Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zaduma na kirkucie

W judaizmie nie obchodzi się Dnia Wszystkich Świętych, jednak tradycyjnie 1 listopada można odwiedzić także cmentarz żydowski przy ul. Podmiejskiej. Przechadzając się między zniszczonymi nagrobkami i fragmentami ocalałych macew, w ciszy i z dala od zgiełku, który tego dnia panuje na innych nekropoliach, właśnie tu można poczuć zadumę nad przemijaniem, ale i wiecznością.   
Zaduma na kirkucie

Żydzi swoich zmarłych wspominają w sposób szczególny w rocznicę śmierci. Także cztery razy do roku w synagogach odmawiany jest Jizkor, modlitwa za zmarłych. Na grobach kładzie się kamienie i w ten sposób wypełnia micwę. Żydzi nie palą zniczy i nie kładą kwiatów, chociaż okazanie szacunku dla zmarłych wyznania mojżeszowego przez np. chrześcijan nie jest niczym niestosownym.

 

Odwiedzając kaliski kirkut przy ul. Podmiejskiej, można zobaczyć macewy ze starego cmentarza, który znajdował się przy obecnej ul. Nowy Świat. XIII-wieczny kirkut zniszczono w czasie wojny, a płyt nagrobnych użyto do budowy dróg i wyłożenia brzegów Prosny. W latach powojennych część macew wydobyto i zgromadzono na cmentarzu, który w Kaliszu funkcjonuje od 1912 roku.

 

Przekraczając jego bramę, warto zwrócić uwagę na odsłonięty w 1967 roku pomnik poświęcony Żydom z Błaszek zamordowanym w czasie II wojny światowej, który stoi w miejscu złożenia prochów ekshumowanych z tamtejszej nekropolii.

 

Inny obelisk upamiętniający kaliską społeczność żydowską znajduje się w południowej części cmentarza.

 

Warto zwrócić uwagę na płyty nagrobne przytwierdzone do muru okalającego nekropolię. Na części można zobaczyć płaskorzeźby, które są doskonałym przykładem żydowskiej sztuki sepulkarnej.

 

Także przechadzając się między nagrobkami, trzeba przyjrzeć się nie tylko napisom w języku hebrajskim, polskim czy niemieckim, ale właśnie ornamentom w górnej części macewy, które często zdradzają, jaką profesją zajmowała się pochowana w danym grobie osoba, z jakiego rodu pochodziła czy np. słynęła z dobroczynności. Mówią także o płci zmarłego.

AW, zdjęcia autor   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 25 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: He he he. Jak czytam te ich oświadczenia to mam wrażenie, że nawet renciści i emeryci mają więcej oszczędności i większy majątek. Co to za bzdury. Jedna z pań ma 2,5 tyś. oszczędności. Brzuch mnie boli ze śmiechu. Nikt tego nie weryfikuje. Podobnie jest z mieszkaniami od Pana prezydenta dla BIEDNYCH studentów - których chyba też nikt nie weryfikuje, bo niektórych tak dosięga bieda, że muszą opuszczać wille swoich rodziców warte miliony złotych, żeby wprowadzić się do fantastycznej kawalerki otrzymanej od miasta. Jedna wielka ściema i obłuda.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 15:04Źródło komentarza: Bitcoiny, motorówka, koń. Oświadczenia majątkowe kaliskich radnychAutor komentarza: MałżeństwoTreść komentarza: Małżeństwo Skarzyńskich nie ma ani jednej wspólnej nieruchomosci?Data dodania komentarza: 14.05.2025, 14:32Źródło komentarza: Bitcoiny, motorówka, koń. Oświadczenia majątkowe kaliskich radnychAutor komentarza: LucynaTreść komentarza: A wszyscy czytelnicy myśleli że chodzi o ulicę Skalmierzycka 😆😄😀 Gdyby dostali tyle dofinansowania to byłoby już po remoncie 😐 Niestety, nikt ważny tu nie mieszka! Ani radny, ani poseł 😉 Wystarczy zliczyć i porównać jaki ruch odbywa się tu i tam 😠Data dodania komentarza: 14.05.2025, 14:12Źródło komentarza: Są pieniądze, są wykonawcy. Ruszy remont ważnej drogiAutor komentarza: JdTreść komentarza: Braun prezydentem, inaczej Europa zachodnia wciągnie nas w wojne....bo ma w tym interes jak w 39Data dodania komentarza: 14.05.2025, 13:28Źródło komentarza: W tych zawodach mogliby pracować kandydaci na prezydenta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama