Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczne dzielnice

Walczą z wandalizmem, sprawdzają, czy w okolicach sklepów nie spożywa się alkoholu, prowadzą pogadanki z mieszkańcami, ostrzegają przed włamaniami i oszustwami, a nawet rozwiązują sąsiedzkie konflikty. Mowa o dzielnicowych, którzy wzięli udział w pilotażowym programie Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu „Bezpieczne Dzielnice”. Dziś, w obecności komendanta wojewódzkiego, podsumowano jego efekty.   
Bezpieczne dzielnice

Unikatowy w skali kraju program „Bezpieczne dzielnice” działa w Kaliszu od ponad roku. Swoim zasięgiem obejmuje osiedle Dobrzec i część osiedla Widok. Na obszarze 9 km kw. pracuje 4 dzielnicowych, którzy dwoją się i troją, aby mieszkańcy czuli się bezpieczniej. - Praca dzielnicowego nie jest łatwa, na dzielnicy jest wiele problemów. Najczęściej dotyczą one nieporozumień sąsiedzkich. Staramy się pomóc w rozwiązywaniu tych niekiedy bardzo ciężkich sporów – opowiada mł. asp. Marcin Raczkowski, dzielnicowy osiedla Widok. - Trzy główne problemy dotyczące mojej dzielnicy, oparte o strategię Komendanta Miejskiego Policji, to ograniczenie kradzieży z włamaniem do domów jednorodzinnych oraz mieszkań, zapobieganie kradzieżom rowerów i przeciwdziałanie naruszeniom ładu i porządku w rejonach sklepów zlokalizowanych przy ulicy al. Wojska Polskiego 24 i 50 – dodaje sierż. Aleksandra Wysocka, dzielnicowa osiedla Dobrzec.

A mimo to wielu mieszkańców osiedli wciąż jeszcze ich nie zna, a nawet jeśli to ze zdjęcia na tablicy ogłoszeń. – Widziałem zdjęcie mojej dzielnicowej i tylko przeczytałem, że taka jest. Nigdy jej nie widziałem, ale uważam, że powinna zwrócić uwagę na osoby, które psują samochody, rozbijają szyby, przesiadują na klatkach schodowych i spożywają alkohol – mówi jeden z mieszkańców osiedla Dobrzec. – Nie widzę tutaj dzielnicowego, ale tutaj jest co robić. Taki dzielnicowy mógłby zwrócić uwagę na sklepik, bo tam zdarzają się osoby, które zachowują się nieodpowiednio – dodaje inny.

Chociaż dla niektórych mieszkańców są nieznani i niewidoczni, zdaniem Komendanta Miejskiego Policji na swoich osiedlach przez ten rok osiągnęli wiele, o czym mają świadczyć policyjne statystyki. - Nastąpiło zmniejszenie kradzieży o 16 przypadków, kradzieży z włamaniem o 5, uszkodzeń mienia o 22 zdarzenia, innych przestępstw o 11. Nie odnotowano żadnego rozboju, podczas gdy w poprzednim okresie zanotowaliśmy 3 takie zdarzenia – mówi mł. insp. Mirosław Ścisły, Komendant Miejski Policji w Kaliszu.

Niewykluczone, że program, który został po raz pierwszy wprowadzony w Kaliszu zostanie zaadaptowany przez inne miasta w naszym województwie. - Próba zmiany postępowania dzielnicowego poprzez to, że jest on w lepszy, bliższy sposób w kontakcie z mieszkańcami, że zadania, które realizuje wiążą się również z oczekiwaniami mieszkańców, a potem następuję ich wspólna, czy przyniosły stosowny efekt to jest kierunek niezwykle pożądany – uważa insp. Rafał Batkowski, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.  

Policjanci realizujący program „Bezpieczne dzielnice” pouczali mieszkańców, jak nie paść ofiarą oszustwa na wnuczka, przeprowadzili działania „Bezpieczne mieszkanie” i akcje pod hasłem „Blokers”, podczas których dbali, aby między innymi młodzież nie zakłócała porządku publicznego.

Ewelina Samulak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama