Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pierwsza inicjatywa obywatelska - realizacja to odległa przyszłość ZDJĘCIA

Ze zmianami, ale pierwszy projekt uchwały stworzony w ramach inicjatywy uchwałodawczej został przyjęty przez radnych. Mieszkańcy sołectwa Sulisławice zebrali prawie 900 podpisów pod wnioskiem o przebudowę ulic Romańskiej i Zachodniej. Koszt prac to prawie 12 milionów złotych, dlatego modernizacja kilkukilometrowego odcinka ma być prowadzona etapami. Pierwszy, który potrwa nawet dwa lata, to przygotowanie dokumentacji. Być może już w przyszłym roku, ale same prace zostały wpisane do wieloletniej perspektywy finansowej miasta 2016-2030.
Pierwsza inicjatywa obywatelska - realizacja to odległa przyszłość ZDJĘCIA

Ulica Romańska powstała kilkadziesiąt lat temu. W tym momencie to tak naprawdę niezliczona liczba łat, które zakrywają pojawiające się co chwilę dziury. Mimo napraw tych nie brakuje. Przy okazji poważnym problemem jest zatrzymująca się w niektórych miejscach woda deszczowa. Kiedy opady są obfite deszcz często utrudnia przejazd, a spływając, zalewa posesje. Jeszcze gorzej jest na utwardzonej na przełomie XX i XXI wieku ulicy Zachodniej. Tutaj dodatkowo brakuje chodnika. A obie arterie to bardzo ruchliwe ulice. – To nie jest inwestycja tylko dla sołectwa Sulisławice, ponieważ zarówno Romańska, jak i Zachodnia stanowią drogi dojazdowe czy to na Giełdę Kaliską, czy w kierunku Grabowa – wyjaśnia Karolina Sadowska, sołtys sołectwa Sulisławice.

Często też, mimo zakazu poruszania się samochodów powyżej 8 ton, duże i ciężkie pojazdy skracają sobie tymi ulicami drogę do firm zlokalizowanych przy ul. Obozowej. Dlatego mieszkańcy Sulisławic postanowili, że sami wyjdą z inicjatywą remontu biegnących przez ich sołectwo ulic. Jako pierwsi w historii miasta złożyli projekt uchwały w ramach inicjatywy obywatelskiej, pod którą podpisało się około 900 mieszkańców. - To pokazuje naszej władzy kierunek, jak budować społeczeństwo obywatelskie – mówił na sesji radny PO Eskan Darwich. - Pomimo, że projekt jest kosztowny, przewiduje się prawie 12 milionów złotych na jego realizację, to jest to projekt niezwykle ważny z dwóch powodów. Po pierwsze osiedle Sulisławice jest obszarem o dużym nasileniu inwestycji, szczególnie o charakterze mieszkaniowym, ale też w tej okolicy jest specjalna strefa ekonomiczna. Przede wszystkim jednak ten projekt jest w ramach inicjatywy społecznej uchwałodawczej i od zachowania władz będzie zależeć, czy ludzie będą chcieli uczestniczyć w podejmowaniu decyzji ważnych dla naszego miasta.

Uchwałę, jako intencyjną, z kilkoma ważnymi poprawkami radni przyjęli na październikowej sesji. Najważniejsze zmiany to wpisanie remontu do wieloletniej prognozy finansowej. – Z zaproponowanego projektu wykreślono, by środki finansowe na realizację zadania zostały zabezpieczone na lat 2017 – 2019 i wpisano inwestycję do  wieloletniej prognozy finansowej 2016 – 2030 – wyjaśnił Dariusz Witoń, radny SLD.

Oznacza to, że w najprawdopodobniej w przyszłorocznym budżecie zostaną zabezpieczone pieniądze na opracowanie dokumentacji. Ten etap może potrwać nawet kilka lat. – Chcielibyśmy, żeby w przyszłym roku na pewno do budżetu trafił projekt remontu tej ulicy – dodała Karolina Sadowska. - Zgodnie z tym, co powiedział dyrektor Krzysztof Gałka samo projektowanie może trwać około 2 lat, więc to może być coś, od czego moglibyśmy zacząć. To byłby wspaniały krok milowy w celu zrealizowania tej inwestycji.

Przeszkodą może być też niepozorna Piwonka, która przepływa przez ulicę Zachodnią. – Mamy poważny problem, by wyposażyć Sulisławice, ale też Kolonię Suisławicę w kanalizację deszczową, a to jest niezbędna inwestycja do odwodnienia ulic – wyjaśnia Krzysztof Gałka. – Nie mamy odbiornika dla wód z przepełnionej Piwonki. 

Dlatego w najbliższych latach w budżecie pojawią się pieniądze na przygotowanie dokumentacji inwestycji. Kiedy na nią samą? To już bardzo odległa przyszłość dla realizacji inicjatywy samych mieszkańców.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: SzlachcicTreść komentarza: Susza bo chłopy podlewają pola to wody nie ma pompa do rzeki i pompują wodę na polaData dodania komentarza: 7.07.2025, 11:07Źródło komentarza: Susza hydrologiczna. W Prośnie wody coraz mniejAutor komentarza: Nocna StrażTreść komentarza: Państwo polskie nie robi nic w kwestii rozpijania społeczeństwa i plagi alkoholizmu. Alkohol to zwykła uzależniająca trucizna, tymczasem w naszym kraju panuje jakiś chory kult alkoholu. Wesele bez alkoholu? Grill bez alkoholu? Imieniny bez alkoholu? Każdy powód jest dobry żeby się uchlać. Taki przykład dajemy dzieciakom i rośnie następne pokolenie dla którego weekend bez alko nie istnieje. Część wsiada później n******a za kółko i jeszcze niewinne osoby na tym cierpią. Bawcie się tak dalej w tym chorym kraju.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 09:48Źródło komentarza: Samorządowiec otwarcie o swoim alkoholizmie. Jest na odwykuAutor komentarza: TymuśTreść komentarza: Odkładajcie dalej budowę zbiornika koło Wielowsi Klasztornej! Mówcie dalej, że nie jest potrzebny taki zbiornik na Prośnie!Data dodania komentarza: 7.07.2025, 09:23Źródło komentarza: Susza hydrologiczna. W Prośnie wody coraz mniejAutor komentarza: kartografTreść komentarza: To już w sierpniu 1047 roku były zapisywane stany wód rzeki Prosny ? Ciekawe, nie wiedziałem. A gdzie to można zweryfikować ?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 09:21Źródło komentarza: Susza hydrologiczna. W Prośnie wody coraz mniej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]