Ofiarą 22-latka padła mieszkanka powiatu kaliskiego, która za oferowane przez niego książki zapłaciła 90 zł. Towaru jednak nie otrzymała. - W trakcie prowadzonego dochodzenia uzyskano dane z rachunków bankowych, a także z portalu internetowego, na którym zamieszczona była oferta sprzedaży książek – informuje Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. – Oskarżony był już wcześniej karany, a obecnie odbywa uprzednio orzeczoną karę pozbawienia wolności za inne przestępstwo.
Za oszustwo (przypadek mniejszej wagi) grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.
Przed świętami takich sytuacji może być znacznie więcej, bo też zwiększa się wtedy ruch na aukcjach internetowych. Jak nie dać się oszukać? Policja ma dla kupujących kilka cennych rad:
Zwróć uwagę na cenę
Głównym powodem poszukiwania towarów na aukcjach internetowych jest chęć znalezienia ich po atrakcyjnej cenie. Realne różnice do tradycyjnej sprzedaży sklepowej to 10-20%. Wątpliwości powinien wzbudzić podejrzanie tani przedmiot, np. o połowę w porównaniu z jego szacowaną wartością. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jest on oryginalny, posiada ukrytą wadę lub nie zostanie wysłany.
Sprawdź sprzedającego
Przeczytaj komentarze wystawione przez innych użytkowników serwisu aukcyjnego, także te negatywne – czego dotyczą. Zobacz przedmioty wystawione przez sprzedawcę we wcześniejszych aukcjach. Należy wzmóc czujność, gdy wiele transakcji miało niewielką wartość. Ten sposób często stosowany jest przez oszustów, by zbudować sobie pozytywną historię w serwisie i wypracować status wiarygodnego sprzedawcy. Jeśli to możliwe, lepiej decydować się na osobisty odbiór towaru lub poprosić o Ti znajomych. Towar można wówczas obejrzeć na miejscu. Taki sprzedający jest także bardziej wiarygodny.
Zachowaj korespondencję
Zadaj sprzedawcy szczegółowe pytania dotyczące oferowanego towaru. Pamiętaj, by zachowywać całą korespondencję z kontrahentem: nie kasuj maili, zapisuj dane otrzymane SMS-ami. Mogą one zawierać ważne informacje, które w razie oszustwa będą pomocne w czasie policyjnego śledztwa
Pamiętaj o swoich prawach
W przypadku zawarcia umowy poza siedzibą przedsiębiorcy klientowi przysługuje prawo do zwrotu nienaruszonego przedmiotu w stanie, w jakim go otrzymaliśmy, lub rezygnacji z zamówionej usługi bez podania przyczyny. Mamy na to 14 dni kalendarzowych od wejścia w posiadanie towaru. Warto też przesyłkę ubezpieczyć - daje to odbiorcy możliwość otwarcia i sprawdzenia zawartości paczki jeszcze przed zapłatą.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze