Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ratusz: za bezdomnych spoza Kalisza nie zapłacimy

360 tysięcy złotych – tyle kaliski samorząd przekaże w tym roku na wsparcie osób bezdomnych. Na prowadzenie schroniska dla bezdomnych z problemem alkoholowym zarezerwowano 150 tysięcy złotych. Te pieniądze przeznaczone są tylko dla pozostających bez dachu nad głową kaliszan.  Za bezdomnych pochodzących z innych miast, muszą zapłacić gminy, w których te osoby ostatnio były pełnoprawnymi mieszkańcami. 
Ratusz: za bezdomnych spoza Kalisza nie zapłacimy

Każde miasto niech dba o swoich mieszkańców

- Jesteśmy zobowiązani dbać przede wszystkim o dobro naszych mieszkańców – uzasadnia decyzję Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza - W warunkach konkursowych na prowadzenie dla miasta schroniska dla bezdomnych wskazaliśmy dodatkowe nowe kryterium tzn. ostatnim miejscem zamieszkania dla osób mogących przebywać w schronisku jest miasto Kalisz. Inne gminy winny partycypować w kosztach pobytu w schronisku swoich mieszkańców – wyjaśnia wiceprezydent.

Na terenie Kalisza funkcjonuje jedno schronisko dla bezdomnych mężczyzn. Prowadzi je od 1992 roku Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Dysponuje 40 miejscami dla mężczyzn, których dotknęła bezdomność. Obecnie w schronisku  przebywa 41 mężczyzn, 19 to kaliszanie. Resztę stanowią mieszkańcy innych miast. Na prowadzenie tego typu działalności placówka corocznie otrzymywała od miasta w drodze konkursu dotację 150 tysięcy złotych. W tym roku będzie inaczej, bo schronisku wyrosła konkurencja.

Konkurencja Caritasu. Bezdomnych będą wozić do Ostrowa

Do konkursu zgłosił się drugi podmiot – Caritas Diecezji Kaliskiej. - Obydwie oferty spełniały wymogi formalne, dlatego też nie było podstaw, by tylko jedna z nich wygrała – tłumaczy Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza. Zadanie  podzielono zatem między Caritas i Towarzystwo Brata Alberta. Każda z tych jednostek na zapewnienie 20 miejsc dla bezdomnych otrzymała  po 75 tysięcy złotych.

Samorząd uważa takie rozwiązanie za sprawiedliwe, a schronisko brata Alberta za cios, który trudno im będzie przetrwać. - Zmniejszenie o 50% dochodu? No nie wyobrażam sobie prowadzić dalej tego schroniska, bo przecież media nas zjadają, ja już nie liczę płac, nie. My jesteśmy w stanie jeszcze sobie wyżebrać pozostałe kwoty w formie wyżywienia czy innych darowizn, ale egzystencja tych ludzi jest zachwiana w tej chwili – uważa Bożenna Pietniunas, prezes kaliskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

Miasto wyjaśnia, że swoje decyzje musi podejmować zgodnie z przepisami  i z zasadą otwartości konkursów - Od początku głoszę otwartość w konkursach, większą dostępność informacji i zachęcam do uczestniczenia w konkursach, gdzie od lat te same podmioty realizowały te same zadania. My rozstrzygnęliśmy ten konkurs zgodnie z prawem. Dwie oferty zostały prawidłowo złożone.  Sprawiedliwie chcieliśmy do tego podejść i w mojej ocenie tak właśnie się stało – odpowiada Karolina Pawliczak.

Schronisku pozostaje zatem poszukanie sponsorów lub zastanowienie się nad inną formą podreperowania budżetu. Caritas bezdomnych kaliszan wozić będzie do Ostrowa Wielkopolskiego, bo tam instytucja prowadzi schronisko. Transport potrzebujących Caritas załatwia we własnym zakresie.

Agnieszka Gierz, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]