Od 1 lipca 2025 roku kobiety w Wielkopolsce mają do dyspozycji pięć nowych miejsc, w których mogą bezpłatnie skorzystać z badań prenatalnych w ramach programu profilaktycznego. Placówki te zostały wyłonione w postępowaniu konkursowym rozstrzygniętym przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
Do dotychczasowych 18 miejsc, w których realizowany jest Program Badań Prenatalnych dołączają kolejne - w naszym regionie najbliższy punkt znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim.
Innowacyjna Placówka Medyczna spółka z o.o., ul. Kupiecka 29, Swarzędz,
Medfemina spółka akcyjna, ul. Wojskowa 1/73, Poznań-Grunwald,
Prenatalcare spółka z o.o., ul. Kamienna 6b, Ostrów Wielkopolski,
Pro Spa spółka z o.o., ul. Świetlana 25, Poznań-Grunwald,
Szpital Pomnik Chrztu Polski, ul. św. Jana 9, Gniezno.
Aby skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych w ciąży, kobieta potrzebuje skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Dokument ten powinien zawierać informacje o zaawansowaniu ciąży, gdyż poszczególne badania przeprowadza się w określonym wieku ciążowym.
Program Badań Prenatalnych finansowany przez NFZ skierowany jest do wszystkich kobiet w ciąży bez względu na wiek. W ramach programu wykonywane są badania, które pozwalają określić ryzyko wystąpienia wad płodu.
W pierwszym etapie wykonywane są badania nieinwazyjne, czyli USG oraz testy biochemiczne krwi (w zależności od wieku ciąży: PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol). Są to badania całkowicie bezpieczne, które nie ingerują w środowisko płodu. W przypadku uzyskania nieprawidłowego lub niejednoznacznego wyniku w pierwszym etapie, kobieta będzie skierowana do drugiego etapu programu profilaktycznego. Drugi etap to badania inwazyjne, w ramach których analizowany jest płyn owodniowy lub fragmenty pobranych tkanek. Badania inwazyjne to amniopunkcja, biopsja kosmówki czy kordocenteza.
Program pozwala określić ryzyko wystąpienia wad płodu oraz ich wczesną diagnostykę, a w przypadku wykrycia wad, w wielu przypadkach pozwala podjąć leczenie w trakcie ciąży. Kiedy wykrytej wady nie da się leczyć, pacjentka będzie mogła przygotować się na wdrożenie specjalistycznej opieki po narodzeniu dziecka - informuje NFZ.
Badania prenatalne umożliwiają wykrycie na wczesnym etapie ciąży ryzyka wystąpienia zespołów wad wrodzonych: Downa, Turnera, Edwardsa, Patau, Klinefeltera, a także fenyloketonurii, hemofilii, mukowiscydozy czy poważnych wad anatomicznych. W zdecydowanej większości przypadków badania prenatalne uspokajają rodziców i pozwalają im cieszyć się zdrową ciążą.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze