Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kiedy kolejne poszerzenie granic Kalisza? Prezydent wyjaśnia

Kiedy Kalisz dołączy do siebie kolejne przyległe miejscowości? To pytanie w sposób oczywisty nasuwa się wobec planowanych przez urząd miasta obchodów ćwierćwiecza poszerzenia granic Kalisza.
Kiedy kolejne poszerzenie granic Kalisza? Prezydent wyjaśnia

Autor: FB/Sołectwo Sulisławice

30 marca prezydent Krystian Kinastowski powołał Komitet Honorowy Ćwierćwiecza Poszerzenia Granic Kalisza. W jego skład weszli samorządowcy, przedstawiciele jednostek kultury, urzędnicy, naukowcy, sołtysi dołączonych sołectw i osoby, które były szczególnie zaangażowane w walkę o przyłączenie do Kalisza Sulisławic, Sulisławic-Kolonii i Dobrzeca. Co będą przypominać?

25 lat temu…

Jest rok 1999. W granicach gminy Nowe Skalmierzyce są wspomniane sołectwa. Ich mieszkańcy widzą Kalisz z okien, często tam pracują, robią zakupy, a ich dzieci chodzą do kaliskich szkół. Bo mają bliżej. Z kolei daleko od centrum Nowych Skalmierzyc czuli się nieco zapomniani. Widzieli, że Kalisz się rozwija, a oni sami często jeżdżąc do domu po drogach gruntowych, powiedzieli dość.

Z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. A tu chciało – i to bardzo. Dlatego samorząd Kalisza, tak jak mógł, pomagał sołectwom przejść cały proces referendalny, co wymagało dużej wiedzy administracyjno-prawnej. Była uchwała intencyjna Rady Miejskiej Kalisza. Było referendum, które zakończyło się sukcesem. Ogromna większość głosujących chciała zostać kaliszanami. Co ciekawe, głosowano wówczas także w Biskupicach. Tam też większość tych, którzy przybyli do urn, opowiedziała się za przyłączeniem do Kalisza, chociaż do fuzji ostatecznie nie doszło. W międzyczasie wizyty u ministrów, rozmowy z premierem, zabiegi kuluarowe. Finał nastąpił 21 grudnia 1999 roku – premier Jerzy Buzek podpisał rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin. W 2000 rok Sulisławice, Sulisławice-Kolonia i Dobrzec weszły już jako sołectwa Kalisza. 

Minęło 25 lat. W międzyczasie wiele miast poszerzało swoje granice. Czasami w wyniku referendum, czasami odgórną decyzją rządu, co budziło liczne protesty jak chociażby w Opolu. W tym czasie granice Kalisza nie zmieniły się, choć próby były. 

Nieudana ekspansja Sapińskiego

Prezydent Grzegorz Sapiński zaproponował okrojenie okolicznych gmin o około 40 km²  terenów - dla porównania obecna powierzchnia Kalisza to 70 km²  - zamieszkałych przez około 8 tysięcy mieszkańców. Rada Miejska Kalisza jednogłośnie przyjęła uchwałę ws. poszerzenia granic miasta, co pozwoliło uruchomić cały proces. Efekt? Niebywała konsolidacja gmin, które miały zostać okrojone i groźba opuszczenia przez nie szeregów Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, czego skutkiem mogła być utrata 300 milionów złotych na rozwój aglomeracji. W dużej mierze te środki przeznaczone były dla Kalisza. Ówczesny wójt Żelazkowa, Sylwiusz Jakubowski, poszedł jeszcze dalej. Rada Gminy Żelazków podjęła wywołaną przez niego uchwałę wyrażającą wolę włączenia… Kalisza w granice administracyjne gminy Żelazków. Cała ta zawierucha – która, zapewne nieprzypadkowo, wyniknęła na kilkanaście miesięcy przed wyborami samorządowymi – zakończyła się fiaskiem. 

Przyłączyć Kościelną Wieś?

Na początku 2024 roku działacze stowarzyszenia Kalisz jutra przeprowadzili ankietę dotyczącą przyłączenia osiedla Złote Łąki - administracyjnie części Kościelnej Wsi w gminie Gołuchów - do Kalisza. 

86% respondentów stwierdziło, że prawie codziennie dojeżdża do Kalisza. Tylko 3% natomiast czuje jakikolwiek mentalny związek z Gołuchowem. Dokładając do tego fakt, że ze Złotych Łąk praktycznie widać Kalisz, przyłączenie tego terenu do miasta wydaje się pomysłem logicznym. W końcu tutejsi mieszkańcy najczęściej pracują, uczą się, korzystają z oferty kulturalnej czy robią zakupy w Kaliszu. Ale na kluczowe - czy chcieliby zostać włączeni do miasta - większość odpowiedziała NIE. 

Czy to kończy temat poszerzenia granic Kalisza kosztem sąsiednich gmin? Czy Kalisz w ogóle tego potrzebuje? Pytania te zadaliśmy Krystianowi Kinastowskiemu, prezydentowi miasta. 

- Ten temat co jakiś czas wraca. Do poszerzenia granic Kalisza potrzebny jest jednak dobry klimat i chęć ze strony wszystkich zainteresowanych stron. My jako samorząd konsekwentnie rozwijamy miasto. Rewitalizujemy istniejącą substancję miejską, kreujemy też nowe przestrzenie. 
 
Proces miastotwórczy jest obecnie bardzo intensywny. Jest to dostrzegane także poza granicami miasta. Kalisz staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym do życia. Rozwija się szkolnictwo wyższe, cały czas budują się nowe mieszkania, nowi inwestorzy oferują nowe miejsca pracy, bardzo szeroka jest miejska oferta spędzania wolnego czasu i usług. 
 
Bycie kaliszaninem przynosi wiele korzyści i nie mówię tu tylko o bezpłatnych przejazdach komunikacją miejską. Mieszkańcy okolicznych miejscowości to widzą i myślę, że sami zaczną zabiegać o to, żeby przyłączyć ich wsie do Kalisza, tak jak było w przypadku Dobrzeca, Sulisławic i Sulisławic-Kolonii 25 lat temu. Prędzej czy później miasto znowu się powiększy – mówi prezydent Krystian Kinastowski. 

Oznacza to, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się rewolucji w podziale administracyjnym regionu. Nie można wykluczyć, że nowy ład w tym zakresie w naturalny sposób wprowadzą dwie duże inwestycje – budowa obwodnicy Kalisza i kolei dużych prędkości – które znacząco wpłyną na przestrzeń miasta i graniczących z nim miejscowości. 


PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Patryk 18.05.2025 10:52
To zaproponujcie włączenie całej Kościelnej Wsi do Kalisza a nie tylko osiedlu..

Asd 18.05.2025 10:48
Najciekawsze jest to , że nawet nie pytaliby mieszkańców miejscowości czy chcą przyłączenia do Kalisza. Przecież władze Kalisza wiedzą lepiej co jest lepsze dla mieszkańców ościennych miejscowości. 25 lat sulisławice w granicach miasta i dopiero teraz doczekają się remontu drogi! Naprawdę nic tylko korzystać. Ale z tego co widze władze miastaczekaja aż gminy naprawia drogi, pociągną kanalizację, zrobią ścieżki rowerowe, poprowadzą światłowód itp, żeby przyjść na gotowe... a gminy niech sobie plaża rattan kredytów które wzięły na te inwestycje...

Lol 18.05.2025 07:32
Inne miasta nawet siłą poszerzają swoje granice a my czekamy nie wiem na co, okradani z podatków przez inne gminy. Slabe.

S. 18.05.2025 08:25
W jaki sposób niby okradani? Miasto Kalisz inwestuje w Kościelnej Wsi że oczekujesz podatków z tej miejscowości?

Ja 18.05.2025 10:47
Chociaż z drugiej strony mieszkańcy złotych łąk korzystają z całej infrastruktury miejskiej...szkół , przedszkoli i autobusów miejskich które finansuje miasto Kalisz. Myślę że miasto tak szybko rozwija się i rozbudowuje w jego granicach, że za chwilę ten temat zniknie , bo mieszkańców w Kaliszu przybędzie bardzo dużo.

miszkaniec Szałe 18.05.2025 10:25
co ty za kocopoły opowiadasz, w Szałe 35% mieszkańców nowych(takich co mieszkają około 15 lat) ma meldunek w Kaliszu a nie w Opatówku, i to do Kaliszewa idą podatki a nie do gminy Opatówek, ale wymagania mają jak by tu zostawiali podatki

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 18 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: PatrykTreść komentarza: To zaproponujcie włączenie całej Kościelnej Wsi do Kalisza a nie tylko osiedlu..Data dodania komentarza: 18.05.2025, 10:52Źródło komentarza: Kiedy kolejne poszerzenie granic Kalisza? Prezydent wyjaśniaAutor komentarza: AsdTreść komentarza: Najciekawsze jest to , że nawet nie pytaliby mieszkańców miejscowości czy chcą przyłączenia do Kalisza. Przecież władze Kalisza wiedzą lepiej co jest lepsze dla mieszkańców ościennych miejscowości. 25 lat sulisławice w granicach miasta i dopiero teraz doczekają się remontu drogi! Naprawdę nic tylko korzystać. Ale z tego co widze władze miastaczekaja aż gminy naprawia drogi, pociągną kanalizację, zrobią ścieżki rowerowe, poprowadzą światłowód itp, żeby przyjść na gotowe... a gminy niech sobie plaża rattan kredytów które wzięły na te inwestycje...Data dodania komentarza: 18.05.2025, 10:48Źródło komentarza: Kiedy kolejne poszerzenie granic Kalisza? Prezydent wyjaśniaAutor komentarza: JaTreść komentarza: Chociaż z drugiej strony mieszkańcy złotych łąk korzystają z całej infrastruktury miejskiej...szkół , przedszkoli i autobusów miejskich które finansuje miasto Kalisz. Myślę że miasto tak szybko rozwija się i rozbudowuje w jego granicach, że za chwilę ten temat zniknie , bo mieszkańców w Kaliszu przybędzie bardzo dużo.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 10:47Źródło komentarza: Kiedy kolejne poszerzenie granic Kalisza? Prezydent wyjaśniaAutor komentarza: miszkaniec SzałeTreść komentarza: co ty za kocopoły opowiadasz, w Szałe 35% mieszkańców nowych(takich co mieszkają około 15 lat) ma meldunek w Kaliszu a nie w Opatówku, i to do Kaliszewa idą podatki a nie do gminy Opatówek, ale wymagania mają jak by tu zostawiali podatkiData dodania komentarza: 18.05.2025, 10:25Źródło komentarza: Kiedy kolejne poszerzenie granic Kalisza? Prezydent wyjaśnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
3 pokoje, 51.60m2, balkon, Ip, po remoncie, Os. Korczak 3 pokoje, 51.60m2, balkon, Ip, po remoncie, Os. Korczak Na sprzedaż funkcjonalne, świeżo wyremontowane mieszkanie o powierzchni 51,6 m², zlokalizowane na 1. piętrze w czteropiętrowym bloku z 2005 roku (cegła), na spokojnym i dobrze skomunikowanym osiedlu Korczak w Kaliszu. Rozkład pomieszczeń: • Pokój dzienny z aneksem kuchennym • Dwie oddzielne sypialnie • Łazienka z WC • Przedpokój Dodatkowo do mieszkania przynależą: • Balkon – 5,5 m² • Piwnica – 2,3 m² • Miejsce parkingowe na ogrodzonym terenie z bramą na pilota Stan i wyposażenie: Mieszkanie po kompleksowym remoncie – gotowe do zamieszkania bez dodatkowych nakładów finansowych. • Nowoczesna kuchnia z meblami w zabudowie i nowym sprzętem AGD (piekarnik elektryczny, okap, płyta indukcyjna; przygotowane miejsce na zmywarkę i lodówko-zamrażarkę) • Łazienka z kabiną prysznicową i miejscem na pralkę • Szafy w przedpokoju i sypialni Media i opłaty: • Ogrzewanie i woda z sieci miejskiej • Niski czynsz: ok. 370 zł • Mieszkanie z pełną własnością (księga wieczysta + udział w gruncie) • Okna PCV • Teren monitorowany Lokalizacja: Świetna lokalizacja – cicha i zielona okolica, a jednocześnie blisko centrum. W pobliżu znajdują się: • szkoła, przedszkole • place zabaw • delikatesy, market Dino • Park nad Krępicą • przystanki KLA, ścieżki rowerowe • szpital, stacja benzynowa • Galeria Kalisz (Carrefour) Szybki dojazd do centrum oraz dobry wyjazd w kierunku Poznania i Ostrowa Wlkp.