Publikacje Ludwika Perzyny są rzadkością w bibliotekach, tym ważniejsze było, aby choć jedna znalazła się w zbiorach kaliskiej książnicy. Uznawany za jego najlepsze dzieło „Lekarz dla włościan...” został wydany w kaliskiej drukarni prymasowskiej. Ta książka, obok pięciu innych podręczników lekarskich, również opublikowanych w Kaliszu, ugruntowała pozycję autora wśród medycznych znakomitości jego epoki. Sam Perzyna także zapisał się na stałe w historii naszego miasta, bowiem w latach 1788-1793 był przeorem zakonu przy Szpitalu św. Ducha w Kaliszu i lekarzem tego szpitala. W 1989 r. imię Ludwika Perzyny nadano kaliskiemu Szpitalowi Zespolonemu.
Przy współpracy Szpitala oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej powstała wystawa, oparta na tekstach z „Lekarza dla włościan...”. Ten, napisany piękną polszczyzną, pełen dygresji i ciekawostek, podręcznik medyczny, zawiera opis chorób nękających niższe warstwy społeczne. Niektóre z zalecanych kuracji dziś wydają się kuriozalne, choć w końcu XVIII w. były jak najbardziej zgodne z ówczesnym stanem wiedzy. Część tekstów natomiast z powodzeniem przetrwała próbę czasu, jak na przykład zdroworozsądkowe zalecenia dietetyczne i higieniczne, czy płomienne filipiki przeciw pijaństwu, szarlatanerii i wierze w czary.
Wystawa, opracowana przez Arkadiusza Błaszczyka, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, eksponowana jest w holu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu przy ul. Poznańskiej.
RED. MIK, fot. Miejska Biblioteka Publiczna
Napisz komentarz
Komentarze