Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przed nami Noc Spadających Gwiazd!

Nawet do 100 „spadających gwiazd" na godzinę – taki wyjątkowy widok będzie można zobaczyć już jutro w nocy. Niebo przecinać będą dynamiczne, świetliste smugi wyglądające niczym deszcz spadających gwiazd. Tradycyjnie już na wspólne obserwacje zjawiska zaprasza kaliskie Koło Astronomiczne Astro-Arena.
Przed nami Noc Spadających Gwiazd!

Zjawisko zwane Nocą Spadających Gwiazd zdarza się każdego roku, w połowie sierpnia. Na niebie zobaczymy perseidy - rój meteorów.  –„Spadające gwiazdy" zwane w Polsce "łzami Świętego Wawrzyńca" to efekt przelotu Ziemi przez pozostałości po komecie Swift-Tuttle. Przelatuje ona w pobliżu Ziemi raz na 133 lata, ale "kosmiczne śmieci" po tej komecie przecinają ziemską orbitę raz w roku. To właśnie w sierpniu nasza planeta „czyści" Kosmos właśnie z tych „śmieci" – wyjaśnia Radosław Pior, miłośnik astronomii, założyciel Koła Astronomicznego Astro-Arena działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Dobrzec”.

Całe zjawisko będzie bardzo widowiskowe. Obserwatorzy zobaczą dynamiczne, świetliste smugi, na ułamek sekundy przecinające nieboskłon. - To dlatego przed wiekami, nasi przodkowie uznali meteory za „spadające gwiazdy", choć w rzeczywistości to malutkie ziarenka pyłu, "malutki kosmiczny śmieć". Spala się on w ziemskiej atmosferze, wywołując bardzo atrakcyjne zjawisko przelatującego meteoru – dodaje Radosław Pior. Chrześcijanie widzą w spadających Perseidach "łzy Świętego Wawrzyńca". Jest on patronem Perseid z uwagi na to, że wspomnienie tego męczennika przypada na 10 sierpnia, a więc w okolicach maksimum tego popularnego roju. W kulturze popularnej "spadające gwiazdy" zwiastują spełniające się życzenia.

Jak radzi Radosław Pior, aby zobaczyć spełniające życzenia meteory, należy uzbroić się w cierpliwość. Trzeba patrzeć wysoko w niebo, najlepiej w kierunku północno-wschodnim, gdzie co 1-2 minuty, uważny obserwator wypatrzy szybką, świetlistą smugę meteoru.

Wspólne obserwacje tego niecodziennego zjawiska tradycyjnie organizuje Astro-Arena. Start w tę środę, 12 sierpnia o 21:00. Chętni powinni zabrać ze sobą leżak bądź koc. Od godziny 22:00 planowane są transmisje z innych miejsc obserwacji deszczu spadających gwiazd w Polsce: między innymi z największą tego typu imprezą w Polsce w Centrum Nauki Kopernik.

Dla tych, którzy pierwszy raz uczestniczyć będą w obserwacjach organizowanych przez Koło Astronomiczne w Kaliszu: astro-niespodzianka.

AG za Astro-Arena w Kaliszu,  fot. profile na fb: Noc Spadających Gwiazd - Perseidy w Kaliszu, Astroniki - Wszechświat w obiektywie‎ Perseidy 2015 - Deszcz meteorów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama