Europejski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada 5 maja. Kalisz świętował go zwykle dwa dni później, 7 maja. Od 12 lat Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Kaliszu organizowało Marsz Godności. Uczestniczyło w nim kilkaset osób: podopieczni placówek szkolno - wychowawczych, ośrodków specjalnych i Warsztatów Terapii Zajęciowej, ich rodziny i opiekunowie oraz solidaryzujące się z nimi osoby, które wyruszały sprzed ratusza do Centrum Księdza Orione, gdzie odbywał się piknik. Marsz miał przełamywać bariery i niechęć, integrować zdrowych z chorymi i uświadamiać społeczeństwu, że niepełnosprawni żyją wśród nas.
Fakt, że w tym roku go nie będzie niektórych bardzo zabolał. - Jestem mamą niepełnosprawnego chłopca. Nasz przemarsz miał odbyć się 7 maja, ale pan prezydent Sapiński, choć objął nad nim patronat, nie dał zgody na przemarsz. Dlatego my rodzice i przyjaciele osób niepełnosprawnych pytamy - dlaczego? Czy pan prezydent dyskryminuje osoby niepełnosprawne ? – napisała do naszej redakcji jedna z czytelniczek. Miasto zaprzecza jednak, jakoby ingerowało w obchody święta niepełnosprawnych. - Organizatorem kaliskich obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych jest tak, jak w latach poprzednich Koło Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jako organizator, Stowarzyszenie zaproponowało w tym roku inny przebieg obchodów, koncentrując je na festynie rekreacyjnym na terenie Centrum Księdza Orione w Kaliszu przy ul. Kościuszki – informuje Janusz Sibiński, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Fakt ten potwierdza szef Stowarzyszenia. – Po konsultacji z zarządem postanowiliśmy zmienić formułę. Uznaliśmy, że dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz osoby starsze męczyły się tym marszem, bo to jednak spora odległość – powiedział portalowi faktykaliskie.pl Krzysztof Gięda, przewodniczący kaliskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. – Tak naprawdę wszystkim i tak zależało tylko na zabawie, dlatego dzień godności świętować będziemy tak jak dotychczas na pikniku u księży Orionistów. Później zastanowimy się, czy za rok pozostaniemy przy tej formule, czy wrócimy do marszu.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze