Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu od kilku już lat obserwuje niewielki, ale stały spadek zainteresowania obowiązkowymi szczepieniami dzieci.- W 2013 roku zaszczepionych zostało 92,9 proc. dzieci. W Kaliszu zaszczepiono 90,9 proc., a w powiecie kaliskim 95 proc. maluchów. Jeszcze mniej było ich w roku 2014. Wtedy wykonano 90,8 procenta obowiązkowych szczepień: 88,9 proc. w Kaliszu i 92,7 proc. w powiecie kaliskim – mówi Anna Napierała, dyrektor kaliskiego Sanepidu. Podobnie statystyki wyglądają za 2015 rok, chociaż szczegóły będą znane dopiero za kilka tygodni.
Wraz z malejąca liczbą zaszczepionych dzieci, zwiększa się grono osób przeciwnych takim praktykom. - W 2014 roku odnotowaliśmy 153 rodziców lub opiekunów uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci, a w roku 2015 było już 185 takich przypadków – dodaje Napierała.
W pierwszym roku życia każde dziecko obowiązkowo musi zostać zaszczepione m.in. przeciwko WZW typu B, gruźlicy, krztuścowi, błonnicy, różyczce, tężcowi czy polio. Zalecane są też zastrzyki przeciwko rotawirusom, pneumokokom i meningokokom. Rodzice lub opiekunowie, którzy decydują nie szczepić swoich dzieci, w pierwszej kolejności informowani są przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu o takim obowiązku. Jeśli monity nie przynoszą skutku, rozpoczyna się postępowanie administracyjne, które kończy się ukaraniem rodziców. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje wojewoda wielkopolski. W większości przypadków nakładana jest grzywna, która wynosi 420 złotych.
AW, fot. int.
Napisz komentarz
Komentarze