Grupa Wsparcia na facebooku, choć założona została przez kaliszankę, zrzesza rodziców dzieci niepełnosprawnych bez względu na miejsca zamieszkania. Sylwia Baranowska, nauczycielka Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 w Kaliszu postanowiła w ten sposób umożliwić im wymianę informacji i doświadczeń związanych z wychowaniem i edukacją dzieci z różnymi deficytami. Dla wielu rodziców to często jedyna forma kontaktu z ludźmi, którzy borykają się z podobnymi problemami. – Zainteresowanie przynależnością do Grupy jest ogromne. Właściwie przerosło moje najśmielsze oczekiwania – mówi Sylwia Baranowska. - Po ostatniej publikacji na państwa portalu dołączyło do nas kilka nowych osób. Jedna z mam poprosiła nawet swojego sąsiada, by specjalnie w tym celu założył jej facebooka.
Dlatego pomysłodawczyni przedsięwzięcia nie chciałaby ograniczać działalności wyłącznie do internetu. Tydzień temu, 4 marca grupa spotkała się „w realu”. - Moje plany wobec Grupy wsparcia nie ograniczają się tylko do spotkań w ramach szeroko pojętej pedagogizacji , ale również zakładają realizację celów nadrzędnych. Jednym z nich jest zorganizowanie dla rodziców takich aktywności, w których odnajdą się jako kobiety i mężczyźni, a nie tylko jako rodzice dzieci niepełnosprawnych – mówi Sylwia Baranowska. - Ci rodzice też mają potrzeby, chociażby wyjścia z domu i odprężenia się od codziennych trosk.
Członkowie Grupy Wsparcia będą wymieniać doświadczenia nie tylko w internecie. 4 marca doszło do ich pierwszego spotkania
Spotkania rodziców mają odbywać się cyklicznie. Na co dzień natomiast mogą korzystać z facebooka. Tam też znajdą cenne informacje dotyczące specyfiki różnych niepełnosprawności, terapii oraz sposobów radzenia sobie z deficytami dziecka niepełnosprawnego. Mają też możliwość dyskutowania. - Ze względu na zapewnienie rodzicom poczucia bezpieczeństwa i swobody, Grupa na facebooku ma charakter zamknięty, co oznacza, że osoba z zewnątrz nie ma do niej wglądu – dodaje Sylwia Baranowska. Dla osób, które nie korzystają z mediów społecznościowych bieżące informacje zamieszczane będą na stronie internetowej Zespołu Szkół Specjalnych nr 11, w zakładce "Grupa Wsparcia". Dla rodziców, a także chętnych i zainteresowanych wsparciem inicjatywy dostępny jest także adres e-mail: [email protected].
MIK, fot. Sylwia Baranowska
Napisz komentarz
Komentarze