Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich

Jednym ze sposobów powstrzymania niekorzystnych zmian klimatycznych jest rezygnacja z paliw kopalnych. Ich miejsce powinna zająć energetyka odnawialna. Rozwój sektora OZE to duża szansa, a zarazem poważne wyzwanie dla Unii Europejskiej. W związku z tym jednym z celów Wspólnej Polityki Rolnej jest przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, a  także do zrównoważonej produkcji energii.
  • 13.12.2022 12:32
  • Autor: Grupa Tipmedia
Odnawialne źródła energii na obszarach wiejskich

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Przez kilkadziesiąt najbliższych lat energetyka odnawialna będzie pełniła istotną rolę w UE. Bez niej niemożliwe stanie się osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej. Do odejścia od konwencjonalnych źródeł energii należy zachęcać zarówno mieszkańców miast, jak i wsi.

Energia z natury

Zielona energia jest pozyskiwana w ramach cyklicznych procesów zachodzących w przyrodzie. Z uwagi na fakt, że korzystanie z zasobów naturalnych nie powoduje ich trwałego deficytu, nazywana jest energią odnawialną. Możemy czerpać ją z wiatru, wody, słońca i ziemi – w postaci źródeł geotermalnych. Szereg korzyści płynących z OZE doceniają także Polacy.

W raporcie Urzędu Regulacji Energetyki wskazano, że w 2020 roku (w porównaniu do roku poprzedniego) odnotowano trzykrotny wzrost wolumenu energii elektrycznej wprowadzonej do sieci z mikroinstalacji. W niemal 98,5 proc. prosumenci energię wyprodukowali w instalacjach fotowoltaicznych. Wzrost zainteresowania źródłami odnawialnymi wynika głównie z chęci obniżenia rachunków.

Zachęcamy do obejrzenia filmu pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=ZLSBIzt2uwE

Możemy zobaczyć w nim jak do tej pory Wspólna Polityka Rolna wspierała inwestycje w zakresie OZE i efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach sektora rolniczego.


 

Rolnictwo skorzysta na OZE

Wykorzystanie energii odnawialnej pośrednio przyczynia się do poprawy dochodowości gospodarstw rolnych, pozwala na zagospodarowanie nieużytków rolnych, przyczynia się do redukcji odpadów i ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. 

Wspólna Polityka Rolna oferuje wsparcie realizacji inwestycji w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej.

Polskie rolnictwo dysponuje znacznymi zasobami biomasy i produktów ubocznych pochodzenia rolniczego lub przetwórstwa rolno-spożywczego, które nie są wykorzystywane w wystarczającym stopniu na cele energetyczne w biogazowniach rolniczych. Szczególnie istotny jest rozwój mikrobiogazowni dostosowanych do potrzeb produkcji rolniczej w małych i średnich gospodarstwach rodzinnych. 

Na wsparcie mogą liczyć inwestycje dotyczące budowy lub zakupu urządzeń do produkcji biogazu rolniczego do 50 kW lub instalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami zarządzania energią lub z pompą ciepła. 


 

Dofinansowanie mogą również otrzymać inwestycje dotyczące systemów poprawiających efektywność energetyczną budynków gospodarskich służących produkcji rolnej jak budowa, przebudowa lub zakup kotłów na biomasę czy systemów odzyskiwania ciepła, a także termomodernizacja budynków gospodarskich służących do produkcji rolnej. 


 

Szczegółowe informacje na temat wsparcia inwestycji w zakresie OZE oraz efektywności energetycznej w rolnictwie, znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.


 

Fot. www.canva.com

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]