Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zawód: rodzic

W Rodzinnym Domu Dziecka przy ulicy Stawiszyńskiej w Kaliszu przebywa około 40 dzieci. Poza nim ponad jest ponad 50 takich, których sytuacja rodzinna nie rozpieszcza i powinien zająć się nimi ktoś inny, niż biologiczni rodzice. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zdaje sobie sprawę, że każda forma opieki jest lepsza od instytucjonalnej. Dlatego poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych.
Zawód: rodzic

Szkolenia dla rodzin spokrewnionych odbywają się cięgle, natomiast rodziny niespokrewnione na taki kurs mogą zapisać się teraz. Nabór dla nowych rodzin, które chcą zostać rodzinami zastępczymi rusza we wrześniu, ale żeby przystąpić do kursu trzeba przejść okres kwalifikacji. – Te rodziny muszą być odwiedzone, muszą być sprawdzone ich warunki domowe, trzeba sprawdzić ich stan zdrowia, ich sytuację materialną i dopiero po takiej wstępnej kwalifikacji te osoby odbywają szkolenie – wyjaśnia Eugenia Jahura, dyrektor MOPS w Kaliszu.

Na takie kursy w Kaliszu zapisuje się średnio 6 rodzin, z czego w efekcie końcowym tylko 2 zostają rodziną zastępczą. – Bywa jednak tak, że rodziny zostają zakwalifikowane, ale po dłuższym zastanowieniu wycofują się, albo sytuacja się zmienia i powoduje, że zmieniają zdanie. Dlatego ciągle brakuje nam takich rodzin – dodaje Eugenia Jahura.

Po szkoleniu zapada decyzja, czy dana osoba lub para może zostać rodziną zastępczą. Ostatnio akceptację MOPS-u uzyskało małżeństwo Bogacz z Kalisza, które od 3 tygodni sprawują opiekę nad 4-letnim Kacprem. Chłopiec trafił do domu dziecka, kiedy miał 2 lata. Jego rodzice mają ograniczoną władzę rodzicielską. Kacper najbardziej zżyty jest z biologiczną babcią, ale nowych rodziców zaakceptował wyjątkowo szybko. - Byłam pełna obaw, bo nie wiedziałam jak on się poczuje w tej sytuacji, ale wbrew pozorom okazało się, że wszystko odbyło się łagodnie. Kacper obawiał się jedynie tego, że wróci do Domu Dziecka, bał się wychodzić z domu. Bardzo długo tłumaczyłam mu, że teraz mieszka z nami i już tak zostanie – mówi Agnieszka Bogacz, zastępcza mama.

Anna Bogacz z Kalisza została mamą zastępczą 4-letniego Kacpra.

Państwo Bogacz robią wszystko, żeby przysposobiony Kacper czuł się u nich w domu swobodnie i bezpiecznie. Kobieta zdaje sobie sprawę, że lęki będą tkwiły w dziecku jeszcze przez jakiś czas, zbudowanie mocnych więzi z nową rodziną też na pewno potrwa, ale rodzina państwa Bogacz wierzy, że relacje między nimi zaowocują. - Chłopiec będzie miał teraz szansę stworzyć normalną rodzinę, będzie wiedział, jakie są zasady, jak się wygląda rodzicielska miłość, co to jest szacunek, miłość, co to miłe słowo, i że istnieje coś takiego jak zaufanie. To są podstawy, które powinien mieć każdy młody człowiek – dodaje Agnieszka Bogacz.

Pani Agnieszka i jej mąż rodzicielstwo zastępcze traktują jako dar i powołanie. Sami pracują zawodowo, ale uznali, że skoro ich dom od lat przepełniony jest miłością to trzeba się nią dzielić. Kacper zostanie u zastępczych rodziców do momentu, kiedy skończy edukację. W Kaliszu obecnie jest ponad 100 rodzin zastępczych.

Ewelina Samulak, fot. int., autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 25°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]