Zrealizowane w ramach projektu inwestycje pozwolą zabezpieczyć Kalisz przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które na naszej szerokości geograficznej pojawiają się coraz częściej. To przełoży się na bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko Kalisza, ale także okolicznych miejscowości, którzy w naszym mieście pracują albo się uczą. Efektem przedsięwziętych działań będą również zwiększenie retencji wód opadowych i zmniejszenie miejskiej wyspy ciepła.
- Projekt, poprzez realizację poszczególnych zadań, będzie wdrażał ideę zielonego zagospodarowania otoczenia instytucji, ulic i placów publicznych poprzez zwiększenie lub rewaloryzację powierzchni biologicznie czynnych, a także pozyskanie i zagospodarowanie wód opadowych.
Utworzone skwery będą odgrywać istotną rolę w odbiorze wód opadowych oraz będą poprawiać estetykę otoczenia, chłodzić i oczyszczać powietrze, a także dawać wytchnienie użytkownikom przed upałem - wyjaśnia prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski.
Ujęta w tytule wspomnianego projektu zielono-błękitna infrastruktura to system rozwiązań opartych na przyrodzie, który integruje tereny zieleni i elementy wodne w przestrzeni miejskiej, aby przynosić korzyści ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Innymi słowy to połączenie zielonej infrastruktury (parki, ogrody, dachy zielone) z błękitną infrastrukturą (zbiorniki wodne, rowy melioracyjne, ogrody deszczowe), mające na celu poprawę jakości życia, adaptację do zmian klimatu i zwiększenie bioróżnorodności.

Całość przedsięwzięcia wyceniona została na 32,5 mln zł, z czego 21,5 mln zł ma pochodzić z pozyskanego dofinansowania ze środków europejskich. Pieniądze zostaną zainwestowane w realizację łącznie szesnastu zadań. Duża część z nich planowana jest przy ulicy Górnośląskiej. Są to:
Zagospodarowanie terenu zieleni w rejonie skrzyżowania ul. Górnośląskiej i Serbinowskiej;
Rozszczelnienie nawierzchni, wykonanie ogrodu deszczowego, wprowadzenie zieleni ulicznej wraz z nawodnieniem posesji przy ul. Górnośląskiej 37;
Zagospodarowanie terenu przy skrzyżowaniu ul. Górnośląskiej z ul. Polną;
Rozszczelnienie nawierzchni, wprowadzenie zieleni ulicznej wraz z nawodnieniem na skrzyżowaniu ul. Górnośląskiej z ul. Staszica;
Zagospodarowanie terenu zieleni w rejonie skrzyżowania ul. Górnośląskiej i Cmentarnej;
Rozszczelnienie nawierzchni, wprowadzenie zieleni ulicznej wraz z nawodnieniem na skrzyżowaniu ul. Górnośląskiej z Harcerską.
Oznacza to, że ta jedna z bardziej ruchliwych ulic Kalisza stanie się bardziej zielona. Poza pakietem inwestycji realizowanych przy ul. Górnośląskiej, w ramach tego ekologicznego projektu planowane są jeszcze inne przedsięwzięcia:
Adaptacja do zmian klimatu infrastruktury w obszarze budynku Urzędu Miasta Kalisza przy ul. Kościuszki;
Wprowadzenie zieleni urządzonej na skrzyżowaniu al. Wolności z ul. Sukienniczą;
Zagospodarowanie wody deszczowej/opadowej w Parku Przyjaźni wraz z rozszczelnieniem nawierzchni nieprzepuszczalnych i rozwojem zieleni parkowej;
Uporządkowanie gospodarki wodą deszczową na terenie schroniska dla bezdomnych zwierząt.
Tzw. zielono-błękitna infrastruktura zostanie rozbudowana również przy Szkole Podstawowej nr 14, IV LO i Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.
Projekt „Adaptacja do zmian klimatu – rozwój zielono-błękitnej infrastruktury w Kaliszu” ma być realizowany od 30 grudnia 2025 roku do 30 czerwca 2027 roku.
Napisz komentarz
Komentarze