Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bajpas nie tylko w Kaliszu. „Najlepsza oferta komunikacyjna w historii”

Spółka CPK zapowiada spotkanie z mieszkańcami Kalisza ws. tzw. bajpasa, chociaż jej przedstawiciele od razu zapewniają, że „rozwiązania były już szeroko dyskutowane”. Inwestor twardo stoi przy swoim, ale podaje nowe argumenty, które mają przekonać do tej inwestycji. Obwodnicę kolejową planuje się również w innym mieście na trasie kolejowego „Igreka”.
Bajpas nie tylko w Kaliszu. „Najlepsza oferta komunikacyjna w historii”

Sprawą budowy kolejowej obwodnicy Kalisza najbardziej zainteresowani są mieszkańcy ulicy Elektrycznej, bo jeśli te plany zostaną zrealizowane, to prawdopodobnie cała ta ulica zniknie z powierzchni ziemi. CPK zapowiada, że wkrótce zorganizuje spotkanie z kaliszanami w tej sprawie. 

 Na początku czerwca zorganizuje spotkania dla mieszkańców. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną opublikowane odpowiednio wcześniej. Każdy zainteresowany będzie miał możliwość wzięcia udziału w indywidualnej rozmowie z ekspertami i uzyskania informacji odnośnie przebiegu nowej linii kolejowej – informuje CPK.

Spółka w swoim najnowszym komunikacje podaje, że „nieprawdziwe są informacje, jakoby analizowany wariant W9 był najkorzystniejszym rozwiązaniem poprowadzenia Kolei Dużych Prędkości z Warszawy do Poznania”. Poprzedni wariant miał ingerować w lokalne zakłady pracy – podaje CPK. Jednak dodać należy, że W9, który miał swoje wady, był jednak konsultowany z mieszkańcami, czego nie można powiedzieć o najnowszych planach spółki. Mimo to o bajpasie tak pisze inwestor.

 Powyższe rozwiązania były już szeroko dyskutowane, ale co kluczowe, będą jeszcze szczegółowo analizowane. W tym kontekście warto przypomnieć, że aneks na opracowanie studium wykonalności dla kolejowej obwodnicy Kalisza został podpisany w czerwcu 2023 r., czyli jeszcze przez poprzedni zarząd spółki CPK – informują obecne władze inwestora.

CPK zapewnia, że budowa obwodnicy Kalisza, ale nie poza granicami miasta – jak to bywa w przypadku obwodnic-  ale przez jej ważne obszary, przyniesie korzyści nie tylko przejezdnym z Poznania czy Warszawy, którzy szybciej będą mogli ominąć Kalisz, przy okazji budowy bajpasa ma być modernizowana istniejąca infrastruktura. 

Na terenie Kalisza zmodernizowana zostanie tzw. „serpentyna” (obecny przebieg linii nr 14 położony pomiędzy Piwonicami, Rypinkiem i Zagorzynkiem), a parametr prędkości zostanie podwyższony do 110 km/h. Kolizyjne i dezorganizujące ruch przejazdy kolejowe zastąpione zostaną przejazdami bezkolizyjnymi, dwupoziomowymi – zapowiada CPK.
- Po realizacji inwestycji Kalisz zyska najlepszą ofertę komunikacyjną w swej historii. Czas przejazdu do Poznania będzie wynosił ok. 35 minut – w zależności od prędkości pociągu (obecnie to 1 godz. 28 minut najszybszym pociągiem). Podróż z Kalisza do Warszawy skróci się o około godzinę w porównaniu z aktualnymi czasami przejazdu – informuje inwestor.

 Spółka by zrealizować ideę „Polski w 100 minut” musi ominąć nie tylko Kalisz, ale i inne miasta na trasie „Igreka”. Ustalane są właśnie plany budowy obwodnicy kolejowej Sieradza.

