Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wzmacnianie konkurencyjności gospodarstw rolnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej

Wspólna Polityka Rolna to mechanizm Unii Europejskiej pozwalający rozwijać nowoczesne, zrównoważone rolnictwo. Wzrost konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych jest jednym z najważniejszych celów, który będzie realizowany w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
  • 22.05.2023 13:02
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wzmacnianie konkurencyjności gospodarstw rolnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Jednym z kluczowych wyzwań w obszarze konkurencyjności gospodarstw jest niższa niż w Europie produktywność i innowacyjność sektora rolno-spożywczego w Polsce, która dotychczas kształtowana była głównie poprzez niskie koszty siły roboczej. Pomimo obserwowanych oznak poprawy produktywności polskich gospodarstw, nadal jest ona jedną z niższych w UE. Wynika to m.in. z rozdrobnionej struktury gospodarstw rolnych, dużej ilości mniejszych gospodarstw, a także niskiej wydajności pracy oraz niskiej skłonności do współdziałania.

Skuteczną formą współpracy, poprawy konkurencyjności i innowacyjności jest lepsze zorganizowanie rynkowe rolników i przetwórców w łańcuchu dostaw żywności, a tym samym łańcuchu wartości. Zwiększony udział w różnych formach kooperacji i współdziałania jest bardzo ważnym kierunkiem wzmocnienia konkurencyjnej pozycji rolników na rynku, a kluczową formą takiej kooperacji są organizacje producentów i grupy producentów rolnych.

Innowacyjne podejście do konkurencyjności rolnictwa 

Wspólna Polityka Rolna umożliwia wydajny, a zarazem zrównoważony, konkurencyjny rozwój obszarów wiejskich. Wzrost jest możliwy dzięki połączeniu praktyk w zakresie optymalizacji produkcji, podniesienia wydajności i edukacji. Programy finansowe pozwalają rolnikom na modernizację gospodarstw, zakup nowoczesnego sprzętu, wprowadzenie inteligentnych systemów monitoringu oraz montaż odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo szkolenia i doradztwo finansowane przez WPR, zapewniają rolnikom szeroki dostęp do aktualnej wiedzy i umiejętności w zakresie zrównoważonego zarządzania gospodarstwem.

Jak Wspólna Polityka Rolna przyczynia się do sukcesu rolnictwa?

Jednym z kluczowych sposobów w jaki WPR wzmacnia konkurencyjność rolnictwa, jest zapewnienie stabilności dochodów rolników. Poprzez system dopłat bezpośrednich rolnicy otrzymują wsparcie finansowe, które pomaga im przetrwać w trudnych okresach – takich jak niekorzystne warunki pogodowe bądź znaczne wahania cen płodów rolnych. Stabilność dochodów daje rolnikom pewność bytową i pozwala pewniej inwestować w gospodarstwa.

WPR wspiera również badania i rozwój technologii w sektorze rolnym. Dofinansowanie projektów badawczych pozwala na kreowanie nowych narzędzi i procesów, które mają na celu zwiększenie efektywności rolnictwa. Przykłady to rozwój inteligentnych systemów monitoringu, precyzyjne nawożenie czy stosowanie technik uprawy bezorkowej.

Zobacz na jakie wsparcie mogą liczyć gospodarstwa rolne w ramach WPR:

https://www.youtube.com/watch?v=34jBlBXB2UQ

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zaprojektowano szereg instrumentów wspierających dochodowość, odporność i konkurencyjność gospodarstw rolnych, szczególnie mniejszych gospodarstw. Poza płatnościami bezpośrednimi realizowane będzie wsparcie inwestycyjne oraz wsparcie w zakresie instrumentów zarządzania ryzykiem i zapobiegania ASF. Wspierana będzie lepsza organizacja łańcuchów dostaw, rozwój małego przetwórstwa, uczestnictwo w krajowych i unijnych systemach jakości produkcji żywności.
 

Szczegółowe informacje na temat wsparcia konkurencyjności gospodarstw rolnych znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Fot. www.canva.com

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 20 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kaliszankaTreść komentarza: I właśnie przez to że takie pałace jak i inne są wystawiane za kolosalne pieniądze nikt ich nie kupuje i popadają powoli w ruinę, bo trzeba mieć kolejne miliony by go odrestaurować. Takie miejsca powinny być sprzedawane taniej to wtedy byłaby szansa, że przetrwają.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:52Źródło komentarza: Cudo architektury ukryte w LESIE! Przyciąga ciekawskich z całego kraju ZDJĘCIAAutor komentarza: HenrykTreść komentarza: Niech Pan poseł Mosinski napisze co przez te lata posłowania zrobił dla Kalisza wtedy go ocenimy.A za taką jazdę pozbawienie uprawnień na zawsze.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:51Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski posełAutor komentarza: dddTreść komentarza: I pawliczak która się będzie cieszyła, że kolej omija Kalisz.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:24Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: KazikTreść komentarza: Jak pijany polski kierowca wpada do rowu lub na drzewie ląduje, to większość przyjmuje to bez emocji i niemal jak objaw polskiego patriotyzmu. Ale jeśli taki sam numer wywinie ktoś z obcym paszportem, to zaraz jest wrzask okadzonych patriotów, że ten obcy i jemu podobni POLSKĘ NAM CHCĄ ZABRAĆ!!! Przypomnę (zwłaszcza tym poniżej), że w tym roku naćpany Polak ciężarówką jadąc, na autostradzie w RFN zmasakrował kilkadziesiąt aut. Straty obliczono na ok. 1,5 mln Euro.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 08:07Źródło komentarza: Dachowanie busa. W środku sześć osób i pijany obcokrajowiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama