Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Umowa podpisana! Dzieje się ws. Kolei Dużych Prędkości

Są konkrety ws. przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez nasz region. Zarząd CPK podpisał umowy na przygotowanie projektu dla linii Poznań – Kalisz – Sieradz.
Umowa podpisana! Dzieje się ws. Kolei Dużych Prędkości

Autor: FB/Kalisz by Drone

O najnowszych postępach ws. tej inwestycji poinformował dziś rano prezydent Kalisza. 

Kolejny krok na drodze do szybkiej kolei w Kaliszu! Nowy zarząd spółki CPK podpisał umowy na przygotowanie projektu dla linii Poznań-Kalisz-Sieradz. Najbliższe lata to uzyskiwanie koniecznych zgód i pozwoleń oraz praca nad dokumentacją. Na przełomie 2026 i 2027 roku złożony zostanie wniosek o pozwolenie na budowę. Jego uzyskanie umożliwi rozpoczęcie prac – napisał Krystian Kinastowski.

A kilka dni temu pisaliśmy o zgodzie marszałka województwa wielkopolskiego na dokonanie odwiertów geologicznych w torze przebiegu szybkiej kolei na terenie naszego regionu.

To zgoda na wykonanie 10654 otworów wiertniczych o głębokości od 3 do nawet 30 metrów pod powierzchnią gruntu i wprowadzeniu tam odpowiednich sond. W ten sposób pobrane będą próbki geologiczne, próbki wód podziemnych do badań laboratoryjnych, a na podstawie ich wyników zostanie wydana decyzja czy tym konkretnym torem może przebiegać kolei. 

- Tutejszy Organ podziela stanowisko Wnioskodawcy, według którego nadanie decyzji Marszałka Województwa Wielkopolskiego znak: DSR-V.7440.9.2023 z dnia 25 kwietnia 2024 r. rygoru natychmiastowej wykonalności jest uzasadnione tym, że planowana inwestycja, polegająca na budowie linii kolejowej nr 85 na odc. Sieradz – Kalisz – Pleszew oraz na odc. Pleszew – Poznań w znaczącym stopniu przyczyni się do ożywienia gospodarczego obszarów położonych przy projektowanej linii kolejowej, a uprzednio wykluczonych komunikacyjnie, przejęciu części ruchu z dróg krajowych i lokalnych, co spowoduje zmniejszenie ryzyka wypadków, ograniczenie emisji spalin i hałasu poprzez zastosowanie ekologicznych technologii i rozwiązań. W świetle ww. okoliczności Marszałek Województwa Wielkopolskiego uznał, iż nadanie cytowanej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, leży w interesie społecznym – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Maciej 30.05.2024 15:12
Do 2027 będą składać wniosek.... to jakaś farsa... 3 lata będą wnioskować...hahaha... to ile lat będą budować...??? ...300...lat.

#KolejNaKalisz 27.05.2024 18:12
#TakDlaCPK #TakDlaRozwoju #KolejNaPolske

lok 27.05.2024 12:33
a gdzie posłanka nie dla cpk?

Ciuchcia! 27.05.2024 10:52
Dobre i to, żal braku rozgałęzienia na Wrocław bo podróż pociągiem trwa 2 godz, tyle co podróż z Poznania do Warszawy...

Przytomny 27.05.2024 22:03
Kiedyś trzeba będzie dorobić rozgałęzienie na Wrocław. Teraz oznaczałoby to dworzec w Śliwnikach. W wariancie W9 kaliski dworzec KDP będzie się bardzo dobrze nadawał do wyprowadzenia odnogi do Wrocławia. Trzeba tylko rozejrzeć się za kasą.

k2 29.05.2024 21:16
Kasy na KDP Kalisz-Wrocław raczej nie będzie. Ale ponieważ dotychczasowa linia Kalisz-Ostrów (i dalej do Zielonej Góry) będzie modernizowana do 160 km/h, to trzeba się wystarać, żeby w ten sam sposób zmodernizowano odcinek Ostrów-Kępno, z odjazdem w Kępnie na KDP. Wtedy pociąg dwusystemowy (takich ma być dużo), jadący z Kalisza do Kępna po 160 km/h, a od Kępna po KDP, dotrze do Wrocławia w 50 minut. O takie rzeczy trzeba jednak zabiegać systematycznie, latami wiercić dziurę w brzuchu komu trzeba. Niestety naszym posłom i radnym zwykle starcza animuszu na kampanię wyborczą.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama