Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliszanie - bankruci. Rekordzista z kilkumilionowym długiem

Nabrali kredytów, nie płacili rachunków, a banki i komornicy już pukają do drzwi. Osoby prywatne, które nie mogą poradzić sobie ze spłatą zadłużenia, szukają ratunku w upadłości konsumenckiej. W Kaliszu wystąpiło o nią w tym roku 84 mieszkańców naszego miasta. Rekordzista zgłosił się z zadłużeniem na… kilka milionów złotych.   
Kaliszanie - bankruci. Rekordzista z kilkumilionowym długiem

Upadłość konsumencka to oddłużanie osoby prywatnej (nieposiadającej działalności gospodarczej), która w wyniku zadłużenia stała się niewypłacalna. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości od początku roku, w ciągu 9 miesięcy działania nowego, zliberalizowanego prawa dotyczącego upadłości konsumenckiej do sądów wpłynęły 3 892 wnioski, z czego 1334 sprawy zakończyły się ogłoszeniem bankructwa. W czołówce jest Wielkopolska, gdzie ogłoszono 120 upadłości konsumenckich. Najwięcej – 351 było ich w Mazowieckiem i w województwie śląskim – 136.

Anna Kruk, prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu

- Do 10 listopada br. do Sądu Rejonowego w Kaliszu wpłynęły 84 wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dotychczas pozytywnie rozpatrzono 39 z nich, a nie uwzględniono 8 – mówi Anna Kruk, prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu.  Przyczyną był fakt, iż wnioskodawcy nie wykazali przesłanek do ogłoszenia upadłości. Wnioski są oddalane również w sytuacjach, jeśli sądy uznają, że dłużnik umyślnie doprowadził do swojej niewypłacalności lub świadomie zwiększył jej stopień, np. poprzez lekkomyślne zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych. Do negatywnego rozpatrzenia wniosku o bankructwo doprowadza także rażące niedbalstwo dłużnika.

Według Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor jednym z poważniejszych powodów upadłości konsumenckiej jest rozwód. Zwykle po rozstaniu dłużnicy dochodzą do wniosku, że sami nie poradzą sobie ze zobowiązaniami, które prawdopodobnie zaciągnęli wspólnie z małżonkiem. Wśród wnioskodawców dominują także bezrobotni i emeryci. Częściej na taki krok decydują się  kobiety; ich udział wynosi blisko 57 procent.


Ogłoszenie upadłości niesie dla konsumenta określone konsekwencje. Przede wszystkim musi liczyć się z utratą całego majątku, który spieniężony zostanie przez syndyka w celu zaspokojenia wierzycieli. Jest to m.in. domu lub mieszkanie (część pieniędzy ze sprzedaży dłużnik otrzyma na wynajem mieszkania przez 24 miesiące), samochód i wartościowe przedmioty (np. sprzęt RTV i AGD). Na spłatę długów zajęta zostanie także część wynagrodzenia dłużnika, a pozostałe pieniądze będzie mógł wydawać w ograniczonym zakresie, tylko na artykuły pierwszej potrzeby takie jak żywność czy środki czystości.  Mimo to będzie mógł prowadzić w miarę godne życie, co mogłoby nie być możliwe, gdyby do akcji wkroczyli komornicy. Plus upadłości konsumenckiej jest taki, że rzetelne stosowanie się do obowiązków wynikających z ustalonego przez sąd planu spłat będzie skutkowało umorzeniem zobowiązań niespłaconych w toku postępowania, a dłużnik zostanie całkowicie oddłużony.

Przeciętny dług osób bankrutujących, które mają zobowiązania wobec banków, przekracza 160 tys. zł, ale w Kaliszu znalazł się prawdziwy rekordzista. - Największe zadłużenie opiewało na kwotę około  4.790.000,00 zł – mówi sędzia Anna Kruk.

Zgodnie z prawem ogłoszenie upadłości możliwe jest wyłącznie raz na 10 lat. Również tyle trzeba czekać, by złożyć kolejny wniosek w tej sprawie, jeśli poprzedni zostanie oddalony albo umorzony. Więcej o upadłości konsumenckiej można przeczytać w specjalnym poradniku - TUTAJ

MIK, fot. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]