W życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym decydujemy się na zakup nowego, najczęściej większego, mieszkania. Według statystyk z 2017 roku przeciętny Europejczyk przeprowadza się średnio cztery razy w życiu. Jednak to nic w porównaniu z Amerykanami, którzy w ciągu życia zmieniają miejsce zamieszkania aż 11-krotnie. A jak na ich tle wyglądają Polacy? Według szacunków Lion's Banku z 2014 roku statystyczny obywatel przeprowadza się raz na 15 lat, co daje średnio pięć przeprowadzek w ciągu życia. Nie zawsze wiąże się to z kupnem nowego mieszkania. Pójście na studia i powrót z nich do rodzinnego miasta to dwie wyprowadzki w ciągu 5 lat. A jeżeli w ich trakcie zmienimy akademik na prywatne mieszkanie, to liczba przeprowadzek się zwiększa. Niezależnie jednak od powodów i wieku, ostatecznie większość z nas chce mieć swój własny kąt.
Mieszkania deweloperskie – najważniejszy atut
Kupno mieszkania czy domu wiąże się oczywiście z dużym wydatkiem. Według danych Biura Informacji Kredytowej w 2021 roku zaciągnięty kredyt hipoteczny spłacało ponad 14,9 mln Polaków. Oznacza to, że dla większości z nas zakup nowego mieszkania jest niemożliwy bez wsparcia kredytem.
Zostawmy jednak pieniądze na boku i skupmy się na porównaniu mieszkań deweloperskich z tymi z rynku wtórnego. Nowe mieszkania mają wiele zalet, z których ciężko wybrać najważniejszą. Według nas, najistotniejsze jest to, czego na pierwszy rzut oka nie widać, czyli wszelkiego rodzaju instalacje. Nowe mieszkania deweloperskie są, jak to mawiają Anglicy „brand new”, co oznacza, że wszystko, od najdrobniejszej śrubki po grube rury, jest fabrycznie nowe. Oznacza to, że właściciele mieszkań deweloperskich nie muszą się obawiać, że gdzieś w pionie pęknie rura i zaleje ich w środku nocy. Używając terminologii kulinarnej, wszystko jest świeże i pachnące, dzięki czemu mamy pewność i spokój, że kolejny remont tych elementów niezbędny będzie dopiero za wiele, wiele lat.
Nowe mieszkania – jak znaleźć?
Decydując się na mieszkanie od dewelopera mamy naprawdę szeroki wybór. W każdym większym mieście buduje się co najmniej kilka nowych osiedli. Jednak jak je znaleźć nie jeżdżąc autem po wszystkich placach budowy? Odpowiedź jest banalna. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „nowe domy na sprzedaż” lub „nowe mieszkania na sprzedaż”. W ten oto prosty sposób na wyciągnięcie ręki mamy oferty nowych mieszkań z naszej okolicy, ale i z całej Polski.
Internet jest najlepszym miejscem do poszukiwań, ale nie jedynym. Jeżeli jesteś na etapie zastanawiania się nad kupnem własnych czterech kątów, doskonale wiesz, jaki deweloper i w którym miejscu, buduje nowe mieszkania na sprzedaż. W takim wypadku warto wybrać się na plac budowy i zrobić rundkę po okolicy, by sprawdzić, jakie udogodnienia znajdują się w najbliższym otoczeniu naszego nowego mieszkania. W ten sposób od razu będziesz wiedział, czy to mieszkanie spełnia twoje oczekiwania.