Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz bez pieniędzy na rewitalizację RANKING

Kalisz nie otrzyma rządowej dotacji na przygotowanie programów i rozwiązań w zakresie rewitalizacji. W drugim etapie konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast” spośród 57 wniosków wybrano 20 projektów. Kalisz zajął 33. miejsce. O nawet kilkumilionowe wsparcie otarł się Ostrów Wielkopolski. Nasz sąsiad w rankingu zajął 22. miejsce. Największym zwycięzcą z naszego regionu okazało się Leszno. Dostanie prawie 4 mln złotych wsparcia.
Kalisz bez pieniędzy na rewitalizację RANKING

Kalisz wnioskował o niebagatelną sumę 3 milionów 700 tysięcy złotych. Pieniędzy nie dostanie – inne samorządy zdaniem ministerstwa rozwoju przedstawiły lepsze wnioski. - Jest to dla mnie niemiłe zaskoczenie, dlatego że przez kilka miesięcy nad wnioskiem pracował pan Krzysztof Ziental (plastyk miejski, wcześniej specjalista ds. rewitalizacji; dop. aut.). Wspierała go pani ekspert przydzielona nam z ministerstwa. Pani Hanna Gil-Piątek bardzo optymistycznie wypowiadała  się o szansach Kalisza na dotację. Przejście do drugiego etapu konkursu rozbudziło nasze nadzieje. Niestety nie udało się. Sprawdzimy, co zawiodło – komentuje Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza.

Konkurs pod nazwą „Modelowa Rewitalizacja Miast” prowadziło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Do I etapu zgłosiło się 240 samorządów. Kalisz wraz z 56 innymi zakwalifikował się do II etapu. Dzięki temu nasze miasto otrzymało wsparcie eksperta z ministerstwa – Hanny Gil-Piątek, a urzędnicy  przeszli szereg szkoleń. To wszystko miało pomóc naszemu samorządowi w stworzeniu jak najlepszego wniosku o dofinansowanie projektów, analiz i diagnoz, które miały stanowić model czy inaczej mówiąc szablon służący do przeprowadzania konkretnych działań rewitalizacyjnych. - Modelowa Rewitalizacja Miast był to projekt wspomagający rewitalizację, czyli nie była to rewitalizacja twarda –uzyskanie pieniędzy na modernizację. W ramach tego wniosku założyliśmy wykonanie kilkunastu dokumentów, które byłyby nam w kolejnych latach potrzebne – wyjaśnia Piotr Kościelny.

Uczestnicy mieli za zadanie zgłosić fiszki projektowe, w których należało wskazać największe problemy,  z jakimi boryka się miasto. Kalisz uznał, że tematem najistotniejszym, od którego powinna rozpocząć się rewitalizacja śródmieścia jest ochrona środowiska i związany z nią problem zanieczyszczenia powietrza, stąd tytuł wniosku: Kalisz – miasto dobrej atmosfery. - Zwłaszcza chodzi tutaj o to, że w większości używamy pieców węglowych do ogrzewania mieszkań, co powoduje bardzo negatywne skutki dla środowiska – mówi Izabela Grześkiewicz, kierownik biura rewitalizacji w kaliskim magistracie.

Koncepcja kaliskich urzędników nie spotkała się jednak z uznaniem ze strony ministerstwa. Kalisz otrzymał 423 punkty i tym samym zajął 33. miejsce. Pieniądze otrzyma finałowa 20-ka.  Dotację zwycięskie miasta i gminy mogą wykorzystać na ekspertyzy, dokumenty, opracowania, konsultacje, badania, działania promocyjne i edukacyjne oraz na aktualizację planu rewitalizacji.

Z naszego regionu największą dotację, bo aż blisko 4 mln złotych otrzyma Leszno. Na rządowe dofinansowanie załapał się również Konin. Miasto to dostanie prawie 700 tysięcy złotych. Ostrów Wielkopolski zajął 22. miejsce i też musi obejść się bez rządowego wsparcia.

Co teraz? Wychodzi na to, że koszty wykonania wszelkich dokumentacji związanych z rewitalizacją, Kalisz będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. - Będziemy musieli wybrać z zakresu wniosków dot. modelowej rewitalizacji te zadania związane ze stworzeniem dokumentacji, które na tę chwilę uznamy za najbardziej istotne. Gdybyśmy pozyskali rządowe pieniądze, zaoszczędzone w ten sposób pieniądze moglibyśmy przeznaczyć na realizację innych celów w naszym mieście, dlatego jest to niedobra wiadomość – mówi wiceprezydent.

Miasto wystąpi do ministerstwa rozwoju z prośbą o udostępnienie arkusza oceny merytorycznej wniosku.

AG, tabele: www.mr.gov.pl, zdj: archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]