Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:04
Reklama
Reklama
Reklama

Być jak Ignacy, czyli nauka na wesoło WIDEO

Tworzą filmiki, które wyjaśniają prawa chemii i fizyki i jednocześnie przybliżają postaci słynnych polskich naukowców. „Być jak Ignacy” to kompleksowy program edukacyjny, w którym udział bierze mieszkający w Kaliszu popularyzator astronomii, Radosław Pior. Inicjatorem projektu jest Fundacja Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo im. Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej, pioniera przemysłu naftowego.
Być jak Ignacy, czyli nauka na wesoło WIDEO

Skąd bierze się gaz? Jak samemu wykonać lampę naftową? Co robią rafinerie? Tego w ciekawy sposób, bo na doświadczeniach w laboratorium można dowiedzieć się, oglądając filmiki „Być jak Ignacy” na you tubie. Występują w nim aktor Nikodem, potomek Ignacego Łukasiewicza i Radosław Pior, znany w Kaliszu jako promotor astronomii, prowadzący Koło Astronomiczne przy spółdzielni Dobrzec.

Żeby coś zrozumieć, trzeba to przeżyć

Radosław Pior w filmikach wciela się w postać szalonego naukowca. Jest nie tylko odtwórcą roli, ale i pomysłodawcą treści edukacyjnych prezentowanych w programie.

- Gram postać szalonego naukowca, który wraz z Nikodemem: potomkiem Ignacego Łukasiewicza opowiada o fenomenach nauki przez pryzmat ropy naftowej i znanych zjawisk. Na planie z Nikodemem szalejemy. Co chwilę jest jakiś wybuch. To świetna przygoda, bo - tak naprawdę - wiele eksperymentów wykonuję na planie po raz pierwszy. Sama praca na planie, u boku profesjonalnego aktora, z oświetleniowcami, dźwiękowcem, reżyserem to wspaniała sprawa! Generalnie chcemy zachęcić dzieci i młodzież, ale także dorosłych do spojrzenia na świat oczami naukowca, ale także poprzez zabawę. Bo żeby coś zrozumieć trzeba to przeżyć. Mam głębokie przekonanie, że nasze wygłupy i wybuchy pomogą młodszym i starszym w tych przeżyciach – mówi nam Radosław Pior. Dlaczego Fundacja PGNiG do współpracy zaprosiła właśnie kaliszanina? -  Tak do końca nie wiem – śmieje się Radosław. -  Wydaje mi się, że było tak: w ramach promocji astronomii bardzo często wykładam na uniwersytetach dziecięcych w całym kraju. Razem z młodymi studentami budujemy komety, całe układy planetarne, symulujemy stan nieważkości, sprawdzamy, co jest w czarnej dziurze i czym był wielki wybuch. I chyba po jednym z takich warsztatów z młodymi studentami zauważyli mnie ludzie odpowiedzialni za produkcję filmów do Być jak Ignacy. I tak to się zaczęło! – wyjaśnia popularyzator nauk ścisłych.

Konkurs dla szkół

„Być jak Ignacy” to nie tylko seria filmików, ale przede wszystkim konkursy. Największy z nich skierowany jest również do szkół. Konkurs o tytuł Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza wyłonić ma placówkę, która w najciekawszy sposób zorganizuje i udokumentuje pracę specjalnie powołanego koła naukowego. Jego zadaniem jest szerzenie wiedzy o polskich wynalazcach i ich dziełach, a także przeprowadzanie eksperymentów, które tłumacząc działanie zjawisk w naszym świecie, udowadniają jednocześnie, jak bardzo atrakcyjna i pasjonująca może być nauka.

Na stronie bycjakignacy.pl znajduje się wiele materiałów pomocnych w inspirowaniu do prawdziwej nauki. Jest laboratorium, filmy edukacyjne, komiks, aplikacja mobilna, gra, a w księgarniach dostępna jest książka, w której mali bohaterowie: Tomek i Majka spotykają się z prawdziwym Ignacym.

Program „Być jak Ignacy” zdobył już aprobatę Ministerstwa Edukacji Narodowej i stacji TVP ABC, które objęły nad nim honorowy patronat.

AG, fot. bycjakignacy.pl

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 28°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama