Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jaki jest podatek od wynajmu mieszkania?

Polski Ład zmienił zasady opłacania podatku od wynajmu mieszkania prywatnego. Jeśli do tej pory korzystałeś z opodatkowania na zasadach ogólnych, od początku 2023 r. musisz przejść na ryczałt. Sprawdź, jakie obowiązują stawki podatkowe i jakie są zasady opłacania ryczałtu.
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Jaki jest podatek od wynajmu mieszkania?

Podatek od wynajmu mieszkania prywatnego – zmiany od 2023 r. 

Do końca 2022 roku osoby fizyczne uzyskujące dochody z najmu swojego prywatnego mieszkania mogły korzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych – według skali podatkowej. Plusem tego rozwiązania była m.in. możliwość zastosowania kwoty wolnej od podatku. Od 1 stycznia 2023 r. wynajem lokalu prywatnego podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych u wszystkich.

Zryczałtowany podatek od wynajmu mieszkania obowiązuje w dwóch stawkach: 8,5% i 12,5%. Stawka podstawowa ryczałtu 8,5% ma zastosowanie do limitu 100.000 zł. Gdy przychody z najmu przekroczą tę kwotę, od nadwyżki podatnik zapłaci wyższy podatek w stawce 12,5%.

Korzyści z ryczałtu

Ryczałt ewidencjonowany to z pewnością niższe stawki podatku od wynajmu mieszkania. Minusem jest brak możliwości uwzględnienia kosztów podatkowych, np. wydatków na remont lokalu czy zakup mebli. Jak sama nazwa wskazuje, podatek zryczałtowany liczy się od przychodu, a nie od dochodu. 

Właściciel mieszkania sam oblicza ryczałt za dany miesiąc lub kwartał i wpłaca należną kwotę do 20. dnia miesiąca po danym miesiącu lub kwartale na mikrorachunek podatkowy. Przy czym kwartalne rozliczanie ryczałtu jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy przychody podatnika w poprzednim roku nie przekroczyły 200.000 zł. 

Podatek od wynajmu mieszkania w ramach działalności gospodarczej

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się u osób, które przychody z najmu uzyskują w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dla tej grupy podatników obowiązują trzy formy opodatkowania najmu: skala podatkowa, podatek liniowy oraz ryczałt ewidencjonowany. Zasadniczo przedsiębiorca korzysta z tej samej formy opodatkowania dla wszystkich swoich przychodów.

Od początku 2023 r. osoby uzyskujące przychody z najmu w ramach prowadzonej działalności muszą odprowadzać od nich składkę zdrowotną. 

Co istotne, podatnik może sam zdecydować, czy posiadane mieszkanie uwzględnić jako firmowe, czy prywatne. W niektórych przypadkach korzystniejsze może okazać się oddzielenie przychodów z działalności, a najem sklasyfikować jako prywatny. Warto też pamiętać, iż w najmie prywatnym wykazujemy przychód tylko wtedy, gdy został faktycznie uzyskany. Nie można tego powiedzieć o wynajmie mieszkania w ramach działalności – w tym wypadku za przychód uznaje się kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane.

Formalności przy przejściu ze skali na ryczałt

Osoby uzyskujące przychody z najmu prywatnego, które w 2022 roku korzystały z opodatkowania według skali podatkowej, nie muszą składać do urzędu skarbowego żadnych dokumentów. Odpowiednią informacją będzie dla organu podatkowego pierwszy wpłacony ryczałt.

Należy też pamiętać o złożeniu rozliczenia rocznego po zakończeniu roku podatkowego. Dla ryczałtu będzie to PIT-28, a dla skali podatkowej – PIT-36. Przy czym obecnie nie obowiązuje już wcześniejszy termin dla PIT-28 – wszystkie rozliczenia roczne za 2022 rok należy złoży do 2 maja 2023 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama