Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:52
Reklama
Reklama
Reklama

Straż miejska świętuje 25 lat istnienia ZDJĘCIA

Chronią, pilnują porządku, nierzadko ratują ludzkie życie. Ten dzień był okazją, by publicznie im podziękować. Straż miejska w Polsce obchodzi w tym roku 25 lat istnienia. Jubileusz kaliscy mundurowi świętowali w ratuszu.
Straż miejska świętuje 25 lat istnienia ZDJĘCIA

W piątek w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza spotkali się przedstawiciele samorządu, parlamentu, służb mundurowych i zaprzyjaźnionych organizacji. – 25-lecie istnienia jednostek straży miejskiej województwa wielkopolskiego to szczególne święto, podczas którego mamy okazję wyrazić naszą wdzięczność za państwa pracę. Dziękuję za zaangażowanie, poświęcenie i realizowanie powierzonych zadań. To wy dbacie o nasze bezpieczeństwo, rozwiązujecie sprawy trudne, wymagające konsekwentnego działania i nierzadko ratujecie ludzkie życie – mówił Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło pierwszego komendanta straży miejskiej w Kaliszu, Henryka Szczerka. - 1 czerwca 1991 roku zostałem zatrudniony w celu utworzenia straży miejskiej. Z początku była to policja municypalna. Dołożyłem wszelkich starań, by w połowie lipca pierwsze patrole wyszły na ulice. Wówczas było 15 osób – wspominał Henryk Szczerek.

Z okazji jubileuszu strażnikom miejskim przyznano odznaczenia i awanse oraz podziękowano za ich dotychczasową służbę. - Dziękuję wam strażnicy za cierpliwość, ogrom pracy, poświęcenie, za tworzenie atmosfery przyjaznej społeczeństwu. Wykonywanie waszych codziennych zadań niejednokrotnie decyduje o jakości zdrowia, a nawet życia mieszkańców. Przemiany cywilizacyjne, wzrastające wymagania stawiane zawodom w kategorii służb społecznych powodują, że koszty  psychologiczne, jakie ponosicie w waszej pracy są coraz poważniejsze. Wykonując zawód strażnika, musicie pokonać trudności, które mogą być powodem wyczerpania, chronicznego zmęczenia i utraty zaangażowania. Ale wy, za co wam dziękuję, potraficie poradzić sobie z tymi nadmiernymi obciążeniami – mówił Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie strażnikom odznaczenia za długoletnią służbę. Uroczystość zakończył toast wzniesiony lampką szampana.

W Kaliszu pracuje 43 strażników miejskich. Jednostka ma 3 wakaty.

Odznaczenia:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał, na wniosek Wojewody Wielkopolskiego – za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej - Medal Srebrny za Długoletnią Służbę:

Dariuszowi Hybś, komendantowi Straży Miejskiej Kalisza,

Mariuszowi Koniecznemu, kierownikowi Referatu w Straży Miejskiej Kalisza,

Januszowi Lisowi, starszemu inspektorowi w Straży Miejskiej Kalisza,

Waldemarowi Wiśniewskiemu, starszemu inspektorowi w Straży Miejskiej Kalisza.

Odznaki Honorowe za Zasługi dla województwa wielkopolskiego otrzymali:

Paweł Dybczyński, komendant Straży Miejskiej Miasta Luboń,

Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza,

Paweł Ludwiczak, komendant Straży Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej,

Waldemar Matuszewski, komendant Straży Miejskiej Poznania,

Janusz Sztuk, starszy inspektor w Straży Miejskiej Kalisza.

Odznaki okolicznościowe za 25 lat służby odebrali:

Jacek Bąk,

Jerzy Garczarek,

Jacek Janicki,

Zbigniew Kapitaniak,

Sławomir Kliber,

Mariusz Konieczny,

Janusz Lis,

Arkadiusz Maciejewski,

Ryszard Malandy,

Zbigniew Małecki,

Krzysztof Stachyra,

Janusz Sztuk,

Arkadiusz Tyrakowski,

Dariusz Walendowski.

TD, MIK, fot. TD


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 28°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama