Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ile osób umiera rocznie z powodu smogu? Szpital w Wolicy alarmuje

Jest toksycznym zjawiskiem atmosferycznym, a za jego występowanie w przyrodzie odpowiada przede wszystkim człowiek. Mowa o smogu, który jest powodem wielu chorób i schorzeń. W Polsce każdego roku z powodu smogu umiera niespełna 50 tys. osób, a liczba ta niestety stale rośnie. Dobrze wiedzą o tym w Szpitalu w Wolicy.
Ile osób umiera rocznie z powodu smogu? Szpital w Wolicy alarmuje

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza że duże zanieczyszczenie powietrza daje się we znaki. A to jest już jedną z przyczyn zachorowalności na choroby układu oddechowego. I niestety co gorsze, w ciągu ostatnich lat liczba pacjentów wzrosła. 

- 20 lat temu w Polsce z tego powodu umierało około 17 tysięcy osób. W tej chwili po 20 latach, według danych z 2019 roku umiera 50 tysięcy, więc prawie trzykrotnie więcej – informuje Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy 

Pierwsze objawy chorób wywołanych przez smog są podobne do przeziębienia. A najczęściej to duszności, męczący i przewlekły kaszel oraz zmniejszenie wydolności oddechowej np. wysiłku fizycznym. Problemy oddechowe mogą wpływać na naszą koncentrację, wywoływać zmęczenie i bóle głowy. I wreszcie – smog może prowadzić do poważnych chorób. Częściej chorują osoby w średnim i starszym wieku, ale tu nie ma reguły. 

- Według danych w Europie zmarło 178 tysięcy osób przedwcześnie z powodu schorzeń układu oddechowego wywołanych smogiem. A na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, niestety 30 jest u nas. Musimy tym tematem dość ostro się zająć. My wraz z Urzędem Marszałkowskim chcemy być takim drogowskazem, by innym pokazać, że warto – mówi Sławomir Wysocki

Jakie choroby powoduje smog? Smog może wywoływać przewlekłe choroby układów oddechowego, krwionośnego i nerwowego. Choroby związane ze smogiem to najczęściej:

- astma;

- obturacyjne choroby płuc (włącznie z zapaleniem);

- niewydolność oddechowa;

- nowotwory płuc czy górnych dróg oddechowych;

- niewydolność krążeniowa;

- zawał serca;

- udar mózgu.

Warto jednak pamiętać, że problem dotyczący smogu nie zniwelował koronawirusa. Jak w szpitalu w Wolicy wygląda kwestia pacjentów pocovidowych? Czy tendencja jest malejąca?

- Trudno w tej chwili na to pytanie odpowiedzieć, bo nie ma na razie statystyk, które by o tym mówiły. One są pewnie w trakcie opracowywania i za jakiś czas będzie można bardziej szczegółowo na to pytanie odpowiedzieć. Natomiast covid był, covid jest i w covidzie dalej żyjemy. Na szczęście w tej chwili ten omikron nie zbiera takiego żniwa jak delta. Natomiast dalej jest, a my musimy normalnie funkcjonować – powiedział Sławomir Wysocki 

Koronawirus i zanieczyszczenie powietrza — co je łączy? Zarówno chorobie COVID-19, jak i długiemu przebywaniu w smogu towarzyszy kaszel. Ten związany ze smogiem jest jednak przewlekły i długotrwały. Pamiętajmy, że zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem. To drugi największy zabójca na świecie. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama