Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś Dzień Flagi. Dlaczego biało-czerwonej?

Biały i czerwony to dla każdego Polaka kolory wyjątkowe. One tworzą naszą flagę oraz godło narodowe.  Dlaczego właśnie te stały się barwami narodowymi? W dniu Święta Flagi Narodowej, który przypada 2 maja, warto przypomnieć sobie ich symbolikę.  
Dziś Dzień Flagi. Dlaczego biało-czerwonej?

Trzeba cofnąć się do czasów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Już wtedy na chorągwiach widniały oba kolory, a białego orła na czerwonym tle można zobaczyć na obrazach Matejki czy Kossaka. Jednak historia kolorów narodowych zaczyna się 3 maja 1792 roku. Na uroczystości uchwalenia pierwszej rocznicy Ustawy Rządowej kobiety były ubrane w białe suknie przepasane czerwonymi wstęgami, a panowie wystąpili w biało- czerwonych szarfach. I właśnie te kolory Sejm Królestwa Polskiego w lutym 1831 roku postanowił uznać za barwy narodowe.

Biały i czerwony były kompromisem między barwą białą,  którą za narodową uznał August II Mocny a trzema barwami: białą, czerwoną i szafirową, które były symbolami konfederacji barskiej. Biały nie budził kontrowersji. Czerwony wręcz przeciwnie. Na przestrzeni lat, różnymi rozporządzeniami, zmieniał swój odcień. Dopiero w 1921 Ministerstwo Spraw Wojskowych postanowiło, że będzie to czerwień karmazynowa.  - Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, symbol dostojeństwa i bogactwa, uważany za najszlachetniejszy z kolorów - tłumaczy Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Barwnik wykorzystywany do produkcji tego koloru był bardzo drogi. Stroje w kolorze karmazynowym nosili tylko dostojnicy państwowi oraz szlachta. 13 grudnia 1927 karmazyn zastąpił cynober. Według ustawy 31 stycznia 1980 roku czerwień na fladze znowu ma odcień karmazynu.

2 maja przypada Święto Flagi Narodowej. Zostało ono uchwalone przez Senat RP 12 lutego 2004 roku. Dziś przypada również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

AW, int.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Wolę to niż tego drona którego jakiś debil puszcza całymi dniami i co? Czyżby podglądał??Data dodania komentarza: 4.05.2025, 18:38Źródło komentarza: Co lata nad Szałem? Niektórzy mają już dość!Autor komentarza: k2Treść komentarza: KDP bypassem stanowiącym przedłużenie Elektrycznej (widoczna na załączonym planie) rozwala te cenne tereny na dwie części (1/3 i 2/3). Za to jeżeli nie będzie ekranów, to będzie można popatrzeć podziwiając: o, ooo, pan posener, pan Malepszak jedzie, o, ooo, jak szybkooo!!!Data dodania komentarza: 4.05.2025, 18:06Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: he he heTreść komentarza: TAK - tak jest w tym kraju. NIEUDOLNE służby/organy państwowe w ten sposób tak to sobie tłumaczą...Data dodania komentarza: 4.05.2025, 17:18Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski posełAutor komentarza: jbkTreść komentarza: kalisz ma duze tradycje w byciu calkowicie niszczonym w trakcie wojen nie mozna od tak przerwac tego wiekowego dziedzictwa wiekszy obszar wiekszy broblem tak wiec wiesz. A tak na serio duza czesc starego kalisza jest zbudowana na starych fundamentach jeszcze starszego kalisza, mile to kiedy czytasz ksiazke 100 letnia a tam sa te same ulice alejki miiejsca |(inaczej ponazywane oczywiscie) ma to swoj urok. nie potrafie logicznie wytlumaczyc dlaczego nie buduje sie wiecej blokow po 30 pieter w kaliszu mie potrafie takze wytlumaczyc dlaczego za m2 placisz 10k czy wiecej i nie potrafie wytlumaczyc kogo na to stac. czy wyczerpalem wszystkie Twoje pytania i watpliwosci ? aha rozrastanie sie w boki nigdy nie jest dobre, przyklad szalego i opatpwka pokazuje jak te plany wyszly. ostrowa nigdy nie anektujemy a co do mniejszych miejscowosci brzydza sie nami jeszcze bardziej niz my nimi....Data dodania komentarza: 4.05.2025, 16:26Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama