Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mietek Szcześniak: Ten konkurs rozsławi Kalisz

- To będzie ważne wydarzenie kulturalne w skali kraju, a niebawem być może i w Europie – mówią inicjatorzy pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego w Kaliszu. Na pomysł wpadła grupa wykładowców Zakładu Edukacji Muzycznej kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, na czele z najbardziej znanym jego wykładowcą – Mietkiem Szcześniakiem. Koncert z udziałem laureatów odbędzie się już 29 stycznia.
Mietek Szcześniak: Ten konkurs rozsławi Kalisz

Na pierwszy ogień: poezja księdza Jana Twardowskiego


Takiej inicjatywy w Kaliszu jeszcze nie było. Zakład Edukacji Muzycznej kaliskiej filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ogłosił konkurs na  utwór muzyczny do wybranego wiersza księdza Jana Twardowskiego. Informacja o konkursie dotarła do wszystkich Akademii Muzycznych w Polsce oraz do wszystkich uniwersyteckich wydziałów związanych z muzyką. Wpłynęły 44 prace z całego kraju, z których wybrano 9 najlepszych. Laureaci swoje kompozycje zaprezentują podczas finałowego koncertu w Kaliszu, 29 stycznia. - Pomysł jest prosty -  co roku jest jeden bohater literacki, do którego poezji mają powstać piękne pieśni w trzech kategoriach: utwór instrumentalno-wokalny na orkiestrę i chór lub solistę, utwór a cappella chóralny i piosenka – mówi Mieczysław Szcześniak, wokalista i wykładowca Zakładu Edukacji Muzycznej WPA UAM w Kaliszu. Konkurs adresowany jest do młodych twórców w wieku do 35 lat. Pierwszą edycję poświęcono księdzu Janowi Twardowskiemu ze względu na przypadające w 2015 roku 100-lecie jego urodzin. Za rok uczestnicy najprawdopodobniej zmierzą się z poezją Adama Asnyka. W 2017 roku minie bowiem 120. rocznica śmierci kaliskiego poety.

Pomysłodawcy konkursu: Mietek Szcześniak, Beata Michalak, Fryderyk Stankiewicz

Prowincja jest tylko mentalna


Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski w Kaliszu – tak brzmi pełna nazwa konkursu. Organizatorem jest Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM, a współorganizatorami Filharmonia Kaliska i Miasto Kalisz. Organizatorom szczególnie zależało na tym, by najstarsze miasto w Polsce dzięki tej inicjatywie było na ustach całej Polski. - Ma to być cykl konkursów, które staną się ważnym wydarzeniem artystycznym w skali kraju, a być może Europy. W Kaliszu jest olbrzymi potencjał artystyczny. Uważam, że prowincja jest tylko mentalna. Jeśli spotkają się ludzie z pomysłami, chęcią do działania, to można zrobić coś ważnego, wartościowego – mówi Mieczysław Szcześniak.

Zapoczątkowany teraz konkurs ma szansę na stałe zapisać się w harmonogram najważniejszych kaliskich wydarzeń kulturalnych. Organizatorzy zastanawiają się nad tym, by zmienić terminarz konkursu tak, by koncert finałowy odbywał się latem na świeżym powietrzu.

Emocjonalnie porażający utwór

Prace oceniało jury złożone z kaliskich wykładowców Zakładu Edukacji Muzycznej, Adam Klocek, dyrektor kaliskiej filharmonii i Krzysztof Herdzin, pianista, kompozytor, aranżer. W każdej z kategorii przyznano jedną nagrodę główną i dwa wyróżnienia. - Jesteśmy pełni podziwu i zachwytu nad utworami nagrodzonymi. Werdykty jury były wręcz zaskakująco jednogłośne. To pierwsza edycja, a tu tyle świetnych prac. Słabych generalnie nie było. Jedna z kompozycji, która zdobyła nagrodę główną w kategorii  utwór wokalno-instrumentalny jest świetna, emocjonalnie porażająca. Może śnić się po nocach – przyznaje Fryderyk Stankiewicz, kompozytor, pianista, wykładowca.

W każdej z kategorii przyznano jedną nagrodę główną i dwa wyróżnienia. Lista zwycięzców zostanie opublikowana w najbliższych dniach. Na razie organizatorzy chcą utrzymać to w tajemnicy. Pula nagród wynosi 15 tysięcy złotych. Zwycięzca w kategorii piosenka otrzyma 3 tysiące złotych. Laureat w kategorii utwór a capella: 5 tysięcy złotych. Nagroda główna za utwór wokalno-instrumentalny to 7 tysięcy złotych, a jej fundatorem jest prezydent Kalisza. Autorzy wyróżnionych kompozycji otrzymają po 500 złotych. Nagrody jak i cały konkurs udało się zorganizować dzięki długiej liście kaliskich sponsorów.

Koncert laureatów i Mietka Szcześniaka

29 stycznia, w piątek o 19:30 w uczelnianej auli przy Nowym Świecie odbędzie się koncert finałowy konkursu. Wyróżnieni młodzi muzycy będą mogli usłyszeć wykonanie napisanych przez siebie utworów, co dla artysty jest chyba największą nagrodą. Aranżacją zajmuje się kaliska filharmonia, uczelniane chóry i wokaliści. W drugiej części koncertu usłyszymy Mietka Szcześniaka. Artysta nagrywa właśnie płytę z piosenkami na podstawie tekstów księdza Twardowskiego. Będzie to prapremierowe wykonanie tych kompozycji. Na koncert przyjadą specjalnie muzycy z Brazylii, z którymi Szcześniak współpracuje przy płycie.

Koncert jest otwarty i bezpłatny. Liczba miejsc jest jednak ograniczona, dlatego chętni muszą zdobyć na niego wejściówki. Organizacją zajmuje się Filharmonia Kaliska i to do niej należy się zgłaszać.

Agnieszka Gierz, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama