23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa upłynęła pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na potrzebę zachowania go dla przyszłych pokoleń. Dlatego przywoływali pamięć o utraconych zabytkach czy dziełach sztuki. W Kaliszu z okazji tegorocznych Dni Dziedzictwa zorganizowano konkurs na scenariusz gry miejskiej „Kalisz, którego już nie ma...". Według najlepszego odbyła się zabawa dla szkół i grup indywidualnych. W całym kraju odbyło się niemal 2 tysiące różnego rodzaju wydarzeń, które przyciągnęły ponad 320 uczestników.
Europejskie Dni Dziedzictwa to kampania, do której Polska przyłączyła się 23 lata temu. Jej idea narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był płatny. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
EDD to wyjątkowe święto zabytków, które obchodzimy we wrześniu. Ma ono na celu nie tylko promocję dziedzictwa, ale także zwrócenie uwagi na potrzebę jego ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń.
AW, wideo: YouTube
Napisz komentarz
Komentarze