Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czym są kontrakty CFD i jak można je zawierać? Praktyczny poradnik

W obecnych czasach coraz więcej osób postanawia spróbować swoich sił na szeroko pojętej płaszczyźnie inwestycyjnej. Kluczem do sukcesu w tym obszarze jest jednak wiedza, dlatego przed położeniem na szali własnego kapitału, warto dokładniej przyjrzeć się temu tematowi. Sprawdźmy więc, co należy wiedzieć m.in. o kontraktach CFD, które są nieodłącznym elementem świata finansów.
  • 07.06.2023 07:20
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym są kontrakty CFD i jak można je zawierać? Praktyczny poradnik

Dla jednych inwestowanie to po prostu sposób na oderwanie się od codzienności i sprawdzenie się na nowym polu, dla innych natomiast to zajęcie zarobkowe. Niezależnie jednak od tego, co motywują daną osobę i czy czerpie ona z tego profity, podstawową kwestią poza doświadczeniem i umiejętnościami analitycznymi, jest nic innego jak wiedza, dzięki której można o wiele łatwiej poruszać się po rynku. 

Kontrakt CFD - o czym dokładnie mowa?

Jednym z najpopularniejszych pojęć, jakie kojarzą się z inwestowaniem, są tzw. kontrakty CFD. Określenie to powinni znać nie tylko zaawansowani inwestorzy, ale także osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki. Kontrakty CFD, od angielskiego sformułowania contract for difference, to nic innego, jak kontrakty na różnicę cenową/kursową. Dotyczą one szeregu instrumentów inwestycyjnych, w tym akcji giełdowych, zakupu surowców, obligacji, jak i par walutowych, funduszy oraz kryptowalut. CFD to po prostu swoista umowa zawierana pomiędzy inwestorem a brokerem, której przedmiotem jest zakład o to, w jaki sposób zmieni się kurs czy cena danego aktywa bazowego. Zwycięzca otrzymuje z reguły właśnie różnicę między stanem wyjściowym, a tym, który zaistniał w momencie zamknięcia całej operacji. 

Jakie są największe zalety CFD? 

Kontrakty CFD mogą dotyczyć niemal każdego rodzaju operacji finansowych, ale w głównym stopniu są zawierane np. na rynku Forex czy tradycyjnej giełdzie. Do ich największych atutów można zaliczyć sporą elastyczność, transparentność, niski próg wejścia czy ogólną łatwość w zawieraniu takich umów. Dodatkowo, obie strony mogą podnieść wartość danej inwestycji nawet wielokrotnie za pomocą tzw. dźwigni finansowe. Tego typu lewarowanie otwiera jednak dwa scenariusze, a mianowicie zwiększa się suma środków, które można wygrać, ale jednocześnie w górę szybuje kwota potencjalnej straty. 

Jak i gdzie zawierać kontrakty CFD? 

Zawieranie kontraktów CFD nie jest skomplikowane, a wszystko sprowadza się tak naprawdę do tego, aby wykorzystać dostępne narzędzia online, w tym platformy transakcyjne. Warto na bieżąco sprawdzać sytuację na rynkach, w tym m.in. na 

US tech 100 index, aby móc w porę reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Niezwykle istotne jest tutaj to, aby grać odpowiedzialnie, w ramach swoich możliwości finansowych. Przed zainwestowaniem pieniędzy najlepiej przeanalizować wszelkie dostępne opcje i podjąć decyzję w pełni świadomie i bez zbędnych emocji.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama