Piotr Kisieliński (+50)
Przez wiele lat, od 1995 r. związany był z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kaliszu - najpierw jako Państwowy Terenowy, a później Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Przed śmiercią chorował. Zmarł 17 listopada 2014 r. w wieku 50 lat.
Zbigniew Białek (+73)
Był asnykowcem, magistrem pedagogiki. W latach 1986 - 1998 dyrektorował kaliskiej "jedynce". Znany był jednak głównie ze swej działalności społecznikowskiej, jako samorządowiec. Do Rady Miejskiej wybierany był czterokrotnie, a mandat sprawował przez prawie 14 lat. W latach 1998-2002 pełnił także funkcję wiceprezydenta Kalisza. Przez wiele lat kierował Wodnym Ochotniczym Pogotowie Ratunkowym. Zmarł nagle 20 listopada 2014 r.
Stanisław Sikorski (+66)
29 stycznia zmarł Stanisław Sikorski, przewodniczący Kaliskiego Szkolnego Związku Sportowego, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego w Poznaniu. Pracował jako nauczyciel w-fu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kaliszu, a w 1990 został dyrektorem tej placówki. Był też instruktorem ZHP i przez 20 lat zawodnikiem, a później trenerem Szkolnego Koła Sportowego „Calisia” Kalisz. W latach 1993 – 1997 był senatorem z ramienia SLD. Był również wicekuratorem oświaty.
Stanisław Chlebowski (+70)
Był długoletnim działaczem i trenerem piłkarskim, przez wiele lat związany z KKS-em Kalisz i Kaliskim Okręgowym Związkiem Piłki Nożnej. Jako instruktor piłki nożnej prowadził m.in. drużyny Calisii, Płomienia Szczypiorno, KKS-u i Szczytu Szczytniki. Po zakończeniu pracy trenerskiej był aktywnym działaczem piłkarskim. Za swoją działalność został odznaczony Brązową i Srebrną Odznaką Kaliskiego OZPN, a także Złotą Odznaką Wielkopolskiego ZPN. Zmarł 31 marca br. Przyczyną śmierci był zawał serca.
Jan Wolf (+67)
5 kwietnia odszedł Jan Wolf, były wójt gminy Opatówek. Został nim w połowie lat 90. Wtedy Rada Gminy powierzyła mu tę funkcję w trakcie kadencji - po wcześniejszej rezygnacji z tego stanowiska Czesława Jaśkiewicza. Później, już na pełną kadencję, został wybrany na wójta w 1998 roku i sprawował tę funkcję do 2006 roku. Był działaczem społecznym i wytwórcą owoców i warzyw. Zmarł nagle, a przyczyną jego śmierci był prawdopodobnie zawał serca.
ks. prałat Bolesław Stefaniak
Od 1988 r. był proboszczem parafii św. Gotarda w Kaliszu. Był inicjatorem procesji „Od Wojciecha do Józefa” oraz mszy w zabytkowym, drewnianym kościółku na Zawodziu. Od lat współpracował z Kaliskim Towarzystwem Wioślarskim, Kaliskim Bractwem Kurkowym i Stowarzyszeniem „Wszystko dla Kalisza”, których był duszpasterzem. Na wniosek tego ostatniego otrzymał odznakę „Zasłużony dla Miasta Kalisza”. Zmarł 20 kwietnia br., po długiej i ciężkiej chorobie.
Irena Lis (+63)
Była wieloletnią dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 3, w której pracowała w latach 1985 - 1999 r. Następnie swoją karierę zawodową związała, do 2009 r., z Zespołem Szkół nr 2 w Kaliszu. Wcześniej była nauczycielką plastyki i wicedyrektorką w Szkole Podstawowej nr 16 w Kaliszu. Otrzymywała nagrody Prezydenta Miasta Kalisza i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Posiadała 38-letni staż pracy pedagogicznej. Zmarła 19 maja br.
Prof. Marian Walczak (+69)
Był dziekanem Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”, odznaką „Zasłużony działacz Kultury oraz licznymi nagrodami Rektora UAM . Wyróżniony w roku 2008 Nagrodą Główną im. Andrzeja Wojtkowskiego za wybitne zasługi w zawodzie bibliotekarskim oraz nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza za zasługi dla kultury Miasta Kalisza. Od września 2012 roku przebywał na emeryturze. Zmarł 20 czerwca br.
Jadwiga Młynek (+109)
Była najstarszą kaliszanką i jedną z trzech najdłużej żyjących osób w Polsce. Urodziła się 1 października 1905 roku. Pamiętała wybuch I wojny światowej i często wspominała burzenie Kalisza. Jak mówiła, sekretem jej długowieczności było kozie mleko. Wychowała pięcioro dzieci i dwadzieścioro wnucząt. Kaliszanka zmarła równo dwa miesiące przed swoimi 110. urodzinami.
Andrzej zakrzewski (+65)
Był wieloletnim korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Kaliszu. Pisał depesze poświęcone m.in. bohaterom poznańskiego Czerwca 1956 r., rocznicom wybuchu powstania wielkopolskiego, pamięci oficerów Armii Krajowej, żydowskiemu dziedzictwu historyczno-społecznemu, czy historii Polski szlacheckiej. Za swoją pracę został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Od kilku lat ciężko chorował. Zmarł 25 września br. w wieku 65 lat.
Piotr Sukienniczak (+52)
Był naczelnikiem Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Wcześniej związany z Urzędem Wojewódzki i Rejonowym w Kaliszu. W kaliskim magistracie piastował kierownicze stanowiska m.in. w Wydziale Komunikacji i Ewidencji Działalności Gospodarczej, Zarządzie Dróg Miejskich, następnie w Urzędzie Stanu Cywilnego (jako zastępca naczelnika). Wykładał na Uniwersytecie Szczecińskiem i UAM w Poznaniu. Był członkiem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. Zmagał się z ciężką chorobą. Odszedł nagle 20 października br.
Napisz komentarz
Komentarze