„Wszechświat i cała reszta” to porywająca podróż przez czas i przestrzeń. Realistyczna prezentacja piękna Układu Słonecznego oraz odległych obiektów Drogi Mlecznej. Znany i nieznany Wszechświat ukazany w dynamiczny sposób. Z budzącą grozę energią młodych gwiazd i przejmującym spokojem kolorowych mgławic. Tajemnice wielkich galaktyk odkryte na nowo!
„Wszechświat i cała reszta” to seans astronomiczny przygotowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe ESO. To konsorcjum 15 krajów, które wspólnie uczestniczą w projektach naukowych wykorzystujących wielkie teleskopy umieszczone w Chile w Ameryce Południowej. Od sierpnia 2015 roku Polska jest oficjalnym członkiem ESO, co oznacza, że polscy astronomowie, wspólnie z kolegami z innych krajów, korzystają z bogatego doświadczenia i danych obserwacyjnych konsorcjum.
Oryginalny tytuł spektaklu dla mobilnych planetariów to „From Earth To The Universe”. - W trakcie przygotowywania polskiej wersji, wraz z kolegą z planetarium Bajkonur ze Świdnicy ustaliliśmy, że "z ziemi w Kosmos" brzmi po polsku dość banalnie i ustaliliśmy bardziej fikuśny tytuł – mówi Radosław Pior z Kalisza, właściciel planetarium. - Nawiązuje on do cyklu humorystycznych powieści science-fiction Douglasa Adamsa "Autostopem przez galaktykę". Zresztą odwołań do tego autora jest w seansie więcej. Zainteresowanych zapraszam pod miękką kopułę naszego mobilnego planetarium.
Przenośne planetarium Astro Arena to mobilne laboratorium pobudzania wyobraźni. Pod miękką kopułą planetarium widz doświadcza prawdziwego nieba. Niezależnie od pogody i pory roku podziwia piękno gwiazdozbiorów oraz ogrom Wszechświata. W mobilnym planetarium każdy może dotknąć gorących gwiazd i mroźnych księżyców. W trakcie multimedialnego seansu przenosi się w czasie i przestrzeni. Niczym kosmiczny podróżnik bada tajemnice Wszechświata. Obserwuje kolory i dynamiczny rozwój wielkich mgławic, olbrzymich galaktyk oraz swoje miejsce na Ziemi w otoczeniu tajemniczego i odwiecznego nieboskłonu.
Na pokaz premierowy organizatorzy zapraszają w czwartek 26 listopada o godz. 17:30 do Klubu Promonta przy ul. Hanki Sawickiej 39 w Kaliszu. Wstęp na premierę wolny. Szkoły zainteresowane wizytą planetarium i prezentacją seansu w placówce prosimy o kontakt e-mailem podanym na stronie: www.astroarena.pl
MIK, fot. organizator
Napisz komentarz
Komentarze