Okazuje się, że o swoje zdrowie najbardziej dbają młode kobiety. Największą popularnością cieszyło się USG piersi, z którego mogą skorzystać panie w wieku od 18 do 49 roku życia. Wykonano 100% zaplanowanych na 2015 rok badań. Mniej chętnych było np. na mammografię mówi Tomasz Rogoziński, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM w Kaliszu. – Takich badań wykonanych zostało 95. W grupie wiekowej 40-49 lat – 28 pań się przebadało, w grupie 50-69 lat – wykonano 50 badań i w grupie powyżej 70 lat – 17 badań. Wykryto 8 nowotworów u kobiet z rocznika: 79, 75, 71, 68, 67. Natomiast USG piersi zrealizowano w 100 procentach. To 825 badań. W grupie wiekowej 18-30 lat - 151 i 31-49 lat – 674 badania.
W przyszłym roku program wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet będzie kontynuowany. Podobnie będzie z programami chorób płuc, który w 2015 roku wykonano w 74%, medycyny sportowej i wczesnego wykrywania raka jelita grubego, który był jednym z zadań wskazanych przez kaliszan w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jego realizacja będzie kosztować 100 tysięcy złotych.
Według założeń pacjent najpierw będzie diagnozowany – lekarz przeprowadzi wywiad dotyczący chorób nowotworowych w rodzinie, ewentualnej krwi w kale. Później będą zlecone dodatkowe badania, m.in. na krew utajoną w kale a kiedy te wyjdą pozytywnie także na kolonoskopie. Na te badania przetargi już zostały ogłoszone. W przygotowaniu są też inne, w tym szczepień przeciwko HPV. Ten przeznaczony jest dla 12-latków. - Chłopcy i dziewczynki będą uczestniczyć w akcji edukacyjnej. Natomiast dziewczynki będą objęte programem szczepień przeciwko temu wirusowi – mówi Piotr Lisowski, radny RM Kalisza ze Stowarzyszenia „Wspólny Kalisz”, lekarz i przewodniczący komisji zdrowia. - Wiadomo, że ten wirus odpowiedzialny jest za rozwój raka szyjki macicy. W ten sposób chcemy ochronić kaliskie kobiety, dziewczyny przed tą groźną chorobą. Jednocześnie istnieją takie sugestie i podejrzenia, że ten wirus odpowiedzialny jest za część niepowodzeń w ciąży, czyli np. poronień i chcemy w ten sposób przyczynić się do rozwoju rodności w mieście
Wirus odpowiada także m.in. za marskość wątroby. W sumie zaszczepionych zostanie 400 dziewczynek. W przyszłym roku kontynuowane będą również pikniki pod hasłem „Zdrowy Kalisz”, w czasie których w jednym miejscu można spotkać m.in. dietetyka, logopedę. W mijającym roku, w czasie tych pikników, zaszczepiono też przeciwko grypie wszystkich chętnych kaliszan powyżej 60roku życia.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze