Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Być jak Ignacy, czyli nauka na wesoło WIDEO

Tworzą filmiki, które wyjaśniają prawa chemii i fizyki i jednocześnie przybliżają postaci słynnych polskich naukowców. „Być jak Ignacy” to kompleksowy program edukacyjny, w którym udział bierze mieszkający w Kaliszu popularyzator astronomii, Radosław Pior. Inicjatorem projektu jest Fundacja Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo im. Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej, pioniera przemysłu naftowego.
Być jak Ignacy, czyli nauka na wesoło WIDEO

Skąd bierze się gaz? Jak samemu wykonać lampę naftową? Co robią rafinerie? Tego w ciekawy sposób, bo na doświadczeniach w laboratorium można dowiedzieć się, oglądając filmiki „Być jak Ignacy” na you tubie. Występują w nim aktor Nikodem, potomek Ignacego Łukasiewicza i Radosław Pior, znany w Kaliszu jako promotor astronomii, prowadzący Koło Astronomiczne przy spółdzielni Dobrzec.

Żeby coś zrozumieć, trzeba to przeżyć

Radosław Pior w filmikach wciela się w postać szalonego naukowca. Jest nie tylko odtwórcą roli, ale i pomysłodawcą treści edukacyjnych prezentowanych w programie.

- Gram postać szalonego naukowca, który wraz z Nikodemem: potomkiem Ignacego Łukasiewicza opowiada o fenomenach nauki przez pryzmat ropy naftowej i znanych zjawisk. Na planie z Nikodemem szalejemy. Co chwilę jest jakiś wybuch. To świetna przygoda, bo - tak naprawdę - wiele eksperymentów wykonuję na planie po raz pierwszy. Sama praca na planie, u boku profesjonalnego aktora, z oświetleniowcami, dźwiękowcem, reżyserem to wspaniała sprawa! Generalnie chcemy zachęcić dzieci i młodzież, ale także dorosłych do spojrzenia na świat oczami naukowca, ale także poprzez zabawę. Bo żeby coś zrozumieć trzeba to przeżyć. Mam głębokie przekonanie, że nasze wygłupy i wybuchy pomogą młodszym i starszym w tych przeżyciach – mówi nam Radosław Pior. Dlaczego Fundacja PGNiG do współpracy zaprosiła właśnie kaliszanina? -  Tak do końca nie wiem – śmieje się Radosław. -  Wydaje mi się, że było tak: w ramach promocji astronomii bardzo często wykładam na uniwersytetach dziecięcych w całym kraju. Razem z młodymi studentami budujemy komety, całe układy planetarne, symulujemy stan nieważkości, sprawdzamy, co jest w czarnej dziurze i czym był wielki wybuch. I chyba po jednym z takich warsztatów z młodymi studentami zauważyli mnie ludzie odpowiedzialni za produkcję filmów do Być jak Ignacy. I tak to się zaczęło! – wyjaśnia popularyzator nauk ścisłych.

Konkurs dla szkół

„Być jak Ignacy” to nie tylko seria filmików, ale przede wszystkim konkursy. Największy z nich skierowany jest również do szkół. Konkurs o tytuł Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza wyłonić ma placówkę, która w najciekawszy sposób zorganizuje i udokumentuje pracę specjalnie powołanego koła naukowego. Jego zadaniem jest szerzenie wiedzy o polskich wynalazcach i ich dziełach, a także przeprowadzanie eksperymentów, które tłumacząc działanie zjawisk w naszym świecie, udowadniają jednocześnie, jak bardzo atrakcyjna i pasjonująca może być nauka.

Na stronie bycjakignacy.pl znajduje się wiele materiałów pomocnych w inspirowaniu do prawdziwej nauki. Jest laboratorium, filmy edukacyjne, komiks, aplikacja mobilna, gra, a w księgarniach dostępna jest książka, w której mali bohaterowie: Tomek i Majka spotykają się z prawdziwym Ignacym.

Program „Być jak Ignacy” zdobył już aprobatę Ministerstwa Edukacji Narodowej i stacji TVP ABC, które objęły nad nim honorowy patronat.

AG, fot. bycjakignacy.pl

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama