Kalisz i ogółem województwo wielkopolskie nie są najpopularniejszymi celami wycieczek turystycznych Polaków. Jak wskazują dane CBOS na liście najczęściej wybieranych przez polskich turystów województw, wielkopolskie zajmuje dopiero ósme miejsce – z osób, które zadeklarowały przynajmniej dwudniowy wypoczynek w kraju, w 2013 odwiedziło je 6%, a w 2014 - 8% (źródło: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2015/K_016_15.PDF). Kalisz to jednak piękne miasto, na terenie którego znajduje się wiele zabytków, a w jego okolicach leżą miejscowości mogące być doskonałym miejscem do spędzenia wolnego weekendu.
Co w Kaliszu?
Malowniczy rynek Kalisza wraz z ratuszem odbudowane zostały po I wojnie światowej, podczas której zburzeniu uległa duża część miasta. Pomimo zniszczeń wojennych, do dziś przetrwało kilka średniowiecznych budynków – jak katedra świętego Mikołaja. Możliwe jest zwiedzanie odkrytych przez archeologów fragmentów zamku królewskiego, który w całości niestety nie zachował się do obecnych czasów. Miasto za panowania Kazimierza Wielkiego otoczone było murami z piętnastoma basztami: po dziś dzień stoi jedna z nich, zwana pieszczotliwie Dorotką. Inne co ciekawsze atrakcje to rezerwat archeologiczny Kaliski Gród Piastów (którego główną część stanowi zrekonstruowany gród), a tych, którzy kochają kulturę, zainteresować mogą działające w Kaliszu teatr imienia Wojciecha Bogusławskiego i filharmonia. Warto też wspomnieć, że latem na rzekę wypływa łódź świętego Wojciecha, mająca upamiętniać jego podróże misyjne.
W Kaliszu odbywają się także liczne imprezy, takie jak Festiwal Sztuki Aktorskiej, Jarmark Archeologiczny, Festyn „Biesiada Piastowska”. Zimą na Głównym Rynku ma miejsce Jarmark Bożonarodzeniowy, który w tym roku ruszył 14 grudnia. W tym roku wystartował czternastego grudnia i jest doskonałą okazją dla osób, które nie kupiły jeszcze prezentów świątecznych bądź szukają sobie zajęcia na wolne popołudnie. Na jarmarku zakupić można regionalne wyroby, kaliskie upominki, jedzenie oraz ozdoby choinkowe.
A może do Gołuchowa?
Mieszkańcy Kalisza czy też osoby przyjezdne na pewno znajdą w okolicy ciekawe atrakcje na weekendowy wyjazd. Jednym z miejsc w pobliżu Kalisza, które warto odwiedzić, jest Gołuchów. Tu znajduje się piękny zamek, stanowiący oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wokół niego rozciąga się park, należący do Ośrodka Kultury Leśnej (obok Muzeum Leśnictwa i Pokazowej Zagrody Zwierząt, gdzie na stałe mieszkają żubry oraz daniele). Wielbiciele kąpieli mogą z kolei spędzić ciepły dzień nad zalewem w Gołuchowie. W okolicy znajdują się zarówno noclegownie, jak i kwatery agroturystyczne i liczne restauracje.
Muzeum Historii Przemysłu
Innym miejscem doskonałym na krótki wypad z Kalisza jest Opatówek, w którym znajduje się Muzeum Historii Przemysłu – nie lada gratka szczególnie dla muzyków, bowiem posiada ono dużą kolekcję zabytkowych fortepianów. Opatówek może przyciągnąć też tych, którzy chcą po prostu odpocząć od miasta: tutejszy park jest świetnym miejscem na spacery pośród zieleni, a w pobliskiej wsi Szałe znajdziemy zbiornik wodny, idealny dla miłośników wędkowania żeglarstwa i kajakarstwa.
Nieco dalsze wyprawy
Jeśli mimo wszystko te atrakcje to wciąż za mało, z Kalisza w ciągu zaledwie dwóch godzin dojechać można do większych miast takich jak Gniezno, Poznań i Łódź. Obecnie planowanie takiego wyjazdu jest banalnie proste, głównie za sprawą Internetu, pozwalającego na szybkie wyszukanie informacji o celu podróży oraz portali w rodzaju Goeuro.pl czy Hometogo.pl, ułatwiających rezerwację biletów i noclegów. Szczególnie warto rozważyć taką podróż w zimowym okresie, bowiem poza zabytkami i instytucjami kulturalnymi, w grudniu we wszystkich tych miastach odwiedzić można świąteczne jarmarki, a na przełomie roku organizowane są liczne imprezy sylwestrowe – od darmowej zabawy pod gołym niebem, po bogatą ofertę balów, wieczorów w restauracjach oraz imprez klubowych.
Przemysław Tren
Napisz komentarz
Komentarze