Sprawą budowy kolejowej obwodnicy Kalisza najbardziej zainteresowani są mieszkańcy ulicy Elektrycznej, bo jeśli te plany zostaną zrealizowane, to prawdopodobnie cała ta ulica zniknie z powierzchni ziemi. CPK zapowiada, że wkrótce zorganizuje spotkanie z kaliszanami w tej sprawie.
Na początku czerwca zorganizuje spotkania dla mieszkańców. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną opublikowane odpowiednio wcześniej. Każdy zainteresowany będzie miał możliwość wzięcia udziału w indywidualnej rozmowie z ekspertami i uzyskania informacji odnośnie przebiegu nowej linii kolejowej – informuje CPK.
Spółka w swoim najnowszym komunikacje podaje, że „nieprawdziwe są informacje, jakoby analizowany wariant W9 był najkorzystniejszym rozwiązaniem poprowadzenia Kolei Dużych Prędkości z Warszawy do Poznania”. Poprzedni wariant miał ingerować w lokalne zakłady pracy – podaje CPK. Jednak dodać należy, że W9, który miał swoje wady, był jednak konsultowany z mieszkańcami, czego nie można powiedzieć o najnowszych planach spółki. Mimo to o bajpasie tak pisze inwestor.
Powyższe rozwiązania były już szeroko dyskutowane, ale co kluczowe, będą jeszcze szczegółowo analizowane. W tym kontekście warto przypomnieć, że aneks na opracowanie studium wykonalności dla kolejowej obwodnicy Kalisza został podpisany w czerwcu 2023 r., czyli jeszcze przez poprzedni zarząd spółki CPK – informują obecne władze inwestora.
CPK zapewnia, że budowa obwodnicy Kalisza, ale nie poza granicami miasta – jak to bywa w przypadku obwodnic- ale przez jej ważne obszary, przyniesie korzyści nie tylko przejezdnym z Poznania czy Warszawy, którzy szybciej będą mogli ominąć Kalisz, przy okazji budowy bajpasa ma być modernizowana istniejąca infrastruktura.
Na terenie Kalisza zmodernizowana zostanie tzw. „serpentyna” (obecny przebieg linii nr 14 położony pomiędzy Piwonicami, Rypinkiem i Zagorzynkiem), a parametr prędkości zostanie podwyższony do 110 km/h. Kolizyjne i dezorganizujące ruch przejazdy kolejowe zastąpione zostaną przejazdami bezkolizyjnymi, dwupoziomowymi – zapowiada CPK.

- Po realizacji inwestycji Kalisz zyska najlepszą ofertę komunikacyjną w swej historii. Czas przejazdu do Poznania będzie wynosił ok. 35 minut – w zależności od prędkości pociągu (obecnie to 1 godz. 28 minut najszybszym pociągiem). Podróż z Kalisza do Warszawy skróci się o około godzinę w porównaniu z aktualnymi czasami przejazdu – informuje inwestor.
Spółka by zrealizować ideę „Polski w 100 minut” musi ominąć nie tylko Kalisz, ale i inne miasta na trasie „Igreka”. Ustalane są właśnie plany budowy obwodnicy kolejowej Sieradza.
Sieradz znajduje się w miejscu, gdzie linia KDP, biegnąca od strony Warszawy, CPK i Łodzi rozgałęzia się w kierunku Wrocławia i Poznania. Szybka linia kolejowa (dla prędkości maksymalnej 350 km/h) zostanie poprowadzona obrzeżami Sieradza, zapewniając najszybszy czas przejazdu między Warszawą i Łodzią a Wrocławiem i Poznaniem. Do centrum miasta prowadzić będą kolejowe łącznice. Dzięki temu stacja w Sieradzu stanie się Lokalnym Hubem Mobilności, czyli nowoczesnym węzłem przesiadkowy – informuje CPK.

Bajpas w Sieradzu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze