Co dalej? Jaką wybrać dla siebie szkołę i jaki zawód w przyszłości wykonywać? Przed takim wyborem staną w tym roku setki kaliskich licealistów i gimnazjalistów. Specjalnie dla nich Miasto zebrało oferty wszystkich placówek w jednym miejscu. Targi rozpoczęły się w piątek o godzinie 10.00.
- Myślę, że powinniśmy zacząć od tego, że jak jest rozpoczęcie jakiejś imprezy to na 2 minuty możemy stanąć i posłuchać. Chyba, że mamy wszystko robić po łebkach, to ja w takim razie jeszcze raz powitam w imieniu organizatorów Was droga młodzieży, wszystkich profesorów i powiem, że targi uważam za otwarte – w krótkim wystąpieniu zwrócił się do uczestników targów prezydent Kalisza, Grzegorz Sapiński.
W tym roku w hali Kalisz Arena zjawiło się 40 wystawców. - To jest liczba porównywalna z zeszłym rokiem. Połowa to nasze jednostki, głównie szkoły ponadgimnazjalne, czyli oferta skierowana do tegorocznych absolwentów gimnazjów, którzy za chwileczkę, bo w maju będą musieli podjąć ostateczną decyzję o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej – mówi Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Czy wybrać szkołę ogólnokształcącą czy zawodową? I jaki kierunek będzie najlepszy? Wielu uczniów ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęło, ale są też tacy, którzy już wiedzą, do której szkoły chcieliby pójść. - Szkoła samochodowa – zawód mechanik. Mam zamiłowanie do tego zawodu i chciałem w tym kierunku zmierzać – mówi Robert Musiałowicz, gimnazjalista. – Szkołę mam wybraną. Dzisiaj chcę zapytać o to, ile musimy uzyskać punktów na egzaminie i jakie oceny musimy posiadać – dodaje Piotr Ratajczyk.
Na te i inne pytania odpowiadali nauczyciele i uczniowie wszystkich placówek, oczywiście zachęcając do wstąpienia w ich progi i wybrania jednego z wielu dostępnych kierunków. - Renowacja, aranżacja przestrzeni i ceramika artystyczna to kierunki, jakie oferuje nasza szkoła – mówi Maciej Langosz z Liceum Plastycznego. - My akurat we dwójkę jesteśmy na aranżacji. Jest po prostu niewyobrażalnie fajnie. Ja myślałam, że jeżeli pójdę do tej szkoły będziemy co chwilę musieli wykonywać jakieś prace, a dodatkowo że będzie dużo nauki, będzie ciężko, ale naprawdę nauczyciele są wyrozumiali, traktują nas bardziej jak podopiecznych, a nie uczniów – dodaje jego koleżanka Amna Zajdi.
- Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy są zainteresowani graniem w siatkówkę jako hobby, albo jako przyszły zawód. Nasza szkoła proponuje 16 godzin treningowych, w tym basen i siłownię. Klasa do której uczęszczamy jest bardzo zżyta. Na razie jest pierwsza i druga klasa. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie więcej się tych klas tworzyło - mówi Szymon Dziekański, VII Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kaliszu. – Mamy trzyletni profil kelnerski i kucharski i technikum czteroletnie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa i technologię żywności – to jest nowy profil – wymienia z kolei Paula Focht z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu.
Targi to najlepszy okazja, aby przypomnieć sobie sprawdzone i oblegane od lat profile na oświatowej mapie Kalisza, ale również zapoznać się z tymi nowymi. W tym roku nowe kierunki dla swoich przyszłych studentów ma np. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. – To technologia żywności i żywienie człowieka. Chcemy wypełnić niszę przede wszystkim dla absolwentów szkół gastronomicznych. Uruchamiamy też od tego roku studia II stopnia na kierunku wychowanie fizyczne w zdrowiu publicznym – mówi Anna Szymańska z biura rekrutacji PWSZ w Kaliszu.
Targi to nie tylko szkoły i uczelnie, ale i inne placówki związane z działalnością edukacyjną, kulturalną i turystyczną. Organizatorami imprezy są: Urząd Miejski w Kaliszu przy współpracy z Ośrodkiem Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji. Patronat medialny nad imprezą sprawował portal fakty kaliskie.pl i telewizja Magazyn Miejski.
Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze