Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Głębokie odwierty w Kaliszu. „Trwa analiza zapytań”

Zainteresowanie tym zleceniem jest tak duże, że urzędnicy nie nadążają w odpowiedzi na liczne zapytania oferentów. Dlatego przetarg nieznacznie się wydłuża. Chodzi o odwierty geotermalne w Kaliszu. W mieście powstanie pierwszy, próbny odwiert Kalisz GT-1.
Głębokie odwierty w Kaliszu.  „Trwa analiza zapytań”

Autor: Canva, fot. ilustracyjne

Ogłaszamy przetarg na wykonanie odwiertu, który pozwoli określić parametry wód termalnych pod naszym miastem – poinformował pod koniec marca Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. 

25 marca Miasto Kalisz ogłosiło przetarg na wykonanie odwiertu Kalisz GT-1. Głęboki na 1700 metrów, podzielony na 3 fragmenty, pionowy odwiert powstanie na łące między ulicą Sportową, Wałem Jagiellońskim a rzeką Swędrnią. 

 Profil geologiczny projektowanego otworu geotermalnego Kalisz GT-1 o głębokości 1700 m p.p.t. ±15%, określono głównie na podstawie archiwalnego  otworu Kalisz-IG1. W dowiązaniu do otworów Gołuchów 1, Sadowie 1, Florentyna IG2 oraz Zakrzyn-IG1. Wykorzystano także profile geologiczne archiwalnych otworów: Iwanowice 1, Kalisz 1 oraz Gołuchów 2 a także informacje zawarte w opracowaniach archiwalnych – czytamy w specyfikacji zamówienia. 

To na tej działce obok Aquaparku wykonany zostanie odwiert Kalisz GT-1

Otwór w ziemi będzie miał średnicę od 47 do 24 centymetrów- zwężany w dół. Wpuszczona zostanie do niego pompa głębinowa, która będzie tłoczyć wodę na powierzchnię. Przy odwiercie powstaną dwa zbiorniki na wodę, w której urobek spod ziemi będzie gromadzony i badany. Obok wykonawca postawi kontenery biurowe i socjalne. Powstanie tam małe miasteczko wiertniczo – badawcze. 

Początkowo zakładano, że oferty będą przyjmowane do 24 kwietnia. Termin ten wydłużono do 9 maja. 

W związku z trwającą analizą zapytań do SWZ i przygotowywaniem na nie odpowiedzi, w imieniu Zamawiającego  informuję, iż w przedmiotowym postępowaniu zmieniam dzień składania i otwarcia ofert – informuje Miasto Kalisz. 

 O możliwości wykorzystania energii geotermalnej w Kaliszu mówiło się od dwóch dekad. Wskazania geologów mówią o tym, że miasto leży na bogatych złożach tych wód, a energię w ten sposób czerpie nie tylko Uniejów, ale i Poddębice czy Koło. Sprawa przyspieszyła w ubiegłym roku. Geotermia Kaliska była jedną z zapowiedzi wyborczych ubiegającego się o reelekcję prezydenta miasta.

Od kilku dekad w Kaliszu tylko o tym dyskutowano. My to dokładnie zbadamy. W tym miejscu, w przyszłym roku rozpoczniemy wiercenie pionowego otworu na głębokość 1700 metrów. Dowiercimy się do gorących złóż wód z okresu jury dolnej i triasu – mówił Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Odwiert geotermalny w Turku

Miasto Kalisz zyskało dużą rządową dotację na wykonanie odwiertu Kalisz GT1. Z map naukowców wynika, że na 2 kilometry pod Kaliszem powinna występować woda geotermalna.  Z dobrodziejstw takiej energii korzysta wiele miast w Polsce.  Niedawno swoją geotermię uruchomiło miasto Koło. Prace nad geotermią trwają też w Turku i Koninie.  I gdy mieszkańcy innych regionów przyzwyczajeni są do corocznych podwyżek, wzrostu cen, w tym wzrostu kosztów energii, mieszkańcy Koła nowy rok przywitają obniżką opłat za ogrzewanie. 

W Kaliszu w pierwszej kolejności ciepło z wody geotermalnej miałoby zasilić pobliskie publiczne obiekty takie jak Aquapark czy OSRiR. Kolejnym etapem będzie dostarczenie ciepła do innych budynków miejskich, komunalnych i mieszkalnych. A to znacznie obniży koszty ogrzewania i umożliwi dalszą rozbudowę miasta na osiedlach Winiary i Rajsków. 

Jeśli parametry wody potwierdzą się, odwiert z badawczego przemianowany zostanie na pierwszy eksploatacyjny do wykorzystania w Geotermii Kaliskiej.   Prace mają być przeprowadzone do połowy 2026 roku.

Mapy geologiczne wskazują na obecność wód geotermalnych pod Kaliszem


PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kalisz 21.04.2025 10:15
Zobaczcie co piszecie , od dwóch dekad czyli ile kasy poszło także na pensje urzędnicze i nagrody a Kalisz dalej w czarnej ..... , ile mniej węgla było by spalone przez elektrociepłownie , a wy jeszcze chcecie się drapać po głowie co robić . Czy to nie chory region? Jak prywatni inwestorzy chcieli wiercić i czerpać do ogrzewania szklarni o dużych połaciach to ich blokowano .

Robert 21.04.2025 09:14
Publikujecie mapę temperatur na głębokości 4000 m, piszecie że wody termalne występują na głębokości 2000m a odwiert będzie na 1700m +/- 15% . Gratuluję udanej inwestycji !

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama