Akcję rozpoczęła w poniedziałek lekcja w Leśnym Centrum Edukacji. Tam dzieci dowiedziały się m.in., że jest kilka rodzajów budek dla ptaków. Wszystko zależy od wielkości gatunku, który ma w niej zamieszkać. – Chcemy, by najmłodsi mieszkańcy Kalisza i powiatu kaliskiego potrafili rozróżniać gatunki ptaków występujących na tym terenie, a równocześnie zadbać o zwiększenie populacji niektórych z nich – mówi Wioletta Przybylska ze Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej.
Właśnie dlatego powstał projekt „Wielkopolska z lotu ptaka”. Działalność człowieka sprawiła, że zwierzęta, w tym dziko żyjące ptaki, nawet w swoim naturalnym środowisku mają problemy ze znalezieniem odpowiedniego siedliska. – To drzewostan, gdzie brak drzew starych, gdzie występują naturalne dziuple. Innym przykładem mogą być rewaloryzacje starych obiektów budowlanych w miastach. Wiele spółdzielni mieszkaniowych w tej chwili ociepla budynki styropianem, zamykając otwory wentylacyjne, w których gnieżdżą się jeżyki, kawki. Również dla tych gatunków warto powiesić budki lęgowe w mieście, ponieważ one wyłapują owady, które są uciążliwe dla mieszkańców– wyjaśnia Zbigniew Hudzia z Nadleśnictwa Kalisz.
Budki warto też wieszać w przydomowych ogródkach. Ptaki to naturalny wróg owadów, ale wiele gatunków żywi się chwastami, więc pomaga w utrzymaniu porządku na rabatach. Ptasie domki, których zakup to część projektu współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, pojawią się w całym powiecie kaliskim. Powstanie także wystawa, a później album ze zdjęciami Wielkopolski widzianej z lotu ptaka.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze