Głównym zadaniem uczestników jest dotarcie do źródeł historycznych (także tych niekoniecznie powszechnie znanych) i przygotowanie w oparciu o nie opracowania w oryginalnej, nietuzinkowej formie. - W tym roku inspiracją do przygotowania tematów było kilka rocznic, m.in. 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce czy 65 lat nieprzerwanej działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu. W zeszłym roku pożegnaliśmy mistrza Władysława Kościelniaka – gdyby żył, obchodziłby w tym roku setną rocznicę urodzin – mówi Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum. - Rok 2016 stoi pod hasłem projektu „Muzyczny Kalisz”, któremu patronuje Prezydent Miasta Kalisza. Stąd nasza propozycja motywu związanego z dziedzictwem rodziny Fibigerów. Ostatni temat poświęciliśmy kaliskiemu Rozmarkowi. Współpracując na co dzień ze szkołami i organizując lekcje archiwalne w naszej siedzibie, nauczyciele i uczniowie często proszą o poświęcenie temu zagadnieniu szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, postanowiliśmy ten temat ująć w tegorocznej edycji konkursu.
Uczestnicy muszą wybrać i opracować trzy z powyższych tematów. Prace mogą mieć formę: plastyczną (plakat, makieta, obraz itp.), pisemną (tradycyjne opracowanie, album itp.), multimedialną (prezentacja multimedialna na nośniku CD/ DVD, strona internetowa, profil na portalu społecznościowym) lub audiowizualnej (film, wywiad radiowy, rekonstrukcja historyczna utrwalona na nośniku CD/DVD).
Konkurs rozstrzygany będzie w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Prace należy dostarczyć do siedziby Archiwum Państwowego w Kaliszu przy ul. Poznańskiej 207 do 16 maja. Szczegóły można znaleźć na stronie Archiwum: www.archiwum.kalisz.pl
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze