Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualne zabytki jak prawdziwe

Czy możliwe jest spacerowanie po mieście i oglądanie miejsc i zabytków, które już nie istnieją? Okazuje się, że tak. Namiastkę takiej podróży stworzył Bartosz Troczyński, kaliski grafik, który odtworzył nieistniejący już budynek cerkwi pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła.  
Wirtualne zabytki jak prawdziwe

- Pomysł narodził się kilka lat temu, kiedy założyłem firmę zajmującą się grafiką 3D, a w szczególności wizualizacjami architektonicznymi. Będąc w archiwum kaliskim i widząc stary Kalisz na fotografiach, stwierdziłem, że dobrze by było przywrócić do życia kaliskie "perełki". Przynajmniej w 3D – powiedział Bartosz Troczyński, przyznając, że praca nad wizualizacją trwała bardzo długo. - Najpierw zebrałem dostępne materiały w archiwum kaliskim (których niestety jest jak na lekarstwo). Potem powstał model 3D, który został oteksturowany. Następnie powstało 200 ujęć, które zostały połączone w animację poklatkową. Wizualizacja robiona była "charytatywnie" i nie mogłem jej przedłożyć nad moje zlecenia  – dodaje autor.

Pomimo ogromu pracy włożonej w pracę Bartosz Troczyński planuje stworzenie kolejnych podobnych wizualizacji, być może znalazłby się sponsor, który tę pracę by ułatwił i przyspieszył. - W przyszłości można by było stworzyć mapę dawnego Kalisza ze wszystkimi obiektami już nieistniejącymi – dodaje Bartosz Troczyński.

Monumentalny sobór prawosławny pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła wzniesiony został w roku 1877. Władze carskie, aby nadać miastu bardziej rosyjski charakter wybudowały go w najbardziej reprezentacyjnym punkcie miasta - na placu św. Józefa - tuż obok kolegiaty pod wezwaniem NMP (mniej więcej w tym samym miejscu, gdzie dziś stoi budynek domu towarowego). W 1920 roku cerkiew została rozebrana. Z materiałów rozbiórkowych wybudowano w 1929 roku małą cerkiewkę na skraju parku, przy ulicy Niecałej - naprzeciwko Baszty "Dorotki". Budynek świątyni wzniesiono w stylu pseudoromańskim. W jej wnętrzu umieszczono ikonostas, sprzęt liturgiczny i wyposażenie pochodzące z poprzedniej, rozebranej cerkwi. Po swej poprzedniczce odziedziczyła też imiona świętych - Piotra i Pawła.

Tadeusz Pniewski w swoich wspomnieniach opisanych w książce pt. "Kalisz z oddali" tak przedstawia tą "bizantyjską" budowlę: "Tędy wjeżdżało się do miasta od strony Warszawy drogą bitą w czasach, gdy Kalisz jeszcze nie posiadał kolei żelaznej. Sobór zwieńczony był pięcioma bizantyjskimi kopułami, z których najważniejsza wznosiła się nad głównym wejściem do świątyni. Do wejścia prowadziły monumentalne kamienne schody. Przy schodach rosły piękne jałowce i drzewka dzikiego bzu. Siadaliśmy sobie tutaj często i graliśmy w kamyki, w trojaki lub w noża. Cerkiew była już wtedy nieczynna, drzwi były stale zamknięte, więc na wielkich schodach było sporo miejsca do zabawy.

Niewysoko nad ziemią - akurat na wysokości naszych dziecięcych oczu - znajdowały się okna do podziemi, chronione pięknymi kutymi w żelazie kratami. W roku 1923 rozeszła się wieść po mieście, że w lochach cerkwi straszy "biała dama". Przez całe dnie gromadziły się pod oknami grupy ludzi i zaglądały do piwnic, a niektóre kobiety obdarzone zbyt bujną wyobraźnią przysięgały, że widzą jakąś wysoką białą postać. O zmroku jednak nikt nie śmiał zbliżyć się do okien, aby nie narazić się - jak mówiono - na wciągnięcie do lochów."

Wizualizację cerkwi w 3D można obejrzeć TUTAJ

Katarzyna Krzywda, www.kalisz.info, zdjęcia: Bartosz Troczyński


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Kiedyś sprzedawali dosłownie za 1 złotówkę żeby się tego pozbyć. Warunkiem było odrestaurowanie. Większość w ten sposób sprzedanych, zostało rozkradzionych, zdewastowanych i wyglądało gorzej niż przed sprzedażą.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 17:59Źródło komentarza: Cudo architektury ukryte w LESIE! Przyciąga ciekawskich z całego kraju ZDJĘCIAAutor komentarza: ErisTreść komentarza: Na tablicach urzędów powiatowych w Turku - jest napisane "powiat turecki". Czyżby sami nie wiedzieli jak się nazywają?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 16:55Źródło komentarza: Przedsiębiorcy z Wielkopolski zatrzymani przez CBA!Autor komentarza: DrugaTuraBezTreść komentarza: Don't worry, CPK to miś...Wystarczy spojrzeć na flightradar..... A im miś jest droższy.... Ale skutecznie dzieli Polaków i odwraca uwagę od rzeczy wielokrotnie ważniejszej - atomu. Bełchatów, generujący 25% mocy w skali kraju, wypadnie za kilka lat, bo kończy się złoże węgla.... Litwa ma atom, Ukraina, Białoruś, Słowacja, Czechy... Tylko wielokrotnie większa Polska ni ma.....Zadali sobie pytanie - czemu? 30 letnie tramwaje z Bonn zasilane z używanych wiatraków... fajna wizja.. co nie .....Data dodania komentarza: 5.05.2025, 15:08Źródło komentarza: „Czy to warte jest, by niszczyć życie tylu ludziom?” Kaliszanie protestują WIDEOAutor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Niezawodna oferta pożyczki. Udzielamy pożyczek wszystkim poważnym osobom, które są w stanie spłacić pożyczone pieniądze. Mamy szybki i wydajny zespół, który jest do Państwa dyspozycji, aby służyć Państwu na najlepszych możliwych warunkach. Oferujemy pożyczki z oprocentowaniem 3%; nasz adres e-mail: [email protected] Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji. Z poważaniem,Data dodania komentarza: 5.05.2025, 13:42Źródło komentarza: Poważny wypadek z udziałem motocyklisty. U sprawcy doszło do zatrzymania krążenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama