Rozmowa o awans – jak się do niej przygotować?
Chęć uzyskania awansu świadczy o Twoich ambicjach. Za nimi muszą jednak stać pewne konkrety. Im lepiej przygotujesz się do spotkania z przełożonym, tym lepsze wrażenie będziesz mógł wywrzeć podczas rozmowy.
Jedną z pierwszych rzeczy, za które powinieneś się zabrać, jest stworzenie racjonalnej argumentacji za awansem. W tym celu zastanów się nad tym, jakie czynniki działają na Twoją korzyść. Ważnym elementem jest między innymi wydajność. Jak ocenić, czy masz dobre tempo pracy? Pomocny będzie na przykład ten artykuł: https://www.gowork.pl/blog/20-wydajnosc-pracy-co-to-jest-wskazniki-wzor/.
Strategie zawodowe – jak zaplanować karierę?
Wyróżniamy cztery rodzaje strategii zawodowych. Prezentują się one następująco:
- Agresywny rozwój pionowy – w ramach tej strategii zakładasz, że poświęcisz dla pracy wiele, aby szybko piąć się w strukturach firmy. Zostawanie po godzinach, branie na siebie dodatkowych obowiązków czy wyrabianie kolejnych kursów to jedne z kluczowych elementów. Choć taki plan oznacza on ograniczenie życia prywatnego, to z drugiej strony daje silne argumenty w przypadku rozmowy o awansie.
- Wąska specjalizacja – na etapie wyboru zawodu zdecyduj się na taki zawód, który wymaga specjalistycznej wiedzy, a przez to na rynku nie ma dużej konkurencji. Najczęściej będziesz potrzebować lat nauki, aby nabyć odpowiednich kwalifikacji. Z drugiej strony, jeśli wykażesz się cierpliwością, to możliwe jest, że otrzymasz dobrze płatną pracę.
- Stabilny rozwój – trzymaj się zasad „work-life balance” i nie nastawiaj na szybkie pięcie się do góry. Takie podejście cechuje się umiarkowanymi ambicjami, ale w dłuższej perspektywie może przełożyć się na wysokie stanowisko w firmie. O ile będziesz gotów na poświęcenia z nim związane.
- Minimalizm – jeśli nie podchodzisz ambicjonalnie do swojej pracy, to możesz skupić się jedynie na wyrabianiu normy i niewychylaniu się przed szereg. W tym przypadku awans również będzie możliwy, ale jedynie w przypadku, gdy przełożony doceni Twoje wieloletnie doświadczenie.
Awans zawodowy – jakie umiejętności są przydatne?
Chcąc awansować, możesz skupić się na takich umiejętnościach, jak:
- Dobrej współpracy;
- Niezawodności;
- Wykazywaniu inicjatywy;
- Uczeniu się na błędach;
- Samodzielności;
- Pracowitości;
- Kreatywności;
- Uczciwości.
Jeśli posiadasz jakąkolwiek z powyżej wymienionych umiejętności, to warto wspomnieć o niej podczas rozmowy o awans. Dobrą praktyką jest również wykazanie, w jaki sposób rozwinąłeś się w firmie w ostatnim czasie.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił Ci, na jakie aspekty warto zwracać uwagę. Pamiętaj, że im więcej argumentów za uzyskaniem awansu będziesz posiadać, tym większe będą Twoje szanse na jego uzyskanie. Życzymy Ci powodzenia podczas rozmowy z przełożonym!