Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kontrole fiskusa i kary finansowe za brak paragonu

Co dziesiąty przedsiębiorca w Kaliszu nie wydaje klientom należnego paragonu – tak wynika z kontroli kaliskiego fiskusa. W związku z tym I Urząd Skarbowy w Kaliszu nałożył w pierwszym półroczu 2015 roku na sprzedawców towarów i usług 30 tys. zł kar.  Paragon fiskalny jest dowodem uczciwie prowadzonej działalności sprzedawcy – mówi Ministerstwo Finansów i rusza z kolejną akcją pod hasłem „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”.  
Kontrole fiskusa i kary finansowe za brak paragonu

Kampanię wspiera I Urząd Skarbowy w Kaliszu, który zachęca konsumentów, aby nie wspierali szarej strefy i zawsze sprawdzali paragony, bo jak twierdzi kaliski fiskus to również korzyść dla nas klientów i podkreśla, że nieuczciwych sprzedawców nie brakuje.


Centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, NIP wystawcy, jego nazwa i adres, a także nazwa towaru lub świadczonej usługi, cena, logo i numer kasy - to elementy, które powinny znaleźć się na prawdziwym paragonie, poucza Ministerstwo Finansów i zachęca konsumentów, aby sprawdzali za co i komu płacą. - Sprzedawcy, którzy nie wydają paragonu bądź wydają paragony, które w swej nazwie nie mają napisane, że jest to paragon fiskalny powodują, że często konsument płaci za ten towar podatek, który jest wkalkulowany w cenę towaru, a ten podatek nie jest odprowadzany do skarbu państwa, a trafia w ręce nieuczciwego sprzedawcy – mówi Piotr Walencik z I Urzędu Skarbowego w Kaliszu.

Jak podkreśla Urząd Skarbowy w Kaliszu to na konsumentach spoczywa obowiązek sprawdzania czy otrzymaliśmy paragon fiskalny czy rachunek, który nie ma nic wspólnego z tym, z którego korzyści płyną dla budżetu państwa. - Paragon oczywiście ma funkcję jak najbardziej fiskalną, ale również pro konsumencką, ponieważ jest gwarantem, że ten towar kupiony przez nas możemy potem zareklamować – dodaje Walencik.

Fiskus nie tylko prowadzi kampanię skierowaną do konsumentów, ale też sam sprawdza czy sprzedawcy wydają paragony. Z obserwacji urzędników wynika, że co 10 osoba go nie wydaje. Z tego tytułu za pierwsze półrocze I Urząd Skarbowy nałożył mandaty na łączną kwotę trzydziestu tysięcy złotych.

E. Samulak, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama