Historia dworku
Dwór w Kamieniu, zbudowany pod koniec XVIII wieku dla potomków generała Jana Nepomucena Umińskiego. W okresie międzywojennym właścicielem majątku został Mieczysław Jałowiecki, ziemianin, dyplomata i przedstawiciel rządu polskiego w Gdańsku.
To on wprowadził nowoczesne udogodnienia w dworku, jak elektryczność, telefon czy znakomite gospodarstwo rolno-leśne. Mimo burzliwych dziejów XX wieku, dwór przetrwał i do dziś zachowuje wiele oryginalnych elementów, będąc materialnym śladem przeszłości i lokalnego dziedzictwa.

Od projektu do przeprowadzenia renowacji
„Renowacja zabytkowego dworku była realizacją z programu ‘Zaprojektuj i Wybuduj’. Na początku naszym zadaniem było zlecenie wykonania projektu” - wspomina Dominik Walczak, właściciel Firmy Budowlanej Walczak odpowiedzialnej za renowację.

Projekt miał oddać charakter tego miejsca z czasów jego świetności. Po zatwierdzeniu projektu przez kaliskiego konserwatora zabytków oraz nadzór budowlany rozpoczęła się właściwa część prac.
Jakie prace zostały wykonane?
Firma Walczak przeprowadziła gruntowną renowację.
„Skuliśmy stare tynki, wykonaliśmy nowe na całej powierzchni. Wymieniliśmy okna. Odtworzyliśmy detale architektoniczne, które były w bardzo złym stanie albo zupełnie zniknęły,” wylicza Dominik Walczak.
W trakcie robót pojawiały się różne niespodzianki.

„Po skuciu tynków odkrywaliśmy zapomniane detale, które nie były uwzględnione w żadnej dokumentacji. Tylko dzięki naprawdę szybkiej i wzorowej współpracy z kaliskim konserwatorem zabytków udało się kontynuować pracę bez wielomiesięcznych postoi, a nowo odkryte detale architektoniczne zostały włączone i uwzględnione w proces renowacyjny”.
Co było największym wyzwaniem?
„Zaczęliśmy fizycznie działać w październiku, a termin końcowy był w czerwcu. To była prawdziwa walka z czasem”, opowiada właściciel firmy budowlanej. „Większość robót była bardzo precyzyjna i wymagała dużej ilości czasu. Na szczęście zima była łagodna, co pozwoliło nam pracować bez przestojów”.

Obiekt jest sporych rozmiarów. Trzeba było działać sprawnie, a jednocześnie dokładnie. Nie można było niczego przyspieszyć kosztem jakości.
Skąd decyzja o wzięciu udziału w tej realizacji?
„Firma Walczak istnieje na rynku kaliskim od lat 90. Najpierw prowadził ją mój tata, Stanisław Walczak, który do tej pory działa, mimo swojego wieku. Od samego początku te zabytki były częścią naszych prac, najpierw jego, później wspólnie realizowanych. Teraz przeze mnie indywidualnie” mówi Dominik Walczak z dumą.
To nie była przypadkowa decyzja.
„Poprzeczka jest wysoko postawiona, bo firma mojego ojca ma bardzo dobrą opinię w Kaliszu, jeśli chodzi o prace zabytkowe. Chciałbym kontynuować tę tradycję. Mamy doświadczenie, ludzi, sprzęt i materiały. Szkoda by to było zmarnować”.
Co dalej?
Zakończenie prac przy dworku w Kamieniu to coś więcej niż tylko kolejna zakończona inwestycja. To historia o pasji, rzemiośle i chęci zachowania tego, co wartościowe. Zespół Firmy Budowlanej Walczak pokazał, że zabytki można odnawiać z sercem i szacunkiem. Dziś ten budynek znów ma w sobie życie i przypomina o swoim dawnym znaczeniu.
Właścicielem obiektu jest osoba prywatna. Jakie będzie przeznaczenie odnowionego zabytku? To na razie tajemnica.
Poznaj Firmę Budowlaną Walczak
Zadzwoń:+48 502 586 233
lub napisz do nas: [email protected]
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze