Sprzedaż Urządzeń Transportu Osobistego to jedna z najprędzej rozwijających się obecnie branż. Elektryczne hulajnogi czy rowery są bardzo popularne szczególnie wśród młodych osób, a osiągi tych urządzeń są naprawdę imponujące. Dlatego coraz częściej ich użytkownicy wchodzą w kolizję z pieszymi czy kierowcami konwencjonalnych pojazdów.
W Koninie policja wyrywkowo skontrolowała blisko 50 osób poruszających się na UTO.
Policjanci odnotowali szereg nieprawidłowości – jedna osoba nieprawidłowo korzystała z drogi, a inna przewoziła pasażera w sposób niezgodny z przepisami. Podczas kontroli sprawdzano również stan trzeźwości kierujących. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch użytkowników hulajnóg, którzy znajdowali się w stanie po użyciu alkoholu, jednego użytkownika hulajnogi, który poruszał się w stanie nietrzeźwości, oraz dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Dodatkowo jeden z użytkowników hulajnogi, który znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, przewoził pasażerkę, co jest zabronione przepisami. Mężczyzna został za to ukarany mandatem karnym. Łącznie podczas akcji ujawniono 45 innych wykroczeń popełnionych przez użytkowników jednośladów i UTO – informuje konińska policja.
Nie lepiej wypadła kontrola w Turku. Tam policjanci w środę szczególną uwagę zwracali na kierowców elektrycznych jednośladów.
Niestety bilans wczorajszych działań nie prezentuje się najlepiej. Wśród podjętych łącznie 65 kontroli drogowych użytkowników wspomnianych wcześniej pojazdów ujawniono aż 42 wykroczenia – informuje KPP Turek.
Na problem elektrycznych hulajnóg i UTO w ogóle w Kaliszu zwracał ostatnio uwagę radny miejski Artur Kijewski.
Zgłosili się do mnie mieszkańcy, którzy zwrócili uwagę na niebezpieczeństwo związane ze zbyt szybkim poruszaniem się po chodnikach osób na tych pojazdach. Stwarzają oni duże zagrożenie dla życia i zdrowia pieszych, szczególnie małych dzieci i osób starszych.
Zgodnie z przepisami, jazda chodnikiem jest dopuszczalna z uwzględnieniem małej prędkości, wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, przy czym kierujący rowerami bądź hulajnogami elektrycznymi zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności i muszą ustępować pierwszeństwa pieszym, jeżeli korzystają z drogi dla pieszych i rowerów - pisze w swojej interpelacji do prezydenta miasta radny PiS.
Prezydent zareagował. Wkrótce w Kaliszu należy się spodziewać baczniejszej kontroli UTO.
Poleciłem komendantowi Straży Miejskiej Kalisza podjęcie wzmożonych działań kontrolnych, mających na celu skuteczniejsze egzekwowanie obowiązujących przepisów przez użytkowników hulajnóg elektrycznych. Zwróciłem się także z prośbą do komendanta miejskiego policji w Kaliszu o wsparcie w tego typu działaniach – odpisuje na interpelację prezydent Krystian Kinastowski.
Za policją przypominamy kilka najważniejszych pojęć, ale i obowiązujących przepisów użytkowników tych właśnie pojazdów:
Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni;
W związku z rozszerzeniem katalogu urządzeń i pojazdów służących do przemieszczania się, każdy z nowych elementów tej kategorii został ściśle określony pod względem zasad korzystania, a także praw i obowiązków ciążących na jego użytkownikach.
Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
- od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
- od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;
- dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Hulajnoga elektryczna: obowiązki
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:
- korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
- korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
- sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
- zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - Urządzenie Transportu osobistego; UWR - Urządzenie Wspomagające Ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych);
W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
- zachowanie szczególnej ostrożności;
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Hulajnoga elektryczna: zakazy
Przepisy zabraniają:
kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
czepiania się pojazdów;
jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.
Hulajnoga elektryczna: parkowanie
Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.
Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze