Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Schron atomowy dla wszystkich ZDJĘCIA

Budynek ten miał zapewnić przetrwanie władzy komunistycznej nawet w obliczu wojny totalnej.  Istnienie schronu atomowego w Kaliszu przez całe dekady było największą tajemnicą lokalnych władz PRL. W wolnej Polsce o obiekcie po prostu zapomniano. Teraz jest szansa, że każdy z nas będzie mógł zobaczyć żelbetonową konstrukcję, która miała wytrzymać wybuch bomby atomowej. 
Schron atomowy dla wszystkich ZDJĘCIA

Schron atomowy przy ulicy Granicznej w Kaliszu. W czasie zimnej wojny pełnił funkcję Centrum Kierowania Obrony Cywilnej, ale ludność cywilna o jego istnieniu wiedziała tyle co nic. – Nawet dygnitarze nie mieli prawa wprowadzać tu nikogo, nawet swoich rodzin. To miejsce było przeznaczone dla ściśle określonych osób - wyjaśnia Mariusz Siedlecki, opiekun schronu.

Konstrukcja jak na owe czasy była szczytem możliwości technologicznych. Dawała gwarancję przetrwania wojewody kaliskiego i jego świty. Schron nie jest używany od kilkudziesięciu lat, ale wchodząc do niego odnosi się wrażenie, że jeszcze przed chwilą przy tym stole omawiano ofensywne i defensywne działania nuklearne.

We wrześniu ubiegłego roku wydzierżawiła go Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie", która w budynku nad schronem prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zdaniem pracowników Fundacji, choć schron jest nieczynny, trudno opędzić się od ciekawskich, którzy już wiedzą o jego istnieniu. - Przychodzi tu wielu historyków – amatorów i osób które interesują się militariami, robią tu zdjęcia, oglądają i są tym miejscem zachwyceni -  mówi Marek Konwiński z Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu.

A zachwycić się będą mogli też wszyscy inni chętni przygody rodem z zimnej wojny. Fundacja kończy właśnie ostatnie przygotowania do udostępnienia bunkra szerszej publiczności. Kiedy będzie można odwiedzić to mroczne miejsce? O tym  opowiemy w dzisiejszym wydaniu Magazynu Miejskiego o 17.15 na 30. kanale telewizji Multimedia Polska.

A więcej o samym schronie, jego przeznaczeniu i wyposażeniu można obejrzeć już teraz w programie Wchodzimy z Kamerą pod tym linkiem:  

Marcin Spętany, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GajakaknTreść komentarza: Ile zyska ? Jak długo zyska ? Rok dwa? Później wystarczy przestawić zwrotnice na torach i nic nie będzie odbijało na kalisz z PKP bo nie będzie musiało-pojedzie bypassem...tyle w temacie....a domy jak będą wyburzone tak będą....najgorszy wariant KDP jaki może być.....jakby był wymuszony przejazd przez Kalisz jak to było w poprzednim wariancie to chciał nie chciał pociągi jeździłyby przez Kalisz.Ale dla 3 minut zrobili za duże pieniądze obwodnice kolejową która i tak zrujnuje życie mieszkańcom wyburzonych domów a będzie ich tyle samo tylko w innym miejscu miasta .....Data dodania komentarza: 1.05.2025, 09:25Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: GhiTreść komentarza: Dobrze że jest remont wiaduktu na Czestochowskiej i pociągi na całym odcinku od dworca kolejowego do Piwonic jezdzą jednym torem i znaczenie wolniej niż normalnie. I to spowodowało że udało się uniknąć wypadku.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 08:36Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEOAutor komentarza: FredTreść komentarza: Żaden pajac z PO nie pojawi się!! Zapomnijcie oni nic jeszcze dobrego nie zrobili dla kalisza to samo radni dyrektorzy z nadania złodzieje grzesków !!!!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 08:20Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: PolakTreść komentarza: jechali walczyć, a tu taki pech. Może znajdą się dobrzy ludzie i kupią im nowe moto, żeby dojechali w końcuData dodania komentarza: 1.05.2025, 08:11Źródło komentarza: Zderzenie dwóch motocykli. Jechało dwóch Ukraińców i nastolatka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama