Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wyprawa śladami Szolc-Rogozińskiego nagrodzona

Wyróżnienie dla wyprawy śladami kaliskiego podróżnika Stefana Szolc-Rogozińskiego. Z VI Festiwalu „Podróżnicy” w Bydgoszczy uczestnicy ekspedycji do Kamerunu wrócili z nagrodą im. Tony'ego Halika. Statuetki przyznawane są za zrealizowaną inspirującą podróż, pasjonującą wyprawę i ciekawą akcję podróżniczą.
Wyprawa śladami Szolc-Rogozińskiego nagrodzona

Urodzony w 1861 roku w Kaliszu Stefan Szolc-Rogoziński był organizatorem i kierownikiem pierwszej polskiej wyprawy naukowej do Afryki Zachodniej, odbytej w latach 1882-1885 wraz z Klemensem Tomczekiem i Leopoldem Janikowskim. Ich śladami podążali uczestnicy Expedition Africaine Rogoziński "Vivat Polonia 2016", wyprawy która została wyróżniona Flagą nr 112 amerykańskiego The Explorers Club przyznawaną najciekawszym przedsięwzięciom podróżniczo-badawczym z całego świata.

W realizację projektu mającego upamiętnić i spopularyzować postać podróżnika S. Szolc-Rogozińskiego, włączył się także Kalisz. Podczas wyprawy, w miejscowości Limbé w Kamerunie, gdzie przed ponad 130 laty mieściła się baza uczestników wyprawy, została umieszczona, współfinansowana przez Miasto, tablica przypominająca urodzonego w Kaliszu patriotę i wizjonera, kierownika pierwszej polskiej ekspedycji do Afryki.

Maciej Klósak przy tablicy upamietniającej wyprawę kaliskiego podróżnika

 

- Zależało mi na przejściu jego śladami, aby go w końcu zrozumieć i docenić. I zacząć go promować, bo jest do "obróbki" idealny, nie tylko jako postać historyczna, ale przede wszystkim jako wzór dla młodych - idealista, ale pragmatyk, wizjoner i patriota. Nie szukajmy dobrych wzorców daleko, skoro najlepszy "polski Indiana Jones XIX wieku" jest tak blisko – mówił w rozmowie z PAP na portalu gazeta.pl Maciej Klósak, organizator wyprawy. - Wyprawy Expedition Africaine Rogoziński "Vivat Polonia 2016" i "Kamerun 2014", którymi miałem przyjemność kierować, wpisują się w promocję dokonań Rogozińskiego, choć same w sobie były wyprawami historycznymi.

Działania podróżników wpisują się w przygotowania do zaplanowanych na 2017 rok - w 135. rocznicę wyprawy - obchodów Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego.

MIK, M. Pastuszak, fot. Paweł Warliński, Maciej Klósak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama