Reklama
Reklama
Reklama

Groźny pył nad Kaliszem. Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega!

Stacja pomiarowa w Kaliszu odnotowano przekroczenie w powietrzu dopuszczalnego poziomu groźnego dla zdrowia pyłu PM10. Centrum Zarządzania Kryzysowego apeluje, aby ograniczyć przebywanie na dworze, a nawet wietrzenie mieszkań. Na drażniące działanie pyłu najbardziej narażone są dzieci, osoby chore i w podeszłym wieku.
Groźny pył nad Kaliszem. Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega!

Przekroczenie norm zanotowała stacja pomiarowa na Dobrzecu

Jak informuje w dzisiejszym komunikacie ostrzegawczym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kaliszu, „12 września na stacji przy ul. H. Sawickiej odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 dla czasu uśredniania 24 godziny. Ze względu na warunki atmosferyczne przekroczenie może się utrzymywać również w dniu dzisiejszym”.

Pył zawieszony PM10 to mieszanina drobnych cząstek o różnych rozmiarach i o różnym składzie chemicznym. Może być zbudowany, w zależności od warunków powstawania, z cząstek dymu, sadzy, popiołu, związków nieorganicznych (np. azbestu), a także metali. Powstaje przede wszystkim w procesach spalania paliw stałych i ciekłych. Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) mogą wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne.

Na drażniące działanie pyłu zawieszonego najbardziej narażone są osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze, a także wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu. Osoby podatne na zanieczyszczenia mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości.

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kaliszu zaleca:

1) śledzenie informacji podawanych w środkach masowego przekazu o występujących przekroczeniach wartości substancji w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń,
2) pozostawanie w pomieszczeniach zamkniętych osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i z niewydolnością układu krążenia,
3) stosowanie się do zaleceń lekarskich i właściwe zaopatrzenie w potrzebne medykamenty,
4) unikanie przebywania na otwartej przestrzeni, spacerów z dziećmi, w zagrożonych rejonach,
5) ograniczenie dużego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni np. uprawiania sportu,
6) unikanie wietrzenia pomieszczeń,
7) ograniczenie ruchu samochodowego poprzez korzystanie z innych form komunikacji,
np. komunikacji publicznej.

Informacji w sprawie natężenia pyłu PM 10 i bieżącej sytuacji związanej z jakością powietrza w Kaliszu, udziela Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. 

AKTUALIZACJA Z GODZ. 16.30

W związku  z przekroczeniem poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że pomiary wskazują stan stabilny z tendencją do zmniejszenia poziomu pyłów w powietrzu, sytuacja jest stale monitorowana. Brak bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia mieszkańców miasta.

MIK, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama