Bibliofilskie egzemplarze wydane zostały w Kaliszu. To „Rada dla włościan”, unikatowy podręcznik lekarski Ludwika Perzyny z 1793 r. oraz zbiór kazań Stanisława Zakrzewskiego z 1620 r. – Z ich zakupem łatwo nie było. Dzieła bonifratra, lekarza i pisarza Ludwika Perzyny bardzo rzadko goszczą bowiem w domach aukcyjnych – mówi Karena Łuszczykiewicz, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. - Tym razem wystawiono dwa obiekty. Skromne środki, jakimi dysponowała Biblioteka pozwoliły na zakup dzieła „Lekarz dla włoscian, czyli rada dla pospólstwa”. Podręcznik wydany przez Drukarnię Prymasowską w języku polskim, uważany jest za najlepsze dzieło Perzyny, dzięki któremu autor stał się kompetentnym popularyzatorem wśród ludu podstawowych zasad z zakresu medycyny i higieny. Publikację tę posiadają nieliczne biblioteki w Polsce, natomiast dla Kalisza, którego szpital nosi imię, jest to druk wprost bezcenny.
Calisiana zakupił na aukcji w Krakowie dyrektor kaliskiej książnicy Adam Borowiak
Inne wystawione do sprzedaży dzieło Ludwika Perzyny „Nauki cyrulickiey” – polski podręcznik dla felczerów i pielęgniarzy, osiągną cenę wysoko przekraczającą możliwości kaliskiej książnicy. Dyrektor Borowiak uspokaja jednak, że dzieło trafiło w godne ręce. Nabywcą jest znany krakowski kardiochirurg dziecięcy, bibliofil z zamiłowania, który od wielu lat gromadzi starodruki z zakresu medycyny. - Jego kolekcja licząca ponad 1200 egzemplarzy, ze względu na ich unikatowość i wysoką wartość przechowywana jest w formie depozytu w Bibliotece Jagiellońskiej. Jak zapewniał w rozmowie krakowski profesor, fragmenty nauk doktora Perzyny odnajdziemy w przygotowywanej przez niego obszernej publikacji, która ukaże się już w czerwcu przyszłego roku – dodaje Karena Łuszczykiewicz.
Drugim kaliskim rarytasem, który trafia do kaliskiej biblioteki jest zbiór kazań Stanisława Zakrzewskiego dedykowany królowi Zygmuntowi III (cz.1) i biskupowi Grzegorzowi Zamoyskiemu (cz.2). Książkę wydał w 1620 roku Wojciech Gedeliusz – drugi po Janie Wolrabie kaliski drukarz. Publikacja zawiera także mowę na temat zasług św. Ignacego Loyoli i działań jezuitów w Polsce
Zakup obu dzieł, istotnie wzbogacił zbiory kaliskich starodruków. Zanim jednak prawdziwe "białe kruki" będą mogły być godnie eksponowane, czeka je jeszcze ocena konserwatorska.
RED. MIK, fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze