Przypomnijmy, że obecne władze CPK zdecydowały- bez konsultacji społecznych-, że w Kaliszu wybudują obwodnicę kolejową, by najszybsze pociągi Kolei Dużych Prędkości mogły ominąć miasto, by „wykręcić” jak najlepszy czas przejazdu dla podróżnych z Poznania i Warszawy. Taka obwodnica nie była uwzględniona w wypracowanym z mieszkańcami wariancie W9. Nieoficjalnie mówi się, że mieszkańcy ulicy Elektrycznej mogą być pozbawieni swoich domów, bo m.in. tamtędy pobiegnie tzw. bypass. Ale dotyczy to – w mniejszych zakresie- Sulisławic i ulicy Wrocławskiej. Szczegóły ludzie mieli poznać na dzisiejszym spotkaniu.
- Na dzień przed poinformowano nas, że spotkanie jest odwołane. Więc wracamy do punktu wyjścia: nic nie wiemy. Nie padły żadne konkrety, co do kolejnego spotkania, ponownie wszystko owiane jest tajemnicą – mówi nam jedna z mieszkanek ul. Elektrycznej.
Odwołanie spotkania potwierdza nam spółka Centralny Port Komunikacyjny.
Decyzja ta została podjęta w związku z dużym zainteresowaniem udziałem osób niezwiązanych z inwestycją, co było spowodowane upowszechnieniem przez lokalne media i niektórych radnych informacji o spotkaniu, które nie były zgodne z prawdą. Wskutek tego doszło do dużego zamieszania wśród mieszkańców Kalisza, a liczba zgłoszeń udziału wielokrotnie przekroczyła pierwotnie przewidzianą liczbę uczestników, co uniemożliwiało przeprowadzenie spotkania komfortowych warunkach- mówi Faktom Kaliskim Agnieszka Stefańska ze spółki CPK.
Faktycznie, zainteresowanie spotkaniem było duże. My również się na nie wybieraliśmy. Jednak wyjaśnienie CPK o osobach „niezwiązanych z inwestycją” nie jest w pełni trafne, bo oczywiście najbardziej zainteresowani są mieszkańcy bezpośrednio zagrożeni wywłaszczeniem, ale przecież wszyscy kaliszanie mają prawo usłyszeć i zobaczyć to jak tzw. bypass będzie przebiegał przez nasze miasto. W 2022 roku odbyły się szerokie konsultacje społeczne ws. wariantu W9. Wówczas udział w spotkaniu nie był reglamentowany, a przyjechali na nie nawet mieszkańcy Błaszek czy Szczytnik oraz nieograniczona grupa kaliszan. Teraz takiego otwartego spotkania spółka nie planuje.
W związku z zaistniałą sytuacją podjęliśmy decyzję o przeorganizowaniu wydarzenia w formule, która umożliwi zapewnienie właściwego przebiegu dyskusji. Nowy termin, forma oraz zasady udziału zostaną ogłoszone w najbliższym czasie za pośrednictwem oficjalnych kanałów informacyjnych – informuje CPK.
Spółka CPK wystąpiła o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy KDP na linii Sieradz- Kalisz – Pleszew.

Na mapie załączonej do wniosku, możemy zobaczyć, że nie został w niej nawet uwzględniony konsultowany przebieg wariantu inwestorskiego W9! Głos Kalisza został kompletnie zignorowany – informują mieszkańcy ul. Elektrycznej.
Prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski wskazuje na jeszcze jeden problem. Dopóki procedura ws. decyzji środowiskowej nie zostanie wydana, tereny miejskie, dla których nie ma planu zagospodarowania przestrzennego są „zamrożone”.
Jednak dopóki postępowanie nie zostanie rozstrzygnięte, nie będzie można ustalać warunków zabudowy dla terenów, przez które wyznaczono przebieg kolei. Dotyczy to okolic obecnie biegnących przez Kalisz torów, a także części sołectw Sulisławice i Sulisławice-Kolonia, a także osiedla Szczypiorno. Mapa pod linkiem w komentarzu. To duże utrudnienie, zarówno dla mieszkańców, jak i dla samorządu – wpływa także na prowadzone właśnie prace nad planem ogólnym Kalisza. Nie mamy jednak na to wpływu. Pozostaje nam czekać na szybkie rozstrzygnięcia – napisał na facebooku Krystian Kinastowski.
Sprawa dotyczy co najmniej kilkunastu kilometrów kwadratowych miejskiej przestrzeni. W tym terenów w nowo powstającej strefie inwestycyjnej Rypinek.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ:
Napisz komentarz
Komentarze