Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Już nie tylko Ukraińcy. Coraz więcej Azjatów i Latynosów w Kaliszu i okolicach

Przede wszystkim Ukraińcy i Białorusini. Ale są też Azjaci i Latynosi. W poszukiwaniu lepiej płatnej pracy, która da nadzieję na lepszy byt, przyjeżdżają do Polski obywatele państw z całego świata. Wielu z nich wybiera Kalisz i okolice, zatrudniając się w tutejszych firmach.
Już nie tylko Ukraińcy. Coraz więcej Azjatów i Latynosów w Kaliszu i okolicach

Jeszcze kilkanaście lat temu dość rzadko spotykało się w Kaliszu obcokrajowców robiących w sklepach codzienne zakupy czy spieszących ulicami miasta do pracy. Dzisiaj nikogo już nie dziwią. Obywateli państw południowo-wschodniej Azji całkiem łatwo spotkać nad Prosną. Język hiszpański – którym porozumiewają się mieszkańcy większości krajów Ameryki Południowej – słyszy się coraz częściej. I nie są to turyści, którzy, zwiedzając Europę, przyjechali na weekend do Kalisza. 

Co mówią dane z kaliskiego Urzędu Pracy?

Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy, pracodawcy z Kalisza i powiatu kaliskiego coraz częściej zatrudniają obcokrajowców. W tym roku do jednostki tej wpłynęło już 338 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy. Przede wszystkim dotyczyły Ukraińców – było ich 261 – ale też obywateli Białorusi (49), Mołdawii (16), Gruzji (10) i Armenii (2). 

Złożono też 181 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową. 134 – dla Ukraińców. Pozostałe jednak dotyczyły przybyszów z bardziej odległych zakątków świata – Filipin, Pakistanu, Kolumbii, Indonezji, Egiptu czy Azerbejdżanu. 

Co istotne, pracownicy z odległych krajów są przez polskich przedsiębiorców na tyle pożądani, że istnieje całkiem sporo firm zajmujących się ich wyszukiwaniem i kontaktowaniem z przyszłymi pracodawcami. Podmioty te zajmują się również zapewnieniem emigrantom zarobkowym mieszkań, niezbędnych dokumentów oraz wsparcia na starcie w nowym kraju i mieście. I dobrze na tym zarabiają. 

Zaznaczyć należy, że nie wszyscy obcokrajowcy, przebywający w Kaliszu, mają pracę. Są też tacy, którzy za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu poszukują zatrudnienia. Wśród nich jest 39 Ukraińców, po dwóch obywateli Czech i Białorusi oraz po jednym obywatelu Azerbejdżanu i Armenii. W gronie tym znalazł się też bezpaństwowiec. 

Praca, miłość, dzieci...

Jak wiadomo, nie samą pracą żyje człowiek, bez względu na narodowość. Podstawą, oprócz pracy, jest dach nad głową. W Kaliszu na pobyt stały i czasowy zameldowanych jest blisko 1200 cudzoziemców. 80% z nich to Ukraińcy. Wielu z nich pojawiło się w mieście w wyniku fali wojennej emigracji, ale część z nich mieszkała tu już wcześniej. Całkiem sporo, ponad pięćdziesięcioro, jest też Białorusinów. 

W Kaliszu zameldowanych jest po kilkanaścioro obywateli Niemiec, Rosji, Turcji, Włoch i Wietnamu. Przedstawicieli innych nacji, a także bezpaństwowców i osób o nieustalonym obywatelstwie jest jeszcze mniej. Należy jednak pamiętać, że liczby te dotyczą jedynie cudzoziemców, którzy są w Kaliszu zameldowani. A ilu meldunku nie posiada? Pewnie można mówić o kilku tysiącach osób. Bo są w nich chociażby ci, którzy wynajmują czy to całe lokale, czy to miejsce w zaimprowizowanym z dużych mieszkań „hotelu pracowniczym”, gdzie na siedemdziesięciu metrach kwadratowych mieszka kilkanaście osób. 

Zdarza się, że emigrują nie tylko mężczyźni – czy stanu wolnego, czy żonaci – ale też całe rodziny z dziećmi. Dzieci te korzystają z edukacji. Do kaliskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczęszcza 14 988 uczniów w tym 924 cudzoziemców. To ponad 6% wszystkich uczniów. Oznacza to, że w każdej jednostce oświatowej w Kaliszu jest ich kilkunastu czy kilkudziesięciu. 

Oczywiście ci wszyscy cudzoziemcy nie tylko pracują, mieszkają i wysyłają dzieci do szkół. Robią tu zakupy, chodzą do restauracji i kawiarni, korzystają z oferty kulturalno-rozrywkowej miasta. A także zakochują się i właśnie w Kaliszu zakładają rodziny. W 2024 roku zawarli tu 10 związków małżeńskich. Były to zarówno pary obcokrajowców, jak i mieszane – Polak/Polka i cudzoziemiec/cudzoziemka. W przypadku osób innej narodowości w Kaliszu na ślubnym kobiercu stawali przede wszystkim Ukraińcy. Wśród nowożeńców byli jednak również obywatele Białorusi, Słowacji i Kuby. 

W jakim kierunku pójdzie struktura narodowościowa naszego miasta? Czy powrócimy do różnorodności znanej z dwudziestolecia międzywojennego, czy może Kalisz pozostanie jak do tej pory typowo polskim miastem, w którym mieszka niewielki odsetek obcokrajowców? Bardziej prawdopodobny jest ten drugi scenariusz, ale czas pokaże… 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ola 25.05.2025 18:54
Tak czy inaczej, Kalisz na pewno ma ponad 100 tys.mieszkancow.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 8 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: SmierszTreść komentarza: Jak ludzie ostatnio w komentarzach pisali dokładnie to samo co w artykule to jakaś persona "prawnik" groziła pozwami i prokuratorem. To teraz ten "prawnik" niech zgłosi FK a najlepiej marszałka o oczernianie na publicznym portalu. Ani jeden komentarz tam nie był atakiem personalnym, osobistym, wulgarnym tylko same rzeczowe sprawy potwierdzone a tym artykule. Jak tam prawda w zad piecze to niebywałe.Data dodania komentarza: 25.05.2025, 21:52Źródło komentarza: Marszałek wytyka dyrektorowi brak umiejętności. Kontrola w szpitaluAutor komentarza: KruzenszternTreść komentarza: Też jechałem osobowym do Zbierska ze spalinówką LXd2 ale... oprócz pociągów PKP jak te ze spalinowozem wąskotorówka miała operatora Cukrownię Zbiersk i to nie był tabor w parku PKP ale wewnętrzny cukrowniczy. Tak więc wagony cukrownicze mogły być prowadzone parowozami "Las", które cukrownia miała na stanie do końca lat 80 a pociąg PKP spalinowozem LXd2 lub Lyd1.Data dodania komentarza: 25.05.2025, 21:25Źródło komentarza: Wjeżdża na tory! „Gotowy cieszyć pasażerów swoim urokiem”Autor komentarza: MiamiTreść komentarza: Po co człowieka gonili,może nic takiego nie zrobił.Tu same komentarze negatywne o nim...Data dodania komentarza: 25.05.2025, 20:58Źródło komentarza: Uciekał przed policją. Dachował i zginął na miejscuAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Tak czy inaczej, Kalisz na pewno ma ponad 100 tys.mieszkancow.Data dodania komentarza: 25.05.2025, 18:54Źródło komentarza: Już nie tylko Ukraińcy. Coraz więcej Azjatów i Latynosów w Kaliszu i okolicach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama