Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie żyje kaliska wolontariuszka. Miała 31 lat

Społeczność kaliskiej Szlachetnej Paczki w żałobie. Zmarła jedna z wolontariuszek – Ewelina Garczewska. Zmagała się z rzadką chorobą – miastenią. Odeszła w szpitalu w Koninie. Jej bliscy uważają, że lekarze zlekceważyli jej stan i gdyby w odpowiednim momencie podłączyli ją do respiratora – można by ją uratować. Sprawę zgłosili już prokuraturze.
Nie żyje kaliska wolontariuszka. Miała 31 lat

Ewelinę poznaliśmy kilka lat temu przy okazji realizacji materiału o Akademii Przyszłości – projektu powstałego na bazie Szlachetnej Paczki. W Akademii Przyszłości wolontariusze pracują z dziećmi, które mają problemy społeczne, domowe, tak by wzmocnić ich poczucie wartości. Ewelina działała zarówno w Szlachetnej Paczce jak i w Akademii Przyszłości. 

Przyjaciele i znajomi opisują ją jako osobę pełną energii i uśmiechu. 

Dziewczyna o niesamowitym wielkim serduchu, wolontariuszka stowarzyszenia Wiosna. Działała w Kaliskich dwóch programach Szlachetnej Paczce, której liderką jest Katarzyna Muszalska oraz Akademii Przyszłości, gdzie należała do pierwszej ekipy otwierającej ten program w naszym mieście pod obecną wtedy liderką Ania Kozanecka.   

 

Ewelina połowę swojego życia działała charytatywnie, nie tylko w naszym stowarzyszeniu. To osoba, która nie przeszła obojętnie obok potrzebującego i do samej chwili śmierci interesowała się innymi inicjatywami pomocy potrzebującym – w tych słowach żegna swoją wolontariuszkę kaliska Szlachetna Paczka. 
Ewelina udzielała się charytatywnie mimo poważnej choroby. Na zdjęciu w środku, obejmuje ją koleżanka ze Szlachentej Paczki.
Poznałyśmy się parę lat temu jak rekrutowałam ją do swojego wolontariatu, jednocześnie działałyśmy razem w Szlachetna Paczka Kalisz. Ewelina Ewela to osoba, przy której nie dało się nudzić a na jej widok pojawiał się uśmiech na twarzy bo było wiadomo, że coś będzie się dziać 😅 zapewniała nam dużo atrakcji i wrażeń, niezależnie od stanu zdrowia udzielała się charytatywnie i gdzie tylko była potrzeba pomagała, tyle ile potrafiła  💖.  

 

 Tykająca bomba energetyczna, za którą ciężko było nadążyć, w momentach szczytowej formy nawet wyhamować ją - to był wyczyn 😂 krejzolka jakich mało z którą sporo przeżyliśmy i będę miała co wspominać już zawsze 💖 przede wszystkim cudowna osobaaaa o wspaniałym sercu i ogromnej ilości bezinteresownej dobroci, której wielu z nas powinno jej zazdrościć i dużo bardziej ją docenić !   Nasza ,, GWIAZDA🌟" moja gwiazda, za wszystko z czym zawiodłam przepraszam 😞 i też Cię Kocham spoczywaj w pokoju 💔 [*] – napisała Ania Kozanecka, jedna z działaczek Szlachetnej Paczki w Kaliszu, (pisownia oryginalna).

Ewelina cierpiała na rzadką chorobę – miastenię. Na swoim profilu na facebooku udostępniała materiały na temat tej choroby, tak by szerzyć o niej świadomość. 

Miastenia jest poważną, rzadką chorobą autoimmunologiczną, w której zaburzeniu ulega przekazywanie impulsów z zakończeń nerwowych do mięśni. Jej głównym objawem jest osłabienie różnych grup mięśni szkieletowych nasilające się w czasie wysiłku.   W skrajnych sytuacjach dochodzi do stanu potencjalnie zagrażającego życiu, tzw. przełomu miastenicznego, choć znaczna grupa pacjentów dzięki zastosowanemu leczeniu może funkcjonować bezpiecznie mimo ograniczeń związanych z chorobą, a niektórzy dzięki terapii osiągają stan remisji, a więc nie wymagają leczenia farmakologicznego – czytamy na portalu medycznym termedia.pl

Pierwsze objawy miastenii to niemal zawsze objawy oczne, takie jak opadanie powiek lub podwójne widzenie. Dla wielu chorych życie z miastenią to codzienna walka – każdy oddech i ruch wymagają ogromnego wysiłku. 

Wiedza o miastenii, chorobie nerwowo-mięśniowej o podłożu autoimmunologicznym, jest znikoma zarówno wśród lekarzy, jak i społeczeństwa. Chorzy czasem długo czekają na diagnozę, nierzadko przechodząc gehennę mylnych rozpoznań.   Spotykają się też często z krzywdzącymi opiniami i komentarzami otoczenia, któremu trudno jest zrozumieć, że choroba ma tak zmienny przebieg: jednego dnia pacjent może normalnie funkcjonować, a kolejnego nie ma siły na wstanie z łóżka. Osoby chore są oskarżane o lenistwo - opisuje chorobę portal termedia.pl

Rodzina Eweliny uważa, że podczas jej pobytu w szpitalu w Koninie doszło do poważnych zaniedbań, które przyczyniły się do jej śmierci. Sprawę zgłoszono już prokuraturze. 

Przez cały pobyt córki nikt z lekarzy nie obejrzał jej teczki medycznej, którą miała zawsze przy sobie. Gdzie na wszystkich kartach medycznych informacyjnych napisano, że jest to Miastenia i leczy się ją w szczególny sposób. Przez dwa dni dawali jej kroplówkę, gdzie zgłaszała, że się po niej źle czuje i prosiła, aby się ktoś zapoznał z jej chorobą. 
Na trzeci dzień osobiście zaniosłem tą teczkę do pani Ordynator, ale położyła ją na biurku i poszła sobie do domu. Na czwarty dzień już się dusiła, mimo tego podano jej znów te leki. O godz. 13.00 zaczęła się dusić, upadła. Pielęgniarki zaniosły ją do pokoju, położyły na łóżko, zakładając jej tylko maskę tlenową.   Zostawiły ją w tym stanie aż do śmierci - nadal ciężko oddychającą. Nikt z lekarzy, pielęgniarek nie podłączył ją do respiratora jak zaczęła się dusić. Gdyby tak się stało, dziś by żyła, a ten tlen nic jej nie pomógł - pisze ojciec Zmarłej.

Rodzina zgłosiła sprawę prokuraturze. Czekamy na stanowisko konińskiego szpitala.

Ewelina zmarła w czwartek, 9 maja. Miała 31 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]