Sieradz znajduje się w miejscu, gdzie linia KDP, biegnąca od strony Warszawy, CPK i Łodzi rozgałęzia się w kierunku Wrocławia i Poznania. Szybka linia kolejowa (dla prędkości maksymalnej 350 km/h) zostanie poprowadzona obrzeżami Sieradza, zapewniając najszybszy czas przejazdu między Warszawą i Łodzią a Wrocławiem i Poznaniem. Do centrum miasta prowadzić będą kolejowe łącznice. Dzięki temu stacja w Sieradzu stanie się Lokalnym Hubem Mobilności, czyli nowoczesnym węzłem przesiadkowy – informuje CPK.

Bajpas w Sieradzu


PRZECZYTAJ TAKŻE:
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Piwoniczanin 25.05.2025 10:43
Poznałem kiedyś powiedzenie : "Napalił się jak szczerbaty na suchary". Czy kolej będzie przebiegać tu czy siu , tam czy siam , tędy czy owędy , to i tak bardzo nieliczni zechcą zapłacić grubszą kasę za skrócenie o kilkadziesiąt minut podróży do Łodzi bądź Poznania . Kaliszanin zachwyci się nowością , pochwali postęp ale kupi tańszy bilet na Intercity i pojedzie do Łodzi lub Poznania półtorej godziny , bo tyle teraz wynosi czas podróży.

Sobi 25.05.2025 10:36
A nie bypass? A nie bajpas xD

Aga 25.05.2025 09:55
Spokojnie zaraz ten rząd się rozpadnie i wrócimy do wybranego wariantu W9. Nie możemy pozwolić na degradację Kalisza i budowę jakiejś obwodnicy przez środek miasta.

Kkkk 25.05.2025 09:40
Porównuje Kalisz (94tys. Mieszkańców) nie mówiąc już ile ma aglomeracja z 38 tys. Sieradzem? Ci ludzie są oderwani od rzeczywistości w tej Warszawce. Żadnej obwodnicy kolejowej tylko przystanek w Kaliszu!!!

Tak Dla CPK 25.05.2025 08:35
#ByleNieTrzaskowski

Mad Man 25.05.2025 07:21
Obecny rząd chce zniszczyć Kalisz, i takie są fakty. Wyborcy w Kaliszu mają jakiś syndrom sztokholmski, platforma ma nas w głębokim poważaniu, a wy jescze głosujecie na ich marionetkę Trzaskowskiego? Przykład pani Pawliczak, największej kłamczuchy i populistki niczego was nie nauczył? Albo jesteście głupi albo ślepi, albo jedno i drugie.

Uuuu 25.05.2025 09:57
Mad Man 25.05.2025 07:21
Obecny rząd chce zniszczyć Kalisz, i takie są fakty. Wyborcy w Kaliszu mają jakiś syndrom sztokholmski, platforma ma nas w głębokim poważaniu, a wy jescze głosujecie na ich marionetkę Trzaskowskiego? Przykład pani Pawliczak, największej kłamczuchy i populistki niczego was nie nauczył? Albo jesteście głupi albo ślepi, albo jedno i drugie.
Co u Pawliczak? Mnie zablokowała na fejsie za pytanie co z szybką koleją w Kaliszu. Zwykle pytanie bez hejtu bez niczego. Ona ma mentalność najgorszej osoby na świecie

Mad Man 25.05.2025 10:06
Na Facebooku nie ma sensu z nią dyskutować bo cię zablokuje. Ma kilka swoich piesków, które szczekają w komentarzach tak jak im każe. Piszę pod jej propagandowymi wysrywami na Twitterze, ale ona nie odpowiada ludziom zadającym niewygodne pytania. Platforma w pigułce, mózg zalany nienawiścią.

Fakty 25.05.2025 07:00
Wszystkie obliczenia i wykresy sa tutaj, nie można wkleić zdjęć obrazujących kłamstwa CPK. Link - ***s://szybkakolejdlakalisza.pl/?page_id=994

Fakty 25.05.2025 06:58
Wykorzystanie by-passa skróciłoby dla pociągu jadącego z prędkością 320km/h czas jazdy względem przejazdu po trasie wariantu W9N bez zatrzymania o 3,02 minuty. Sytuacja trochę inaczej wyglądałaby dla jazdy w drugą stronę – potencjalnie z Poznania do Łodzi będzie szybciej, ale to są zmiany niewielkie, rzędu kilkunastu sekund do pół minuty. W przypadku jazdy do Kalisza, proces zmniejszania prędkości tak w przypadku zatrzymywania się w Kaliszu jak i bez zatrzymania, powinien rozpocząć się na około 6,2 km przed zatrzymaniem pociągu na stacji – na wysokości ul. Długiej w Zdunach. Droga hamowania mogłaby być jeszcze krótsza (średnie opóźnienie wynosi w tym przypadku bowiem tylko 0,5 m/s^2), ale ograniczeniem tutaj są niestety prędkości ruchu po łukach – dobrze widać to na wykresie hamowania. Obliczenia dokładne, uwzględniające profil linii kolejowej i promienie łuków, wykonane są dla odcinka od kaliskiego dworca do miejscowości Karsy w powiecie pleszewskim. Dalsze obliczenia wykonane są z uproszczeniem, że łuki poziome i różnice wysokości nie występują. W przypadku rozpędzań, wszystkie obliczenia były realizowane od Kalisza do okolic Jarocina. Pociąg jadący przez Kalisz z zatrzymaniem osiągnie prędkość 320 km/h po 50,5 km od ruszenia ze stacji (wypada to we wsi Wilkowyja położonej na północ od Jarocina). Gdyby pociąg jechał przez Kalisz bez zatrzymania, prędkość 320 km/h osiągnie po 49,84 km (rozpędzałby się od 110 km/h zamiast od 0 km/h). W przypadku by-passa brak jest wielu informacji. Położenie go, występujące nachylenia w tunelu, głębokość tunelu są przybliżone.

Fakty 25.05.2025 06:57
Czas przejazdu przez Kalisz (rozumiany jako odcinek od przejścia linii KDP nad drogą łączącą Opatówek z Brzezinami do wsi Wilkowyja koło Jarocina dla jazdy po by-passie jest o ok. 3 – 3,5 minuty krótszy niż w przypadku jazdy po linii kolejowej według W9N (ze złagodzonym łukiem koło mleczarni) i o około 5 minut krótszy w przypadku zatrzymania w Kaliszu (trwającego 1 minutę) dla pociągu, który jedzie z prędkością 320 km/h (a nie 250 km/h); Problematyczny dla W9 jest promień łuku na przejściu przez Kalisz koło mleczarni – należy rozważyć możliwość delikatnej korekty przebiegu linii (bez wyburzeń domów) – według opisanego niżej wariantu W9N; Zarówno pociąg ICE3 jak i pociąg zbliżony do Talgo Avril (hiszpański pociąg KDP; jego charakterystyka została ustalona w oparciu o dostępne dane techniczne i charakterystyki trakcyjne innych pociągów Talgo) jadący z Łodzi do Kalisza musiałby zacząć hamować na wysokości Zdun (ul. Długa), by móc przejechać przez Kalisz z założonymi prędkościami ruchu po łukach – gdyby nie było ograniczeń w prędkości jazdy po łukach – hamowanie mógłby zacząć później; droga hamowania mogłaby być krótsza (średnie opóźnienie wynosi w tym przypadku bowiem tylko 0,5 m/s^2), są to maksymalne wartości sił hamujących, można hamować wolniej (oczywiście będzie to wiązać z wydłużeniem czasów hamowania); przyjęcie łagodniejszej strategii hamowania (zgodnie z krzywą hamowania ETCS) sprawia, że hamowanie rozpocznie się w okolicach miejscowości Takomyśle; Pociąg ICE3 jadący z Kalisza do Poznania (po zatrzymaniu wg W9N) prędkość 320 km/h osiągnąłby pod Jarocinem (po 50,5 km od ruszenia), jednak prędkość 300 km/h osiągnąłby po 26 km od ruszenia (Łaszew pod Pleszewem), a 250 km/h – po 10,5 km (pod Kotowieckiem); pociąg zbliżony do Talgo Avrill prędkość 320 km/h osiągnie już po około 20,5 km od ruszenia w Kaliszu. Mimo tego różnica czasu to tylko około 48 sekund przewagi dla Avrill; Pociąg jadący bez zatrzymania wg W9N prędkość 250km/h osiągnąłby 7 km od stacji w Kaliszu (pod Trkusowem) – podobnie ICE3 i Avrill, 300 km/h i 350 km/h niemalże identycznie jak dla wariantu z zatrzymaniem; Jazda przez by-pass z prędkością 320 km/h ze względu na występujące pochylenia nie będzie możliwa dla ICE3 – pociąg nad obwodnicą Kalisza według wybranego wariantu pojedzie z prędkością 311,4 km/h, a prędkość 320 km/h będzie osiągać we wsi Ludwina, czyli w miejscu, w którym linia KDP będzie poprowadzona chwilowo równolegle do planowanej S11 (24,2 km od stacji Kalisz); Talgo Avrill poradzi sobie z przejechaniem trasy z prędkością 320 km/h. Mimo spadku prędkości pociągu ICE3, różnica czasu między nim a Talgo Avrill to tylko kilka sekund. Pewną manipulacją jest mówienie, że rozpędzanie zajmuje pociągowi drogę 50 km i obrazowanie tym, dlaczego kategorycznie nie można zatrzymywać pociągów kursujących z prędkością 320 km/h w Kaliszu. Prędkości bliskie 320 km/h osiąga pociąg dużo szybciej, a różnica czasu przejazdu odcinka o długości 10 km z prędkością 300km/h a z prędkością 320 km/h to tylko 7,5 sekundy! Różnica między jazdą z prędkością 320 km/h a 250 km/h to 31,5 sekundy na 10 km trasy. Im szybciej pociąg jedzie, tym wolniej zwiększa swoją prędkość (przyspieszenie jazdy jest zmienne); hamowanie – z uwagi na łagodność krzywej hamowania ETCS – nie jest właściwie zależne od możliwości hamulców (przy hamowaniu według tej krzywej nie wykorzystuje się właściwie 2/3 dostępnej siły hamującej); Różnica wysokości większa niż 80 centymetrów na jeden kilometr trasy (według wyników obliczeń trakcyjnych) sprawia, że pociąg ICE3 nie będzie w stanie osiągnąć prędkości 320 km/h. Z drugiej strony – dla dużych prędkości wzory empiryczne, które przyjmuje się do obliczeń ce***ą się większym błędem niż dla mniejszych prędkości ruchu; W przypadku jazdy z Poznania do Łodzi czas przejazdu ICE3 by-passem powinien być nieznacznie krótszy, rzędu kilku, kilkunastu sekund (ze względu na jazdę w tunelu „w dół” i możliwość trzymania prędkości 320 km/h); dla Avrill nie powinno być żadnej różnicy.

Fakty 25.05.2025 06:56
Według HRJ w Kaliszu zatrzymywać się będzie tylko 20% pociągów KDP spośród przejeżdżających przez miasto. Wsiądziemy do pociągu relacji Kraków – Łódź – Kalisz – Poznań – Szczecin (co 2 godziny), ale nie będzie możliwości skorzystania z połączeń Warszawa – CPK – Łódź – Poznań (– Szczecin/Berlin), kursujących łącznie co pół godziny; Brak bezpośrednich połączeń Kalisza z CPK i Warszawą mimo przejeżdżania przez Kalisz pociągów kursujących w tych kierunkach. W Sieradzu nie zatrzymają się żadne pociągi KDP. W mediach i z ust części polityków pojawiają się mgliste (niepotwierdzone żadnymi dokumentami) zapowiedzi połączeń relacji Zielona Góra – Ostrów Wlkp. – Kalisz – Łódź – CPK – Warszawa (co 2 godziny) w HRJ2040 „o ile LK14 zostanie zmodernizowana i zelektryfikowana”. Co do tego jednak nie ma jednak planów; Minister Malepszak w trakcie spotkania w Kaliszu zapewniał o tym, że pociągi relacji Warszawa – Łódź – Poznań będą się zatrzymywały w Kaliszu co 60 minut; brak jednak dostępnych dokumentów potwierdzających te informacje; Spółka CPK zapewnia, że w Kaliszu będzie zatrzymywać się 50% pociągów przejeżdżających przez miasto. Nie podano jednak siatki zatrzymań, brak informacji o tym, czy wliczone są w to planowane do uruchamiania ekspresy regionalne – jeśli tak to nie ma żadnych dowodów na to, że Marszałek Województwa Wielkopolskiego będzie chciał uruchamiać pociągi do Łodzi czy do Wrocławia – zwłaszcza mając na względzie aktualną ofertę przewozową i marginalizowanie Kalisza w województwie; Spółka CPK stawia Kalisz na równi z Pleszewem i Sieradzem, wymieniając te trzy ośrodki jednym tchem jako „mniejsze miasta, które również zyskają na budowie linii kolejowej”; Mimo że linia kolejowa do Warszawy przebiegać będzie przez miasto, a czas przejazdu w relacji Kalisz – Warszawa mógłby wynosić 1.30 lub mniej – przy wykorzystaniu taboru rozpędzającego się do prędkości 320 km/h, ruch będzie prowadzony przez starą trasą, tj. m.in. LK14 – czas przejazdu do Warszawy będzie trwać +/- tak jak teraz, tj. 2.45, a połączeń będzie tyle, co obecnie (albo mniej); Połączenia dalekobieżne z Wrocławiem pogorszą się – mają być realizowane drogą okrężną przez Krotoszyn w liczbie, która będzie realizowana już od grudnia br.; Planowana oferta połączeń dalekobieżnych będzie w przypadku Kalisza gorsza niż dla: Ciechanowa (ok. 45 tys. mieszk.), Puław (ok. 45 tys. mieszk.), Stargardu (ok. 65 tys. mieszk.), Laskowic Pomorskich (2500 mieszk.), Kędzierzyna-Koźla (ok. 50 tys. mieszk.), Dębicy (ok. 45 tys. mieszk.), Leszna (ok. 60 tys. mieszk.), Gniezna (ok. 65 tys. mieszk.), Inowrocław (ok. 65 tys. mieszk.); Ministerstwo i CPK zakładają wzrost liczby pasażerów korzystających z usług kolei w Kaliszu o 420% (do 7800 pasażerów na dobę – z obecnych około 1800 pasażerów), oferując z Kalisza około 5 par pociągów dalekobieżnych więcej (o ok. 40% więcej niż teraz względem planowanych od grudnia 2024 roku 12 par); Ministerstwo wskazuje na konieczność budowy by-passa ze względu m.in. na potencjalnych przewoźników prywatnych, którzy mogą nie być zainteresowani uruchamianiem połączeń drogą dookoła (przez Kalisz, Łódź i CPK) jeśli dostęp do infrastruktury będzie droższy, odległość większa, a czas przejazdu względem trasy przez Konin i Kutno niewiele krótszy. Jednocześnie w HRJ zakłada się, że przewoźnicy będą mogli występować o uruchomienie połączeń komercyjnych w przygotowanych zgodnie z HRJ slotach czasowych, a nie dowolnie wybranych przez siebie trasach (a jeśli uruchamiane będą dowolne trasy – takie pociągi będą miały układany indywidualny rozkład jazdy, niezoptymalizowany pod kątem skrócenia czasu jazdy). Obawa o brak chęci wchodzenia na linię KDP jest więc niezasadna – innym sposobem przewoźnicy nie będą mieć wcale możliwości uruchamiania pociągów z Poznania do Łodzi i CPK, taka możliwość pojawi się tylko przez linię Y.

Fakty 25.05.2025 06:55
Po zmianach proponowanych przez CPK do Kalisza będziemy wjeżdżać po istniejącej serpentynie – trasa względem W9 wydłuży się o ok. 2 km; Wjazd do miasta będzie z pewnością realizowany z obecnymi prędkościami (80-90 km/h) – jest to celowe działanie mające na celu sztuczne poprawie efektów przy zestawieniu wariantu z by-passem względem wariantu bez by-passa; CPK podaje brak konieczności budowy mostu na Prośnie jako argument za by-passem przy przemilczeniu faktu, że by-pass też musi pokonywać rzekę. I zrobi to albo mostem, albo tunelem (długim na obszarze miasta na ok. 6 km); Ogłoszony jako wariant inwestorski W9 został zaakceptowany społecznie, w przypadku by-passa zebrano 3500 podpisów przeciw wariantowi z by-passem z trasowaniem innym niż wg W9; Spółka CPK podnosi argument o mniejszym zakresie robót o 2,2 km linii kolejowej podczas gdy konieczne będzie wybudowanie ponad 7 km by-passa; W przypadku by-passu prawdopodobnie konieczne będą wyburzenia w okolicach ulicy Elektrycznej; Spółka CPK – mimo wyboru wariantu inwestorskiego i sprzeciwu społecznego – podpisała aneks do umowy na zaprojektowanie linii kolejowej mimo sprzeciwu mieszkańców i bez poddania proponowanej zmiany pod konsultacje; Nie jest prawdą, że pociągi towarowe muszą jeździć serpentyną ze względu na zbyt duże pochylenie linii według W9 i że kursowanie pociągów po takich wzniesieniach powoduje rozrywanie sprzęgów. Nachylenie W9 to maks. ok. 7 promili. Większe pochylenia są m.in. na liniach: 273 (Niedoradz – Nowy Kisielin; 10,2 promila; na dobę przejeżdża tamtędy 25-30 poc. towarowych), 274 (Świebodzice – Wałbrzych Szczawienko, 12 promili, 15-20 poc. tow./doba), 276 (Ziębice – Starczów, 9,6 promila, 15-20 poc. tow./doba); Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w wywiadzie dla money.pl skrytykowała budowę by-passa; Spółka CPK manipuluje danymi o korzyściach płynących z budowy by-passa poprzez porównywanie do jazdy by-passem wariantu z jazdą po obecnych serpentynach a nie z W9.

Roman 25.05.2025 06:53
CPK bezczelnie kłamie! Na tej stronie ujawniono kłamstwa CPK. Wzywam redakcję do ujawnienia kłamstw CPK dla dobra naszego miasta Kalisza! tekst zawiera obliczenia, które udawadniaja, ze najlepszy był i jest wariant nr 9! Link - ***s://szybkakolejdlakalisza.pl/?page_id=994

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 16 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: Poznałem kiedyś powiedzenie : "Napalił się jak szczerbaty na suchary". Czy kolej będzie przebiegać tu czy siu , tam czy siam , tędy czy owędy , to i tak bardzo nieliczni zechcą zapłacić grubszą kasę za skrócenie o kilkadziesiąt minut podróży do Łodzi bądź Poznania . Kaliszanin zachwyci się nowością , pochwali postęp ale kupi tańszy bilet na Intercity i pojedzie do Łodzi lub Poznania półtorej godziny , bo tyle teraz wynosi czas podróży.Data dodania komentarza: 25.05.2025, 10:43Źródło komentarza: Bajpas nie tylko w Kaliszu. „Najlepsza oferta komunikacyjna w historii”Autor komentarza: SobiTreść komentarza: A nie bypass? A nie bajpas xDData dodania komentarza: 25.05.2025, 10:36Źródło komentarza: Bajpas nie tylko w Kaliszu. „Najlepsza oferta komunikacyjna w historii”Autor komentarza: AlisterTreść komentarza: Proszę wpisać w wyszukiwarkę Wojciech Sumliński plagiator. Jeżeli chcecie być oszukiwani to nikt nie może Wam tego zabronić.Data dodania komentarza: 25.05.2025, 10:13Źródło komentarza: Znany publicysta przyjedzie do Kalisza SPOTKANIE OTWARTEAutor komentarza: Mad ManTreść komentarza: Na Facebooku nie ma sensu z nią dyskutować bo cię zablokuje. Ma kilka swoich piesków, które szczekają w komentarzach tak jak im każe. Piszę pod jej propagandowymi wysrywami na Twitterze, ale ona nie odpowiada ludziom zadającym niewygodne pytania. Platforma w pigułce, mózg zalany nienawiścią.Data dodania komentarza: 25.05.2025, 10:06Źródło komentarza: Bajpas nie tylko w Kaliszu. „Najlepsza oferta komunikacyjna w historii”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama