Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pieczenie skóry głowy – skąd się bierze dyskomfort?

Ból i pieczenie skóry głowy są niepokojącymi sygnałami, które nie powinny być bagatelizowane. Jeśli wraz z nimi występują widoczne łuski we włosach i czerwone plamy, to może być łuszczyca. Ta przewlekła i uciążliwa choroba dotyka dziś wiele osób – szacuje się, że zmaga się z nią około 3% populacji, czyli ponad milion Polaków. W artykule omówimy bliżej objawy łuszczycy skóry głowy oraz podpowiemy, jak można je minimalizować.
  • Wczoraj, 07:22
  • Autor: Verdelove
Pieczenie skóry głowy – skąd się bierze dyskomfort?

Objawy łuszczycy skóry głowy i trudności z nią związane

W łuszczycy skóry głowy mamy do czynienia z powstawaniem zapalnych zmian skórnych, które obejmują owłosioną skórę głowy oraz część czoła, karku i okolice za uszami. Zmiany te mają postać czerwonych plam przykrytych srebrzystobiałą łuską. Łuski są skutkiem nadmiernej produkcji komórek skóry, które namnażając się zbyt szybko, nie zdążają się złuszczyć. Gromadzą się więc na powierzchni skóry głowy. Im bardziej zaawansowana jest łuszczyca skóry głowy, tym łuski są grubsze, większe i trudniejsze do usunięcia.

To jednak nie wszystko. Występuje też dyskomfort w postaci swędzenia, pieczenia, a nawet bólu skóry. Przyczyny tych odczuć mogą być różne i obejmują najczęściej:

  • stan zapalny skóry – łuszczyca jest chorobą zapalną. W miejscach objętych przez stan zapalny skóra może być bardziej tkliwa i piekąca,
  • suchość skóry – w łuszczycy skóra głowy łatwo ulega przesuszeniu, co wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia i podrażnienia, a nawet może prowadzić do powstawania bolesnych pęknięć,
  • infekcje – skóra z łuszczycą jest bardziej narażona na infekcje bakteryjne i grzybicze, ponieważ ma osłabioną barierę ochronną. Infekcje mogą zaś nasilać uczucie pieczenia i bólu,
  • drapanie – skóra z łuszczycą swędzi, a jej intensywne drapanie może wywołać nowe zmiany skórne oraz doprowadzić do powstania bolesnych ranek i rozwoju infekcji,
  • nieodpowiednia pielęgnacja – błędy takie, jak np. mechaniczne usuwanie łusek mogą wywołać ból i pieczenie skóry głowy,
  • źle dobrane kosmetyki – niektóre produkty mogą okazać się zbyt agresywne dla łuszczycowej skóry głowy i spowodować jej podrażnienie lub uczulenie, objawiające się pieczeniem i bólem,
  • stres – stres emocjonalny wzmaga stan zapalny, przez co może pogarszać symptomy łuszczycy.

Objawy łuszczycy skóry głowy mogą znacząco obniżać jakość życia chorych. Nieprzyjemne odczucia związane z pieczeniem i bólem pogarszają nastrój i utrudniają koncentrację na codziennych czynnościach. Widoczne łuski i zaczerwienienia mogą sprawiać, że chorzy będą czuć się zawstydzeni i mniej pewni siebie. Ciągłe zamartwianie się i stres mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń lękowych i depresji.

Dodatkowo osoby z łuszczycą skóry głowy mogą zmagać się z problemami w zwykłych, codziennych czynnościach – takich, jak na przykład mycie włosów. Chroniczny dyskomfort powoduje, że codzienna pielęgnacja skalpu staje się trudna. Znalezienie szamponu, który nie podrażniałby ani nie wysuszał chorej skóry głowy może stać się prawdziwym wyzwaniem. Tym bardziej skomplikowane jest usuwanie łusek, które wymaga dużej ostrożności. Absolutnie nie można zrywać łusek ani szorować skóry peelingami mechanicznymi, gdyż to skutkuje pogorszeniem objawów łuszczycy.

Pielęgnacja, która pomaga złagodzić ból i pieczenie skóry głowy

Rutyna pielęgnacji przy łuszczycy - przykłady

Codzienna pielęgnacja skóry głowy z łuszczycą może być łatwiejsza, jeśli zastosuje się odpowiednie podejście i właściwe kosmetyki. Oto kilka wskazówek, które pomogą poprawić stan skalpu, w tym zredukować uczucie bólu oraz pieczenia:

  • Delikatne oczyszczanie – do mycia głowy warto wybierać szampony oparte na delikatnych substancjach myjących, bez agresywnych detergentów (np. SLS). Takie szampony nie spowodują podrażnienia skalpu. Idealnie, jeśli będą wzbogacone w składniki nawilżające i kojące, np. pantenol, betainę, niacynamid. Pożądanym składnikiem na łuszczycę jest także ekstrakt z wierzby białej, które ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, a do tego zmniejsza łuszczenie.
  • Nawilżanie i regeneracja – tutaj doskonale sprawdzą się emolienty, które nawilżają suchą skórę i dzięki temu łagodzą jej dyskomfort oraz zapobiegają pękaniu szorstkich i zgrubiałych obszarów. Emolienty działają też zmiękczająco na naskórek i normalizują procesy jego odnowy, dzięki czemu zmniejszają łuszczenie. Pomagają skórze się odbudować i wzmacniają jej płaszcz lipidowy. Najlepsze emolienty na łuszczycę to preparaty oparte na naturalnych, łagodnych dla wrażliwej skóry składnikach – np. naturalnych olejach (olej z czarnuszki, olej lniany, olej konopny) oraz substancjach zatrzymujących wilgoć w skórze (mocznik, alantoina, pantenol).
  • Złuszczanie martwego naskórka – ten krok nie tylko wizualnie poprawi stan skóry, ale pomoże również w przywróceniu komfortu, bo dzięki usunięciu łusek substancje aktywne leków i kosmetyków będą miały w końcu szansę dobrze się wchłonąć i zadziałać. W efekcie skóra zostanie nawilżona, ukojona, a jej stan zapalny wyciszony. Aby proces złuszczania nie wiązał się z bólem, pieczeniem i podrażnieniami, należy wybierać łagodne środki keratolityczne (np. kwas salicylowy) i stosować je w połączeniu z solidnym natłuszczaniem skóry, najlepiej naturalnymi olejami (np. olejem rycynowym). 

Prawdziwą ulgę przyniosą dermokosmetyki na łuszczycę, które są dostosowane do potrzeb problematycznej skóry. Jednak, aby mogły pokazać swoją skuteczność, muszą być stosowane naprawdę regularnie. Objawy łuszczycy, nawet gdy zostaną uśpione, mogą nawracać. Dlatego istotne jest, aby pielęgnacja skóry dobrymi produktami była systematyczna, co pozwoli utrzymywać skórę w dobrej kondycji.

Kojąca pielęgnacja dermokosmetykami Psorisel od Verdelove

Psorisel Verdelove zestaw kosmetyków do skóry z łuszczycą

Specjalnie z myślą o pielęgnacji skóry głowy z łuszczycą powstały dermokosmetyki Psorisel od Verdelove. To specjalistyczne produkty, które kompleksowo troszczą się o wymagającą skórę, pomagając jej odzyskać komfort oraz zdrowy wygląd.

Pielęgnacja produktami Psorisel jest bardzo prosta: na noc aplikujemy emulsję lub płyn, a rano myjemy głowę szamponem. Emulsja i płyn działają przez wiele godzin, nawilżając dobrze skórę i zmiękczając łuski. Rano pozostałości kosmetyku wraz z oddzielonymi łuskami zmywa się szamponem. 

Co ważne, dermokosmetyki Psorisel zostały przebadane pod kątem skóry wrażliwej i alergicznej. Oparto je na naturalnych składników aktywnych – takich, jak na przykład:

  • dziegieć brzozowy - redukuje świąd i nadmierne łuszczenie naskórka oraz wycisza stany zapalne,
  • ekstrakt z wierzby białej – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i łagodząco na podrażnienia, dodatkowo normalizuje złuszczanie naskórka,
  • pantenol – nawilża przesuszony skalp i koi podrażnienia, jak również przyśpiesza regenerację skóry,
  • olej lniany – odbudowuje i wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, łagodzi stany zapalne, regeneruje, wzmacnia cebulki włosów,
  • olej z nasion czarnej porzeczki – nawilża i odżywia skórę głowy, zmniejsza podrażnienia, wspiera gojenie,
  • kwas salicylowy – skutecznie usuwa łuski i działa przeciwzapalnie,
  • ekstrakt z nagietka – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, pomaga ukoić podrażnioną i piekącą skórę, do tego nawilża i regeneruje.

Dzięki temu, że emulsja i płyn Psorisel aplikowane są na całą noc, poprawiają komfort wtedy, gdy pieczenie i ból skóry są odczuwane najbardziej. Redukując te nieprzyjemne doznania, przyczyniają się do łatwiejszego zasypiania i lepszego snu. Działając w nocy, pozwalają także maksymalnie wykorzystać procesy regeneracyjne i poprawić stan skóry głowy. A dzięki właściwościom zmiękczającym, nawilżającym i keratolitycznym, ułatwiają usunięcie łusek. Wystarczy rano umyć włosy szamponem Psorisel, aby dokładnie oczyścić ją z resztek kosmetyków, nadmiaru łusek i innych zanieczyszczeń.

Kup Psorisel od Verdelove w Drogeriach Internetowych

Kup Psorisel od Verdelove w drogeriach internetowych

Psorisel dostępny z dostawą do domu – sprawdź sklepy: https://verdelove.pl/psorisel-apteki/ 

Jak używać Psorisel od Verdelove?

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli ból i pieczenie skóry głowy są intensywne lub nie ustępują, trzeba skonsultować się z dermatologiem. Może być bowiem konieczne włączenie leków, które wyciszą te przykre objawy.

Z pewnością warto też zwrócić uwagę na styl życia. Jeśli dużo się stresujemy, skóra głowy może być napięta i przez to bolesna. Dobrym pomysłem może być wtedy rozładowywanie stresu przez aktywność fizyczną lub poświęcanie czasu na hobby. A jeśli to nie wystarczy, warto skorzystać z pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego.

Podsumowanie

Jak zmniejszyć ból i pieczenie w łuszczycy skóry głowy? Rozwiązaniem może okazać się regularna pielęgnacja odpowiednimi preparatami. Rozważ wypróbowanie delikatnych dermokosmetyków Psorisel od Verdelove. Zawierają naturalne składniki aktywne, które są bezpieczne dla wrażliwej i suchej skóry, a jednocześnie okazują się bardzo skuteczne w łagodzeniu objawów. Niwelują suchość skóry głowy i przywracają jej komfort, jak również wpływają na zmniejszenie łuszczenia. 

 

Informacje zawarte w artykule mają charakter ogólny i nie stanowią porady medycznej. W przypadku problemów dermatologicznych lub przed rozpoczęciem stosowania nowych dermokosmetyków należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Rezultaty stosowania opisanych produktów mogą być różne w zależności od indywidualnych cech skóry i stanu zdrowia.

Materiał partnera


Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama