Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kiedy kolejne poszerzenie granic Kalisza? Prezydent wyjaśnia

Kiedy Kalisz dołączy do siebie kolejne przyległe miejscowości? To pytanie w sposób oczywisty nasuwa się wobec planowanych przez urząd miasta obchodów ćwierćwiecza poszerzenia granic Kalisza.
Kiedy kolejne poszerzenie granic Kalisza? Prezydent wyjaśnia

Autor: FB/Sołectwo Sulisławice

30 marca prezydent Krystian Kinastowski powołał Komitet Honorowy Ćwierćwiecza Poszerzenia Granic Kalisza. W jego skład weszli samorządowcy, przedstawiciele jednostek kultury, urzędnicy, naukowcy, sołtysi dołączonych sołectw i osoby, które były szczególnie zaangażowane w walkę o przyłączenie do Kalisza Sulisławic, Sulisławic-Kolonii i Dobrzeca. Co będą przypominać?

25 lat temu…

Jest rok 1999. W granicach gminy Nowe Skalmierzyce są wspomniane sołectwa. Ich mieszkańcy widzą Kalisz z okien, często tam pracują, robią zakupy, a ich dzieci chodzą do kaliskich szkół. Bo mają bliżej. Z kolei daleko od centrum Nowych Skalmierzyc czuli się nieco zapomniani. Widzieli, że Kalisz się rozwija, a oni sami często jeżdżąc do domu po drogach gruntowych, powiedzieli dość.

Z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. A tu chciało – i to bardzo. Dlatego samorząd Kalisza, tak jak mógł, pomagał sołectwom przejść cały proces referendalny, co wymagało dużej wiedzy administracyjno-prawnej. Była uchwała intencyjna Rady Miejskiej Kalisza. Było referendum, które zakończyło się sukcesem. Ogromna większość głosujących chciała zostać kaliszanami. Co ciekawe, głosowano wówczas także w Biskupicach. Tam też większość tych, którzy przybyli do urn, opowiedziała się za przyłączeniem do Kalisza, chociaż do fuzji ostatecznie nie doszło. W międzyczasie wizyty u ministrów, rozmowy z premierem, zabiegi kuluarowe. Finał nastąpił 21 grudnia 1999 roku – premier Jerzy Buzek podpisał rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin. W 2000 rok Sulisławice, Sulisławice-Kolonia i Dobrzec weszły już jako sołectwa Kalisza. 

Minęło 25 lat. W międzyczasie wiele miast poszerzało swoje granice. Czasami w wyniku referendum, czasami odgórną decyzją rządu, co budziło liczne protesty jak chociażby w Opolu. W tym czasie granice Kalisza nie zmieniły się, choć próby były. 

Nieudana ekspansja Sapińskiego

Prezydent Grzegorz Sapiński zaproponował okrojenie okolicznych gmin o około 40 km²  terenów - dla porównania obecna powierzchnia Kalisza to 70 km²  - zamieszkałych przez około 8 tysięcy mieszkańców. Rada Miejska Kalisza jednogłośnie przyjęła uchwałę ws. poszerzenia granic miasta, co pozwoliło uruchomić cały proces. Efekt? Niebywała konsolidacja gmin, które miały zostać okrojone i groźba opuszczenia przez nie szeregów Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, czego skutkiem mogła być utrata 300 milionów złotych na rozwój aglomeracji. W dużej mierze te środki przeznaczone były dla Kalisza. Ówczesny wójt Żelazkowa, Sylwiusz Jakubowski, poszedł jeszcze dalej. Rada Gminy Żelazków podjęła wywołaną przez niego uchwałę wyrażającą wolę włączenia… Kalisza w granice administracyjne gminy Żelazków. Cała ta zawierucha – która, zapewne nieprzypadkowo, wyniknęła na kilkanaście miesięcy przed wyborami samorządowymi – zakończyła się fiaskiem. 

Przyłączyć Kościelną Wieś?

Na początku 2024 roku działacze stowarzyszenia Kalisz jutra przeprowadzili ankietę dotyczącą przyłączenia osiedla Złote Łąki - administracyjnie części Kościelnej Wsi w gminie Gołuchów - do Kalisza. 

86% respondentów stwierdziło, że prawie codziennie dojeżdża do Kalisza. Tylko 3% natomiast czuje jakikolwiek mentalny związek z Gołuchowem. Dokładając do tego fakt, że ze Złotych Łąk praktycznie widać Kalisz, przyłączenie tego terenu do miasta wydaje się pomysłem logicznym. W końcu tutejsi mieszkańcy najczęściej pracują, uczą się, korzystają z oferty kulturalnej czy robią zakupy w Kaliszu. Ale na kluczowe - czy chcieliby zostać włączeni do miasta - większość odpowiedziała NIE. 

Czy to kończy temat poszerzenia granic Kalisza kosztem sąsiednich gmin? Czy Kalisz w ogóle tego potrzebuje? Pytania te zadaliśmy Krystianowi Kinastowskiemu, prezydentowi miasta. 

- Ten temat co jakiś czas wraca. Do poszerzenia granic Kalisza potrzebny jest jednak dobry klimat i chęć ze strony wszystkich zainteresowanych stron. My jako samorząd konsekwentnie rozwijamy miasto. Rewitalizujemy istniejącą substancję miejską, kreujemy też nowe przestrzenie. 
 
Proces miastotwórczy jest obecnie bardzo intensywny. Jest to dostrzegane także poza granicami miasta. Kalisz staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym do życia. Rozwija się szkolnictwo wyższe, cały czas budują się nowe mieszkania, nowi inwestorzy oferują nowe miejsca pracy, bardzo szeroka jest miejska oferta spędzania wolnego czasu i usług. 
 
Bycie kaliszaninem przynosi wiele korzyści i nie mówię tu tylko o bezpłatnych przejazdach komunikacją miejską. Mieszkańcy okolicznych miejscowości to widzą i myślę, że sami zaczną zabiegać o to, żeby przyłączyć ich wsie do Kalisza, tak jak było w przypadku Dobrzeca, Sulisławic i Sulisławic-Kolonii 25 lat temu. Prędzej czy później miasto znowu się powiększy – mówi prezydent Krystian Kinastowski. 

Oznacza to, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się rewolucji w podziale administracyjnym regionu. Nie można wykluczyć, że nowy ład w tym zakresie w naturalny sposób wprowadzą dwie duże inwestycje – budowa obwodnicy Kalisza i kolei dużych prędkości – które znacząco wpłyną na przestrzeń miasta i graniczących z nim miejscowości. 


PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

yyy 19.05.2025 10:45
Opole, 99% mieszkańców wsi było na nie a i tak ich przyłączyli do miasta i Opole zyskało 10 tys. nowych mieszkańców. Panie Krystianie do roboty.

Piwoniczanin 18.05.2025 19:13
Kalisz ma tyle obszaru , że starczy na wybudowanie mieszkań dla 200 tysięcy mieszkańców. Nie potrzeba się rozszerzać . Najpierw trzeba zabudować tereny przewidziane w planie zagospodarowania na budownictwo wysokie na Tyńcu , przy Poligonowej , przy Piwonickiej. Terenów dla przemysłu i budownictwa jednorodzinnego też jest dużo. Czy chcemy mieszkać w aglomeracji wielkości Szanghaju?

Kamil 19.05.2025 10:51
Piwoniczanin 18.05.2025 19:13
Kalisz ma tyle obszaru , że starczy na wybudowanie mieszkań dla 200 tysięcy mieszkańców. Nie potrzeba się rozszerzać . Najpierw trzeba zabudować tereny przewidziane w planie zagospodarowania na budownictwo wysokie na Tyńcu , przy Poligonowej , przy Piwonickiej. Terenów dla przemysłu i budownictwa jednorodzinnego też jest dużo. Czy chcemy mieszkać w aglomeracji wielkości Szanghaju?
bzdury. Jak teraz przyjdzie jakiś większy inwestor do Kalisza to terenów brak. To o czym piszesz nie ma racji bytu bo nie tylko o mieszkaniach tu mówimy. Chcesz budować fabrykę obok osiedla? Pomyśl trochę. Kalisz ma znacznie mniejszą powierzchnie niż sporo mniejsze ludnościowo miasta. Perspektywicznie zaraz się udusimy w swoich granicach. 95 tys. Kalisz ma 69 km 2 powierzchni a taka 68 tys. Piła 102 km. Koszalin 100 tys mieszkańców 105 km, Zielona Góra 138 tys. mieszkańców 275 km 2 powierzchni. Kalisz ma jedną z najmniejszych powierzchni miasta w kraju!!!

Kalisz 18.05.2025 18:01
Podać rękę wreszcie dla Ostrowa , dogadać się z ościennymi miejscowościami zwiększyć obszar tylko wielki może więcej . Razem to znaczy lepiej , sprawa jest tylko w dogadaniu się i w spólnym dobru dla ogółu .

ALINA 18.05.2025 15:06
Kochany Panie Prezydencie , to już ostatni dzwonek na poszerzenie granic Kalisza. Wszystkie miejscowości które nie mają już granicy z Kaliszem powinny być już dawno wchłonięte przez Kalisz. Tylko proszę znowu nie robić jakiś chorych konsultacji między gminami. Wiemy jak to się skończyło poprzednio. Kościelna Wieś od dawna chce należeć do Kalisza. Nawet było referendum z popoarciem tej inicjatywy. Niestety. 40% mieszkańców to teraz ludzie którzy przeprowadzili się z Kalisza i to oni spowodowali unieważnienie referendum , zwołanie następnego. Wtedy wynik był, żeby Kościelna Wieś nie była wchłonięta przez Kalisz. Osobiście znam te osoby które szczycą się, że zablokowały przyłączenie do Kalisza. Panie Prezydencie dość gadania. Więcej działania. A najważniejsze to to ,że w odpowiednim terminie czyli do końca marca danego roku, należy złożyć wnioski do dwóch ministerstw o przyłączenie danych miejscowości do Kalisza . Vide Opole - powiększenie granic o około 50%. W ostatnich latach. A największym SKANDALEM jest to ,że Powiat Ostrowski wchodzi w granice miasta Kalisza . Dopóki Prezydent nie pozbędzie się ludzi z Ostrowa czy Opatówka, którzy pracują UM Kalisza a którzy sabotuja najważniejsze inwestycje kaliskie . Np były sekretarz gminy Opatówek który teraz jest naczelnikiem wydziału. Poprzednio pracował w OSiR na Łódzkiej i wszystkie większe imprezy sportowe były w Hali Sportowej w Opatówka. A nasza ARENA nie mogła się doprosić, żeby te imprezy były w Kaliszu. Może warto przyjrzeć się tym , którzy mają jakikolwiek wpływ na rozwój Kalisza.

Kawa 18.05.2025 11:18
Panie prezydencie pokaż pan że masz Kochones i wzorem innych miast nie daj okradać Kalisza innym gminom. Kalisz musi wchłonąć sąsiednie miejscowości i nie trzeba być tu naiwnym, że te same miejscowości do nas przyjdą i poproszą o przyłączenie do Kalisza. Ci ludzie korzystają w 100 procentach z miejskiej infrastruktury. Na tych wsiach tylko śpią i tam płacą podatki. Nie dokładają złotówki do budżetu Kalisza.

Patryk 18.05.2025 10:52
To zaproponujcie włączenie całej Kościelnej Wsi do Kalisza a nie tylko osiedlu..

Asd 18.05.2025 10:48
Najciekawsze jest to , że nawet nie pytaliby mieszkańców miejscowości czy chcą przyłączenia do Kalisza. Przecież władze Kalisza wiedzą lepiej co jest lepsze dla mieszkańców ościennych miejscowości. 25 lat sulisławice w granicach miasta i dopiero teraz doczekają się remontu drogi! Naprawdę nic tylko korzystać. Ale z tego co widze władze miastaczekaja aż gminy naprawia drogi, pociągną kanalizację, zrobią ścieżki rowerowe, poprowadzą światłowód itp, żeby przyjść na gotowe... a gminy niech sobie plaża rattan kredytów które wzięły na te inwestycje...

Lol 18.05.2025 07:32
Inne miasta nawet siłą poszerzają swoje granice a my czekamy nie wiem na co, okradani z podatków przez inne gminy. Slabe.

S. 18.05.2025 08:25
W jaki sposób niby okradani? Miasto Kalisz inwestuje w Kościelnej Wsi że oczekujesz podatków z tej miejscowości?

Ja 18.05.2025 10:47
Chociaż z drugiej strony mieszkańcy złotych łąk korzystają z całej infrastruktury miejskiej...szkół , przedszkoli i autobusów miejskich które finansuje miasto Kalisz. Myślę że miasto tak szybko rozwija się i rozbudowuje w jego granicach, że za chwilę ten temat zniknie , bo mieszkańców w Kaliszu przybędzie bardzo dużo.

miszkaniec Szałe 18.05.2025 10:25
co ty za kocopoły opowiadasz, w Szałe 35% mieszkańców nowych(takich co mieszkają około 15 lat) ma meldunek w Kaliszu a nie w Opatówku, i to do Kaliszewa idą podatki a nie do gminy Opatówek, ale wymagania mają jak by tu zostawiali podatki

Aga 18.05.2025 11:20
miszkaniec Szałe 18.05.2025 10:25
co ty za kocopoły opowiadasz, w Szałe 35% mieszkańców nowych(takich co mieszkają około 15 lat) ma meldunek w Kaliszu a nie w Opatówku, i to do Kaliszewa idą podatki a nie do gminy Opatówek, ale wymagania mają jak by tu zostawiali podatki
Bzdura. Mam 8 osób na Szalę i płacą do Opatówka, a korzystają ze szkół przedszkoli w Kaliszu. Tu pracują, tu codziennie dojeżdżają. Cała kasa do opatówka. Do Kalisza. 0 złotych.

Gremlin 18.05.2025 12:43
Chłopie ty albo nie wiesz o czym piszesz albo załamujesz rzeczywistość. Ale ok siedź sobie na swojej wsi zamiast być częścią miasta w pełni. Tylko nie przyjeżdżaj do nas na zakupy, do kina, teatru ani nie zawoź dzieci do kaliskich szkół czy przedszkoli.

Byt 18.05.2025 17:04
Jak można płacić podatek np. od nieruchomości do Kalisza jak się mieszka na terenie gminy Opatówek ? Z choinki się urwałes czy nową ordynacje podatkową wymyśliłeś.

777 19.05.2025 10:54
miszkaniec Szałe 18.05.2025 10:25
co ty za kocopoły opowiadasz, w Szałe 35% mieszkańców nowych(takich co mieszkają około 15 lat) ma meldunek w Kaliszu a nie w Opatówku, i to do Kaliszewa idą podatki a nie do gminy Opatówek, ale wymagania mają jak by tu zostawiali podatki
Jak możesz mieszkać w Opatówku a płacić podatek do Kalisza? Trollujesz albo masz ujemne IQ. TAK DLA POSZERZENIA GRANIC KALISZA.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: PyrciaTreść komentarza: Pyralgina Max to słaby lek. Jedynym wytlumaczeniem tego czemu teraz jest na receptę to przekupienie lekarzy aby przepisywali pacjentom i mamy profit.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 09:13Źródło komentarza: Już tak łatwo nie kupisz. Dwa popularne leki przeciwbólowe tylko na receptęAutor komentarza: hikloTreść komentarza: Zapraszam na Stanczukowskiego - pełno wieczorami tej patologii! Nie tylko w nocy!Data dodania komentarza: 16.07.2025, 19:51Źródło komentarza: Uwaga, nocne kontrole policji. Będą łapać tych kierowcówAutor komentarza: 3635ddjhruTreść komentarza: witam ja z takim zapytaniem kiedy nastąpi zmiana księdza proboszcza w Chwaliszewie? obecny proboszcz jest chamski, arogancki, beszczelny, jedyne co ksiedza intersesuje to pieniadze i na każdym kazaniu o polityce i o swojej rodzinie mówi albo szpilkę wbija swojemu poprzednikowi. A wiernych coraz to mniej i nie ma się co dziwić że nawet dzieci nie ma jak ciągle słyszy sie jedno i to samo. Poprzednik jaki był to chyba wszyscy wiedzą głośna sprawa była ale nie można zarzucać że wiernych w Kościele nie miał było ich bardzo dużo aż Kościół pękach w szwach a tu tak pusto że można policzyć.Data dodania komentarza: 16.07.2025, 19:42Źródło komentarza: Zmiany personalne w diecezji kaliskiejAutor komentarza: MaciejkaTreść komentarza: Trudno to sie piije wodę kiedy krowa nasra do studni.Data dodania komentarza: 16.07.2025, 18:43Źródło komentarza: Kaliszaninowi grozi 20 lat więzienia! Prowadził nielegalną „fabrykę”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama